Kája Saudek - výstava v Olomouci

Kája Saudek - galerie Mona Lisa OlomoucPokud se v průběhu léta dostanete do Olomouce, nenechte si ujít výstavu k 75. narozeninám nejslavnějšího českého komiksového kreslíře Káji Saudka. Výstava se koná v galerii Mona Lisa a končí 28. srpna.

"Komiks je vlastně film bez hudby a pohybu, jehož dojem ale lze kresbou navodit. Například Italové dodnes dělají komiksy z fotografií, z filmů. Nedá se na tom moc měnit, komiks má podstatu filmového střihu, nadhled, podhled, nájezd na detail, na celek. Mladí kluci, kteří se ke mně dílem hlásí, i když většina z nich svého učitele zapírá, jsou pilní a mnohé dovedou, ale dosud nepochopili, že musí vycházet z reality, dodržovat skutečnost. V tom bych sám sebe pyšně nazval socialistickým realistou. Erotika a krásné ženy do komiksu patří stejně jako do života. Existují komiksy vyloženě erotické, ale to je něco jako dánské pornofilmy, kdy po deseti minutách člověk vypíná video a přepojuje na program ČT2."  Kája Saudek


Kdykoliv se mne někdo zeptal, jestli jsem ovlivněn Saudkem, myslel tím samozřejmě Jana Saudka, který na mne určitě měl vliv svým životním příběhem a myšlenkou, že možné je vše, že žádné hranice neexistují, když má člověk opravdu vůli něčeho dosáhnout. Pokud ale jde o výtvarnou tvorbu (a především výtvarné znázornění ženy), pak jsem byl spíše zasažen právě jeho bratrem Kájou.

V dobách mého dospívání byl Kája Saudek zakázán, přesto jsem tehdy měl štěstí setkávat se s jeho kresbami v různých časopisech (vzpomínám si například na jeho verzi 30 případů majora Zemana, která vycházela do chvíle, než někdo zjistil, že seriál vlastně paroduje - údajně stihl nakreslit 52 stran). Ženy v jeho komiksových příbězích byly snad těmi nejerotičtějšími stvořeními, se kterými se v té době dalo u nás vůbec potkat a já jako mladý muž jsem to nemohl nevidět. Byl jsem fascinován jeho způsobem práce s křivkami těla, dynamikou děje, světlem a stínem, nejraději jsem měl večerní a noční scény.

Člověk nemusí při práci myslet na autora, který ho vlastně inspiroval, když fotím, nemám před očima Saudkovy obrazy. Bylo by zároveň troufalé a namyšlené říkat, že moje fotografie jsou jako Saudkovy komiksy, to rozhodně ne a ani se o to nesnažím. Rozhodně ale je jedním z autorů, kteří mne natrvalo ovlivnili a já si ten vliv uvědomuji a přiznávám.

Knihomol

Sovetskoe Igristoe


Více informací o výstavě najdete zde.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Comments:
blog comments powered by Disqus

Nejbližší akce na obzoru

21
Apr
Milano
-
Milan
Zveme vás na workshop fotografování ženské krásy v ulicích a parcích severoitalské metropole. Prožijte s námi víkend v Miláně.

Příští WORKSHOP začíná za

INFO A REGISTRACE

Event List

21
Apr
Milano
-
Milan
Zveme vás na workshop fotografování ženské krásy v ulicích a parcích severoitalské metropole. Prožijte s námi víkend v Miláně.

Fotoglosy

Partneři

Newsletter

Copyright © 2006 - 2018 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish