Potkalo se Fuji s Leicami

Měl jsem jednu fotku "naskicovanou" na mobil a rozhodl se ji vyfotit na fotoaparát. V ten samý den se mi do ruky dostaly doslova na pár minut dvě Leicy - Leica Q a středoformátová Leica S.

Zase se mi před týdnem smáli, že pořád fotím s veteránem Fujifilm X-E1. Už se neprodává ani nepodporuje, ale funguje, lezou z něj skvělé fotky a mám ho rád, tak pořád nevidím důvod ho měnit za jiný.

S "malými" Leicami přicházím do styku celkem často, ale středoformátovou bestii za milion* jsem v ruce ještě neměl. Samozřejmě mě napadlo, že si tu fotku vyfotím všemi třemi fotoaparáty.
*) cena plus mínus autobus v době pořízení, tedy asi před dvěma lety

Než se dostanu k fotkám, pocitům a k tomu, že bych třeba mohl neuváženě vykřikovat o nejlepším Fuji na světě, musím objasnit jednu věc. Celé focení proběhlo během asi 5 minut. Připravil jsem scénu, Viki jsem na mobilu ukázal, jak jsme to měli minule, ona řekla "jasně, tohle tak, tohle tak..." a hupsla do pózy a nálady, jako by mezitím neuběhlo několik dnů, ale vteřin. Těžký profík, klobouk dolů.

To já jsem se v tom fofru zachoval jako amatér. Svůj foťák jsem měl pod kontrolou, ale když máte v ruce něco cizího a chcete si jen tak cvaknout, neřešíte moc nastavení. Plnoformátová Leica Q byla v pohodě, ale středoformátová Leica S byla nastavena úplně nesmyslně a já si toho nevšiml. Nenapadlo mě, že když má někdo takhle drahý fotoaparát, neumí ho nastavit. Zbytečné ISO 800, clona 11 a čas 1/30 s, to vše se pochopitelně projevilo v kvalitě. Opakuji, byla to moje chyba, ale v tom zmatku s přehazováním karet, hledání krytek na objektivy atd. mi to nedocvaklo. Navíc byla zima a bylo mi líto modelky v okně.

Dojmy, plusy, mínusy...

Velikost pro internet (fotografie nahoře) - na fotografii z Leicy Q je lehce vidět moiré, jinak jsou všechny 3 fotky prakticky bez rozdílu. Podobně bych to viděl i pro tisk, i když velikost a tím pádem i rozlišení se velmi liší.

Fujifilm X-E1 vs Leica Q vs Leica S - detail

Při pohledu na detail jsou vidět jasné rozdíly. Fuji má jasně nejmenší rozlišení. Leica Q vyniká detaily kresby, na druhou stranu je velmi náchylná k moiré efektu. Leica S žádné moiré nemá, ale také má fotografie nejměkčí kresbu a hodně šumu. Jak jsem psal - věřím, že s pořádným nastavením by byl výsledek výrazně jiný, ale např. množství šumu při ISO 800 je u takhle drahého hi-end přístroje zarážející.

Leica Q (typ 116)

Focení normální, baví mě kontrast a barvy, typické pro značku Leica. Detaily jsou skvělé, moiré příšerné. Jinak vše fajn. Velikost DNG souborů přes 40 MB.

Leica Q

Leica Q lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zjistit cenu Leica Q ve FotoŠkoda

Leica S (typ 006)

I tady jsem čekal typické barvy a kontrast. Nedostavily se. Středoformátové digitální kamery většinou nejsou stavěné na efekt, ale na nenápadnou kvalitu. Bavil mě obrovský hledáček. Nebavila velikost a hmotnost, manuální ostření, velikost souborů kolem 75 MB, samozřejmě cena. Ten měkký výsledek (ne, nebudu to znovu opakovat:) mi tolik nevadil, při výsledné velikosti (internet nebo tisk) to aspoň nepůsobí digitálně přeostřeně. Já mám určitou měkkost rád.

Leica S

LEICA S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zjistit cenu Leica S ve FotoŠkoda

Fujifilm X-E1

O Fuji jsem toho už napsal dost. Upřímně jsem si myslel, že vybraná fotka bude z jedné nebo druhé Leicy. Nakonec jsem vybral tu z Fuji.

Fujifilm X-E1

Fotoaparáty Fujifilm ve FotoŠkoda

Ne, není to placený článek :)

 

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Comments:
blog comments powered by Disqus

Nejbližší akce na obzoru

03
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Prague group workshop of nude art photography with Jiri Ruzek in English language

Příští WORKSHOP fotografování aktu začíná za

34 dní INFO A REGISTRACE

Event List

03
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Prague group workshop of nude art photography with Jiri Ruzek in English language

Fotoglosy

"Neřeším, jestli je lepší film nebo digitál. Pro mne jsou to dvě různá média."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2017 Jiri Ruzek. All rights reserved.
web counter Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish