Co je model release a k čemu slouží?

K čemu je dohoda o užití fotografií?

Model release je česky dohoda mezi fotografem a modelkou o použití fotografií. K čemu je taková smlouva fotografovi, k čemu modelce a je opravdu nutná?

Naprostá většina fotografů nefotí proto, aby své fotografie uložili do šuplíku, ale chtějí vystavovat, publikovat knižně nebo na internetu, případně je prodat a podobně. Modelka se chce s fotografiemi pochlubit známým třeba na Facebooku, ale také si z nich složit portfolio pro svůj web nebo svůj profesní profil modelky, nebo je jako tištěné portfolio předložit modelingové agentuře a získat tak lukrativní zakázky.

Zkrátka se dá předpokládat, že oba - fotograf i modelka - budou společně pořízené fotografie veřejně publikovat.

A právě proto, že v tomto procesu hrají roli dva lidé (fotograf jako autor a modelka jako na snímcích zobrazená osoba), je nutné se nějakým způsobem, ideálně v písemné formě, dohodnout, za jakých podmínek je možné fotografie zvěřejňovat nebo s nimi jinak nakládat.

Hodně lidí, mezi nimi kdysi i já, dohodu o užití fotografií podceňuje. Důvod je většinou stejný - "jsem začátečník bez ambic, ta 'holka' vlastně také není žádná modelka, to se mne netýká, takovou smlouvu využijí jen profesionálové...".

Omyl!

Dříve nebo později se vám může stát, že se vaše fotografie objeví v nějakém časopise nebo knize. Následně vám přijde od modelky, kterou jste třeba už roky neviděli, stručná SMS zpráva s podobným zněním: "Kdy dostanu peníze? A kolik?". Znám řadu fotografů, kteří přesně tohle zažili, přestože snímek třeba publikovali úplně zadarmo. Z touhy fotografů po publikování vydavatelé často těží, jenže vysvětlete to modelce, která je přesvědčená o vašich mnohadesetitisícových honorářích a chce z nich svůj podíl.

Další běžnou situací je, že modelka má nového přítele, novou kariéru, nový život a napíše vám "všechno smaž". Vy ale přece nefotíte proto, abyste fotky za pár měsíců nebo let mazali, vyhazovali atd... Jako podobný důvod pro mazání je často uváděno "já jsem se nějak moc odvázala, ale asi nechci, aby to někdo viděl...". O tomto modelu jsem tu už psal v článku Modelky a choulostivé fotografie.

Smlouva chrání fotografa i modelku.

Dohoda o užití fotografií by měla jasně vymezovat, za jakých podmínek smí fotografie zveřejňovat fotograf a za jakých modelka a jaké finanční nároky z tohoto publikování oběma stranám vznikají (i v případě, že žádné), případně další náležitosti podle dohody.

Co znamená žádné finanční nároky? Dejme tomu, že fotograf snímek prodá (tištěný, do knihy apod.). Pokud je ve smlouvě uvedeno, že modelce nevznikají žádné finanční nároky, znamená to, že se s ní fotograf nemusí dělit o svůj honorář. Je-li v dohodě zároveň napsáno, že finanční nároky nevznikají ani fotografovi, pak to znamená, že ani modelka nemusí odvádět část svých výdělků fotografovi.
Tak a teď jste zmateni - modelka přece nemůže prodat cizí autorské dílo, jak by tedy mohla přijít k penězům? Je to jednoduché - fotograf modelce pomáhá vytvořit její portfolio. Často se stane, že vám modelka poděkuje, že zrovna díky vaší fotografii získala smlouvu na zakázku, za týden letí na Malorku a příští měsíc do Cannes atd. Vy v tu chvíli nejspíš sedíte doma a upravujete fotky pro portfolio nějaké příští úspěšné modelky a říkáte si, že by se hodil nějaký kšeft... Už chápete?

Aby to nevypadalo, že nadržuji fotografům a v modelkách vidím škůdce - to bych nerad, jen píšu z pohledu fotografa, jako modelka bych určitě psal jinak - chci opět zdůraznit, že smlouva má chránit oba před zbytečným budoucím nedorozuměním.

Ještě jedna věc...

Smlouvu smí podepsat modelka starší 18 let!

Sice můžete fotit mladší modelky, ale podepsání smlouvy je právní akt a v takovém případě musí být podepsána modelčinými rodiči nebo jiným zákonným zástupcem.

Model release ke stažení

Vzor dohody o užití fotografií si můžete zdarma stáhnout zde a použít jak je, nebo si upravit podle svých potřeb.

Files:
Model Release CZ

Vzor smlouvy o užití fotografií mezi fotografem a modelkou v českém jazyce. Jedna z možných verzí.

Formát Adobe Acrobat (PDF).

Website Homepage Date 2012-01-16 Language  Multilanguage Filesize 39.23 KB Download 7321

Chcete se dozvědět více? Navštivte workshop fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 6 Hrs. 24 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Snaha provokovat, dotýkat se hranic, posouvat je a překračovat k umění patří. Řada děl bohužel postrádá jakoukoliv uměleckou hodnotu a zůstává pouhou provokací."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish