Bejvávalo líp?

Stejně jako minulé generace, které jsme za to rádi kritizovali, jsme si i my zvykli říkat "bejvávalo líp". Fňukáme a nadáváme na korupci a nízkou morální úroveň představitelů naší země - stejně jako všichni naši blízcí i ti nejvzdálenější sousedé. Na druhou stranu oslavujeme hrdiny, kteří si troufnou říct svůj názor a nesouhlas nahlas. Opravdu se svět tolik mění?

Když se pročítám knihami o historii naší země a našich předků, opakovaně zjišťuji, že je jedno, jestli zapíchnu prst 200 nebo 500 let zpátky do minulosti, všude nacházím stejné rysy chování a morálky na nejvyšších zemských postech. Představitelé české aristokracie, před- i pobělohorské, vždycky rádi půjčovali peníze a poskytovali různé bohulibé služby svým králům a pro jistotu také králům cizím a dalším důležitým lidem v zemi. Protože se peníze většinou nevracely, vracely se služby a ochota panovníka přimhouřit semtam oko. Takový šlechtic - věřitel si pak mohl dovolit provádět různé lotroviny a pokud přitom doslova nekálel na hlavu císaři, většinou mu to prošlo.

Konkrétním příkladem je císař Rudolf II., jehož výdaje za obrovské sbírky umění i rozvoj vědy byly nekonečné. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že čeští aristokraté ho podporovali a postupně si ho zavázali a omotali kolem prstu takovým způsobem, že pro ně nakonec nebylo nijak těžké ho svrhnout a dosadit na trůn jeho bratra Matyáše, kterého si samozřejmě už několik let zavazovali stejným způsobem. Podobné situace najdeme kdekoliv v naší dlouhé historii.

V tomto ohledu nevidím žádný podstatný rozdíl, korupce jako korupce.

Naproti tomu se mezi aristokracií vždycky našli osvícenci a alespoň v posledních staletích cítila část české šlechty jistou národní hrdost i zodpovědnost za budoucnost rodné země, což se kromě budování a rozšiřování vlastních statků projevovalo podporou českého jazyka, umění, vědy i sociálních služeb.

Jeden z mých praprapříbuzných, František Josef Kinský, napsal v roce 1773 (německy) ve své knize Připomenutí důležité věci od jednoho Čecha: "hlavní věcí je morální vzdělání, nikoliv učenost a příjemné vzezření".

Jednoduché a nadčasové ...

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 23 Hrs. 17 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Nestarejte se o světlo, věnujte pozornost stínům."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish