Nikon D800 - ano nebo ne?

Asi před třemi dny jsem zabrousil do bazaru FotoŠkoda, kde právě pracovník Nikonu předváděl novou digitální zrcadlovku D800. Na pár minut jsem se zastavil u skupinky fotografů, pozorně naslouchající vodopádu superlativů - vážně jsem na chvíli přemýšlel, jestli ten člověk v minulosti neprodával třeba vysavače a jestli ho čeká budoucnost pojišťovacího agenta. 

Pojďme ale k věci - čistě hypoteticky jsem se zamyslel nad tím, jestli D800 kupovat nebo ne. 

Ačkoliv k tomu svádí číselné označení a každý, i já v tomto článku, mluví o D800 jako o nástupci D700, není to úplně tak. D700 před třemi lety převzal obrazový  snímač z modelu D3, logicky by tedy D800 měl využívat snímač ze současného D4. Jenže Nikon šel tentokrát jinou cestou a navrhl nový typ snímače.

Jsem nadmíru spokojeným majitelem předchozího modelu D700. Novinka D800 stojí prakticky stejně, jako stál D700 před třemi lety - to je sympatické, když už cenu nesnižují, nešponují ji ani směrem nahoru.

Co šlo rapidně nahoru, jsou některé parametry nové zrcadlovky.

Video

D800 má Full HD video. D700 video nemá - zde není co porovnávat, výhoda osmistovky je jasná. Někdo asi řekne, že na video máme kamery a fotoaparátem se má fotit. Jenže za relativně málo peněz dostanete fantastickou kvalitu obrazu, možnost výměny objektivů, výborný dynamický rozsah bez šumu, hloubku ostrosti.

Šum

Zmínil jsem šum - D700 je fotoaparát, o kterém rád říkám, že mne zbavil limitů a to díky možnosti fotografovat ve špatných světelných podmínkách bez šumu nebo s minimálním šumem. Kdo to nevyzkoušel, nepochopí, o jaký rozdíl se jedná. V praxi to znamená, že většinu fotografií pořizuji při nastavení ISO kolem 1000 a o šum se nestarám, jsem si vědom toho, že můžu jít i výš, šum tam není. Fotografie pořízené s podobným nastavením na starších přístrojích byly na hranici použitelnosti.
D800 se chlubí tím, že jde ještě dál. Možné to je, je tu ale jeden háček, který mne zatím drží trochu při zemi a tím je paradoxně vysoké rozlišení, na kterém Nikon staví svůj marketing. Vyšší rozlišení totiž znamená více bodů, jenže pokud jsou tyto body na stejně velké ploše, musí být zákonitě menší, tím pádem na každý bod dopadá méně světelné informace. Kolem roku 2004 se snímače kompaktů, dimenzované na rozumnou kvalitu při 5 megapixelech, začaly nafukovat na 7 nebo 8 megapixelů. Každý šel po vyšším rozlišení, jenže snímače byly předimenzované malými body a kvalita obrazu byla většinou horší než při 5 mpx.
Jistá je jedna věc - zmenšíme-li obrovskou fotografii z D800 na rozlišení pro internet, určitě nenajdeme žádný šum. Chceme-li však mluvit o profesionálním tisku, dovolím si tvrdit, že výsledek bude srovnatelný s D700. Nemám vyzkoušeno a v mé oblíbené databázi DxOMark zatím výsledky D800 nejsou zaneseny, tak doufám, že jsem touto hypotézou D800 nijak nepoškodil. Určite se těším, až si to zkusím na vlastní kůži a slibuji, že vás budu informovat. V případě omylu se D800 hluboce pokloním. 

Rozlišení

Největším rozdílem mezi oběma modely je již zmíněné rozlišení snímače. D800 s 36 megapixely nabízí rozlišení hned třikrát vyšší než 12mpx D700 a hrdě se hlásí k prolomení rekordu. To samozřejmě zní velice lákavě, co to ale může znamenat v praxi kromě výše popsaných menších snímacích bodů? Větší a rychlejší paměťové karty, větší spotřebu místa na discích, delší dobu kopírování fotografií z karty do počítače, větší nároky na paměť, procesor a grafiku při zpracování fotografií atd. Zvládnou stávající objektivy nakrmit tak vysoké rozlišení kvalitními detaily nebo mne čeká několikanásobně vyšší investice do nejdražších objektivů? Pokud tohle všechno přijmeme, získáme fotografie s větším množstvím detailů, lépe využitelné pro výřezy a pro zvětšování. Na zdi mi visí fotografie o velikosti 150 x 100 cm, pořízená mým D700. Její kvalita je naprosto dostačující. 

Vylepšena byla řada dalších parametrů, cílem článku ale není je podrobně popsat, technické parametry D800 i D700 pro srovnání najdete kdekoliv na internetu.

Koupit nebo nekoupit?

Jestli máte v kapse poslední model iPhone a svůj iPad jste nedávno vyměnili za iPad 2, určitě si D800 kupte. Vlastníte-li Nikon D200, D300 nebo některý z jiných starších a levnějších modelů a přemýšlíte o kvalitním upgrade za relativně rozumnou cenu, máte dvě možnosti - koupit z druhé ruky dnes už výběhový, ale neskutečně kvalitní a stále ještě moderní model D700, nebo zainvestovat do nejnovějšího D800 a získat tak ještě víc. Je to bezpochyby fantastický fotoaparát a rozdíl v kvalitě fotografií i komfortu samotného fotografování vám přivodí šok. V případech obou fotopřístrojů.

Pokud ale máte doma D700 a nedokážete si dostatečně zdůvodnit potřebu trojnásobného rozlišení, bez kterého jste se doposud obešli, nebo nepotřebujete-li naléhavě video s profesionální kvalitou záznamu, držte se pravidla rozumné potřeby a počkejte si, než vám vaše stará D700 odejde do věčných lovišť nebo skutečně zdůvodnitelně přestane stačit. Nikon vám mezitím připraví další lahůdky a při koupi např. D900 se pak nebudete muset zbavovat své velmi mladé a kvalitní osmistovky.

Ale jestli se už nemůžete dočkat nového iPhone a nevíte, co s penězi, jděte do D800 hlava nehlava :) Já si počkám.

Nikon D810 - zjistit ceny nástupce D800 ve FotoŠkoda


 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

29
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Jsem portrétní fotograf. Možná jsem jediný, kdo mne tak vidí, ale já se tak cítím."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish