Fajne bylo ve Wrocławi
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 17 October 2014
Čekaly mě tu tři workshopy na Pleneru Fuji, jeden v sobotu a dva v neděli, přičemž poslední z nich končil hodinu před odjezdem autobusu do Prahy. Pleneru se zúčastnilo přibližně 45 fotografů, rozdělených do tří skupin. Každá skupina si postupně prošla třemi různými workshopy. Jeden z nich, nazvaný Fuji laboratoř, se konal v nepřehlédnutelném mrakodrapu Sky Tower. V CRZ Krzywy Komin probíhaly další dva - workshop fotografování fashion měl v přízemí na starost varšavský fotograf Wojtek Wojtczak, v prvním patře byl můj koutek pro fotografování aktu.
S Wojtkem jsme se výborně doplňovali, vzájemně překrývali a ukazovali dva absolutně různé pohledy na fotografování ženy.
Ubytován jsem byl v příjemném hotelu Puro.
Při výběru modelky jsem měl šťastnou ruku, když jsem zvolil charismatickou Ewu z Poznaně, protože z nabízených modelek nejen vizuálně, ale i přístupem nejvíce odpovídala mému stylu. V sobotu jsme se na workshopu ještě trochu oťukávali, ale v neděli už by nikdo nepoznal, že spolu pracujeme teprve několik hodin.
Díky nabitému programu jsme bohužel neměli čas spolu fotit sami, těch několik fotek jsme si doslova ukradli, ale oba nás to bavilo a naše spolupráce tím neskončila.
S odůvodněním, že "naše jazyky připomínají jeden druhý", jsem celé dva dny včetně workshopů mluvil česky a oni polsky. Občas nám vypomohl tzv. slovanský mix a jen opravdu výjimečně došlo na pár anglických slovíček. Srozumitelnost odhaduji tak na 70 % a zbytek byl pochopitelný z kontextu, nebo jsem požádal o vysvětlení (a naopak).
Že je Wrocław krásné město, to jsem věděl z vyprávění a fotografií, přesto mě ale dokázala překvapit. Velikostí odpovídá asi polovině Prahy a je to největší a nejdůležitější město jihozápadní části Polska. Periferní části mě nijak neohromily, ale centrum je nádherné. Částečně připomíná naše Staroměstské náměstí, ale jako například ve Varšavě i tady jde ve většině případů o repliky původních staveb, zničených během války. Kolem rynků je spousta různých uliček a průchodů.
Na různých místech tu potkáte trpaslíky. Jsou uměleckou připomínkou svérázného a vtipného způsobu protikomunistického odboje. Polsky se jmenují Krasnale, je jich už kolem stovky, každý má jméno, mají svůj web i mapu - Krasnale.pl.
Mám rád města, která žijí a ve Wrocławi byl pro mne největším překvapením noční život. Když řeknu, že v centru je jedna restaurace vedle druhé, nebude to dostatečně vystihovat jejich hustotu. Obrovské i malé zahrádky plné místních lidí, když jsem vstoupil do nějaké budovy, byly v podzemí i nadzemních patrech další velké haly plné návštěvníků. Několikrát jsem viděl napsanou otevírací dobu do ... (tří teček), například na dveřích nenápadného podniku s názvem Bułka z masłem. Na říjen jsme zažili krásné rekordní teploty, takže ulice žily ještě dlouho po půlnoci.
Zmínil jsem, že restaurace a ulice byly plné místních. Wrocław není turistickým městem jako třeba Krakov. Mimochodem je ale městem akademickým, takže kromě místních je plná studentů. A studentek. Na podpatcích, s perfektním makeupem a vlasy korzují nebo někde vysedávají, na každém kroku si přijdete jak na přehlídce.
Navíc ten večer Polsko vyhrálo nad Německem 2:0 ve fotbale. Sami tomu nevěřili a dokážete si představit, co to s atmosférou města udělalo.
Od Prahy je Wrocław vzdálená přibližně 270 kilometrů, tedy asi jako Kroměříž, a dá se tam celkem pohodlně zajet třeba autobusem Eurolines nebo Polskibus. Tentokrát jsem tam byl pracovně a kromě jedné noci neměl vůbec čas si město užít, ale přidávám Wrocław na seznam tipů pro víkendové výlety. Bylo to fajne.
Ewě, pořadatelům, jmenovitě Krzysztofovi a Gosce, i všem ostatním za pozvání, profesionální a milou podporu a pěkný víkend - Dziękuję bardzo!
Ještě několik fotografií od zúčastněných fotografů. Díky.
Jo a víte, jak se řekne polsky sekretářka? Asistentka dotykowa.
Jak takové workshopy vypadají? Sledujte AKCE a přijďte se podívat.