Dva důvody, proč nefotím modelky dlouhým sklem

Modelka vyfocená 17mm objektivem

Znáte to. Polonahá modelka před objektivem - jenže jakým? Bezradně bloumáte nad svým úžasným fotoarzenálem, o kterém jste roky snili a další roky na něj šetřili (a šetříte dál, dobrých objektivů přece není nikdy dost). Bude lepší široký, základní nebo středně dlouhý? A co něco opravdu dlouhého?

V jednoduchosti je krása, a já, protože krásu fotím, fotím jednoduše. V naprosté většině případů si vystačím s ohniskem kolem 30 mm - abych byl přesnější, tak dejme tomu od 28 do 35 mm. Někdy mám chuť, důvod, období (zrovna teď), kdy se pustím do špásu s kratšími ohnisky - momentálně jsem limitován 17 mm, to je extrémně široké a deformující ohnisko, ale pokukuji po 14 mm. Někdy fotím základní padesátkou a jen občas sáhnu po 85 mm. Cokoliv delšího používám jen výjimečně, když mám opravdu důvod (nebo když jsem měl bezdůvodné, naštěstí krátké období - v té době jsem si pořídil dokonce Sigmu 600 mm).

Proč se vyhýbám teleobjektivům?

Nevyhýbám, vlastně dlouhá skla miluji, ale dovolím si tvrdit, že pro můj žánr a fotografování modelek obecně se nehodí, pokud nemáme vyložený důvod je použít. Důvody jsou dva, první je čistě technický.

Dlouhé ohnisko zkresluje

Modelka vyfocená 200mm objektivemSlovo do pranice? Klidně. Chápeme-li 50 mm jako základní objektiv, protože jak úhlem záběru, tak zobrazením perspektivy se nejvíce podobá tomu, co vidí naše oko, pak cokoliv kratšího nebo delšího zkresluje realitu, na kterou jsme zvyklí.

Objektivy s krátkou ohniskovou vzdáleností (širokáče) zvýrazňují perspektivu. Proti základnímu sklu (50 mm) všechno zmenšují a oddalují. Když chci, aby byla modelka stejně velká, musím jít blíž. Tím sice přiblížím modelku, ale zvětším vzdálenost všeho, co se nachází za ní a vytvářím velkou perspektivu i na jejím těle. Podle toho, jak moc krátké ohnisko použijeme a v jakém úhlu k modelce přistoupíme, můžeme dělat velké nebo malé hlavy, dlouhatánské nohy, obrovské nosy atd. Při rozumně krátkém ohnisku a rozumném využití tak můžeme lehce tvarovat tělo způsobem, kdy to nebude působit přehnaně, ale zajímavě. Proto je pro mne zajímavé fotit s ohniskem 28 až 35 mm. Dokážu tak prodloužit nohy, zmenšit zadek, zvětšit prsa, zkrátka vytvořit dokonalé proporce, aniž by divák měl pocit, že je podveden. Vlastně ale podveden je. A bez Photoshopu.

Naopak dlouhá skla (nad 50 mm) perspektivu zhušťují. Všechno je blíž, větší a placatější. Poslední dvě slova jsou zásadní - výhoda zplacatění je například při zmenšení nosu. Naopak za nevýhodu považuji, že se zhustí perspektiva i v oblasti prsou a ramen. Při použití krátkého ohniska získám velká ňadra a útlá ramena. S dlouhým sklem se prsa zmenší a ramena narostou. Zjednodušeně dlouhé sklo přidává kila a z drobných dívek dělá trošku almary. Trošku, ale tyto minimální rozdíly dělají celkový dojem.

Můj druhý důvod, proč nepoužívat dlouhé objektivy, se týká emotivní stránky fotografie.

S dlouhým sklem ztrácím kontakt

Před pár dny mi tu někdo napsal do komentáře, že nepracuji s obrázky, ale s významy (hezké, s tím se rád ztotožním, děkuji:). Aby to tak bylo, musím mít s modelkou kontakt. Moje fotografování má formu intimního dialogu a na fotkách je to (doufám) vidět. Dlouhé sklo mě ale vyžene 5 nebo i 20 metrů od modelky a tím se změní charakter toho, co fotím.

Když jsem fotil Terezu na Karlově mostě, byl jsem od ní asi 5 metrů a s dialogem už to nemělo nic společného, jen jsem na ni pokřikoval pokyny a před sebou jsem neměl partnera pro dialog, ale "pouze" scénu - panorama Hradčan, Karlova mostu a na něm stojící nahou modelku. Ještě víc to bylo znát kdysi na Palackého mostě, kde jsem s ohniskem 200 mm byl od modelky snad 20 nebo 30 metrů, při městském provozu už tady nemělo cenu ani pokřikovat.

Pozn.: teď přemýšlím o 14mm objektivu a Lída si ze mne dělá srandu, že ho chci, abych mohl modelky očichávat :)

Chcete se dozvědět víc? Navštivte workshop fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 22 Hrs. 51 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Když vázne komunikace, vím předem, že nemá cenu začínat fotit. Nedokážu dobře vyfotit někoho, s kým nemohu mluvit."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish