Fujifilm 16mm/F1.4 - další sklo, co stojí za hřích

Fujifilm konečně oficiálně oznámil vydání nového objektivu Fujifilm XF 16mm/F1.4 WR. Normálně bych se tu nějakým novým sklem nezabýval, ale tenhle za trochu pozornosti rozhodně stojí. Proč?

Fujifilm XF 16mm/F1.4 WRFujifilm XF 16mm/F1.4 WR je po 23mm/1.4, 35mm/1.4 a dvou variantách 56mm/1.2 pátým objektivem z řady Fujinonů s vysokou světelností.

Světelnost F1.4 je sice výborná, ale nejedná se o žádný extrém ani raritu, takto světelných objektivů je na trhu spousta. Raritou ale je světelnost 1.4 na takto krátkém ohnisku.

Ohnisko 16 mm (na APS-C) odpovídá zornému poli 24 mm na full frame (nebo kinofilmu). U podobně krátkých ohnisek je světelnost F1.4 opravdu výjimečná. Nejen, že s clonou F1.4 se dá pohodlněji fotit ve špatných světelných podmínkách, ale zároveň je konečně možné pracovat s malou hloubkou ostrosti. S ohledem na vynikající kresbu všech čtyř výše zmíněných objektivů se i u FX 16/1.4 dá čekat nekompromisní kvalita bez nutnosti přiclonění. V kombinaci s minimální snímací vzdáleností 15 cm se pak s takovým objektivem dá opravdu čarovat.

Fujifilm 16mm/F1.4 - foto: Rico Pfirstinger

Objektiv je odolný proti vodě a prachu a váží pouze 375 gramů, závit pro filtry má průměr 67 mm.

Přestože neoficiální zdroje mluví o příštím týdnu, Fujifilm slibuje uvedení FX 16mm/F1.4 WR na trh v polovině května. Ve světě, u nás, jak je zvykem, si pravděpodobně počkáme o měsíc až dva déle. Uvidíme, třeba ne ...

Fujifilm 16mm/F1.4 - foto: Rico Pfirstinger

Cena předobjednávek na Fujifoto je 27990,- Kč. Není nejlevnější, ale kdo touží po parádním streetovém ohnisku 24 mm (v přepočtu) s vysokou světelností a maximální kvalitou, bude těžko hledat výhodnější koupi. Kdybych neměl doma XF 14mm, šetřil bych.

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

No upcoming event!

Fotoglosy

"Mám se zlobit, že si kolega vypůjčuje mé nápady? Vždyť mě tím řadí mezi své vzory."

Partneři

Newsletter

Copyright © 2006 - 2020 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish