A za krásu nás zavřou ...
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 13 February 2019
Byl jsem ještě kluk, když jsem slyšel, že byl někdo "zavřený za krásu". Někdo i dvakrát. Ironicky tím byl ten někdo označen za velmi ošklivého. Ale o tom psát nechci, to mi jen vyplulo z hlubin paměti, když jsem hledal název pro dnešní článek.
Řeč bude o sociálních sítích a jiných místech na internetu, kde rádi publikujeme své fotky nebo videa. To ale přece není nic nového, každý už ví, že bradavky a genitálie jsou na Facebooku zakázané, tak co o tom ještě psát... Bohužel je co psát, na sociálních sítích totiž přituhuje....
Tento článek jsem měl v plánu psát a pak začal psát dřív, než mi před pár dny definitivně smazali účet na YouTube (to jen aby bylo jasno, že není psán z nějaké momentální ukřivděnosti). Prvním impulsem k jeho napsání byl článek The internet war on sex is here od Violet Blue, který se objevil už v létě minulého roku.
Když už jsme u toho, čas od času udělám nějaké video. Někdy je to upoutávka, někdy backstage dokument a jindy třeba výron nějakých uměleckých ambicí.
Dělám vždy dvě verze - jednu cenzurovanou, která jde (nebo donedávna šla) na YouTube, Facebook a podobně, a necenzurovanou verzi, kterou primárně nahrávám na svůj Vimeo kanál.
Moje videa na YouTube tedy byla cenzurovaná, přesto byl můj účet smazán bez možnosti odvolání. Prý pro opakované porušování pravidel komunity.
Ani mě to tolik nepřekvapilo, už Google Plus mi kdysi smazal fotku z Karlova mostu s odůvodněním, že jsou na ní vidět "hýždě".
Zmíněné Vimeo se (zatím) k nahotě a erotice staví takto:
"Vimeo nepovoluje videa, která obsahují explicitní vyobrazení nahoty nebo sexuálních akcí (ve většině případů), ani nepovolujeme videa, která se zdají primárně zaměřena na sexuální stimulaci. ....
Samozřejmě, Vimeo respektuje tvůrčí výraz ... ... Proto umožňujeme zobrazení nahoty a sexuality, které slouží jasnému tvůrčímu, uměleckému, estetickému nebo vyprávěcímu účelu. ... artsy, ne porny"
K dispozici tu máme kouzelné zaškrtávátko "obsah pro dospělé".
Téměř shodný přístup k obsahu má Flickr. Ten se dokonce už před lety pojistil a označil celý můj profil jako obsah pro dospělé a hotovo.
Překvapením byl Tumblr. Ten roky sliboval, že zůstane navždy svobodný, v prosinci 2018 ale změnil pravidla a začal hromadně mazat obsah - viz např. úvodní fotka tohoto článku, na které není vlastně vůbec nic.
Zásady komunity celkem nedávno změnil i Facebook a Instagram, který Facebooku patří. Protože jejich "zásady týkající se nahoty se postupně vylaďují", nedostanete jasnou odpověď, co publikovat smíte a co ne. Téměř u každého bodu zákazu najdete výjimku typu "pokud není určeno/zaměřeno/zobrazeno...", jenže uvědomíme-li si, že v praxi o správu těchto pořádků pečuje armáda přetížených adminů v Indii, kteří mají asi minutu na rozhodování, jestli se jedná o obrázek explicitní nebo lékařský, vzdělávací, protest atd., je asi jasné, s jakým kolosem se potýkáme...
V pravidlech najdete i podobné absurdity: zakázané jsou "záběry zcela nahých hýždí zblízka, pokud však nejsou počítačově umístěné na veřejně známé osobnosti". To je přece jasné jak facka, ne? :)
Doporučuji si přečíst kompletní pravidla Facebooku pro zveřejňování nahoty a sexuální aktivity dospělých.
Facebook se ale nezastavil pouze u zobrazení, zásady komunity nás už chrání i před sexuálním obtěžováním typu "chceš se dnes večer dobře bavit". Ano, za takovouhle větu vás dnes může Facebook potrestat dočasným nebo i trvalým zablokováním účtu.
Zakázáno je také "otevřené vyjadřování o sexualitě za hranicí pouhého pojmenování nebo zmínky o sexuálním vzrušení nebo pohlavním styku".
Co všechno považuje Facebook za sexuální obtěžování si přečtěte tady.
Obsah filtruje i Twitter.
Patreon, oblíbený např. i mnoha modelkami, které sem za úplatu dávají necenzurované fotky, už také oznámil blokování obsahu pro dospělé.
Google ve srovnání s minulostí výrazně filtruje výsledky vyhledávání. Kvůli našemu bezpečí, samozřejmě. V praxi to znamená, že třeba na moje stránky pošle každý den o 1000 lidí méně (a to je velmi skromný odhad, vycházející ze statistik návštěvnosti).
V případě Google ale nejde jen o vyhledávání. Služba Gmail ráda označuje zprávy ode mne jako spam a klidně to dělá i v průběhu komunikace. S někým si napíšeme, ode mne přijdou dvě odpovědi a třetí už spadne do spamového koše.
Dokonce i Google Drive skenuje obsah, který si uložíte na cloud a stává se, že fotka nebo video zmizí nebo se nezobrazí, když chcete tento soubor někomu poslat (podobné chování už bylo zmiňováno i u jiných cloudových služeb).
Paypal, Payoneer a jiné internetové platební portály blokují platby, které podle nich mají souvislost se "službami pro dospělé". Dopad to má například na blogery, kteří píšou o sexualitě nebo třeba o umělecké erotice.
Například já si vůbec nemohu zaplatit reklamu na Google ani na Facebooku, přestože mi jejich roboti reklamu neustále vnucují. Jakmile to zkusím, dají mi najevo, že pro ně spadám do podobné kategorie jako zbraně a drogy.
Je to smutné, ale dalo by se pokračovat donekonečna.
Co se vlastně děje?
Je nutné si uvědomit jednu věc. Dokud byl internet roztříštěný, byl svobodnější. Dnes patří naprostá většina populárních internetových služeb do rukou několika obřích amerických korporátů. A kdo tam nepatří, je na těch velkých většinou závislý.
Krásně to ukazuje případ Tumblr. Svá pravidla změnil okamžitě poté, co Apple smazal jeho aplikaci z App Store. Dopad nového opatření se prý hned v první vlně týkal více než 12 milionů profilů. Podobnou páku má Google se svým Google Play.
I když Facebook a jiní tvrdí, jak pro nás chtějí vytvořit čisté, krásné a bezpečné prostředí, ve skutečnosti vytváří nezávadné prostředí pro své inzerenty.
FOSTA-SESTA je dalším zaklínadlem a zabijákem svobodného internetu. Jde o balíček zákonů (o cenzuře sexuálního obsahu), přijatý Kongresem USA na začátku roku 2018. Cíl je bohulibý - ve zkratce se jedná o boj proti online obchodu se sexem, s lidmi. Jenže když se kácí les .... A cesta do pekla bývá často dlážděna dobrými úmysly. Zázrak jménem FOSTA-SESTA se zalíbil i skupině poslanců ve Velké Británii a ti hned dali najevo, že by bylo fajn aplikovat podobnou ochranu i pro britské občany.
Co (bude) dál?
To já nevím. Nějak bylo, nějak bude. Smyslem článku nebyl žádný návod ani fňukání, jen informace o aktuálním stavu.
Jestli vás tato problematika zajímá víc, doporučuji si přečíst další články od Violet Blue (ten nejnovější se jmenuje Jak cenzura zabila internet, který jsme milovali). Tato spisovatelka a blogerka se spoustu let věnuje erotice, sexualitě a internetu, jako expertka na tématiku bývá často zvána do různých diskuzí (např. CNN nebo The Oprah Winfrey Show) apod. Mimo to, že si občas rád přečtu její články, ji mám rád i proto, že před časem moc hezky pochválila moje fotky :)
Internet a sociální sítě nejsou jen pro zábavu, jsou to i mocné pracovní nástroje. Zvykli jsme si na to a s postupujícími zákazy se nám nechce odvykat. Musíme se ale učit mezi tím šikovně kličkovat a můžeme jen doufat, že aspoň u nás doma a na celém starém kontinentu zůstane zdravý rozum zachován. V Evropě má přece erotika a erotické umění tak dlouhou a krásnou tradici. A třeba se internet znovu změní, tak jako se měnil ve svých prvních etapách. Nevím jak, ale vím, že je to možné. Už teď existuje spousta alternativních sítí a fakt, že třeba dnes nejsou velké, nic neznamená. Před pár lety byl malý i Instagram. A Facebook? Začal před 15 lety z nuly jako služba pro mladé. Teď má dvě miliardy uživatelů, ale spousta mladých lidí už preferuje jiné sociální sítě. Ty, na kterých nejsou jejich rodiče a prarodiče.
Ještě uvidíme.... a ne, snad nás za krásu nezavřou :)
EDIT: Nově mě najdete bez cenzury také na sítích MeWe a trochu na Minds.
Že jsou zatím malé? To byl Facebook kdysi taky....
EDIT 2020 - ...nově také na Patreonu.