A možná je dobře, že máme prohibici

Prohibice

V pátek 14. září 2012 do naší malé země dorazila prohibice. Asi nikdo nečekal, že tohle vůbec někdy zažije, nakonec k tomu došlo vůbec poprvé v naší historii. Prohibice nepřišla proto, že jsme národ ožralů, ani kvůli chybě ve výrobě, díky níž umírají lidé. Přišla kvůli sprostému podvodu na spotřebiteli. Napadá mě, že je to dobře, protože za ten podvod si částečně můžeme sami...

My Češi jsme poměrně malý a možná až přehnaně hrdý národ, jako ostatně spousta jiných národů. Nemyslím si, že je to jen tím, že jsme národem malým, například Američané nebo Rusové jsou také velice hrdí na svůj původ. Prostě takoví jsme. Hrdě a rádi se tedy řadíme minimálně po bok jiných kulturně vyspělých národů, ne-li ještě výš. Dokážeme pěkně přezíravě koukat na všechno, co je od nás na východ (nebo jinam, než na západ). Polsko, Slovensko, Ukrajinu, balkánské a jiné státy dokážeme vidět téměř jako rozvojové země. My, srdce a křižovatka Evropy, přece patříme jinam.

Opravdu? Vzpomínáte si ještě, jak byli ještě docela nedávno cizinci před výjezdem do Čech varováni, aby u nás nejedli drůbež a jiné jedovaté potraviny? Byla to pěkná ostuda a máme ji tu zas. Kam jsme se tedy posunuli a proč vlastně?

Protože kupujeme všechno, co nám podstrčí a nedíváme se na kvalitu. Výrobci, mohli bychom jim už konečně začít zjednodušeně říkat podvodníci, to vědí a využívají, jak se dá. Máme pocit, že to děláme ze šetrnosti, ale není to pravda, jen neumíme počítat a pořád věříme reklamám a nápisům 'Akce'. Cizinci například nechápou, proč se u nás na masných výrobcích musí uvádět procento masa. Když jim řeknu, že je to proto, abych si např. nemusel kupovat šunku, která obsahuje 60 nebo 70 % masa, když jinde koupím za stejné peníze 97%, nevěří vlastním uším. Proč by prý někdo vyráběl 60% šunku a když už, proč by ji pak někdo kupoval.

Ono je to poměrně jednoduché - např. v Albertu obsahují běžné šunky v průměru 70 % masa, šunka s přívlastkem 'nejvyšší kvality' má celých 80 %. Jakou kvalitu má tedy třeba taková 97% šunka z Lidlu? Stojí stejně, chutná jako maso a žádnou vyšší než nejvyšší kvalitou se nechlubí.

Stejné je to s jinými potravinami nebo třeba s vínem. Znáte vtip o moravském dělení vína na kategorie dá se, nedá se a dá se pražákům? Mám takovou zkušenost, že koupím-li v Čechách láhev za 100, 150, 200 korun, nevím, co mě čeká. Jsem příjemně překvapen, když je víno dobré, častěji je ale kvalita kompromisní, říkám tomu 'po druhé skleničce to půjde', výjimkou bohužel není ani to, že takové víno vůbec nejde pít. Letos v létě jsem v Itálii a Německu pil vína v cenách od 40 do 100 korun a všechna byla velmi dobrá. Tady bych si netroufl něco takového koupit.

On to ale vždycky někdo koupí. A v tom je problém.

Jestli my sami nejsme schopni nechat všechno nekvalitní, zkažené a podvodné zboží v regálech a donutit tak výrobce a prodejce ke zlepšení kvality, možná by pomohla prohibice na maso, víno, sýry, zeleninu atd... Do doby, než se v našich obchodech opět objeví zboží, odpovídající svou kvalitou ceně, kterou za něj platíme.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 23 Hrs. 22 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish