
Fotograf na obláčku
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 18 November 2015

Když se před nemnoha lety mluvilo o cloudu (ukládání dat online, práce s nimi a sdílení) jako o blízké budoucnosti, pro někoho to byl vzrušující sen, pro jiného hrozba Velkého bratra a jasné rozhodnutí "do toho já nikdy nepůjdu, svoje citlivá data přeci jen tak někomu nesvěřím".
Cloudová řešení ale nepřišla skokem, žádná kybernetická revoluce se nekonala. Cloudy v nejrůznější formě se nám začaly naprosto nevtíravým a nenápadným způsobem objevovat v každodenním životě ve formě online aplikací, účtů na Amazon, Apple, Google, Microsoft a dalších. Naše chytré telefony a tablety výrazně zhloupnou, není-li dostupný internet. A naopak, po připojení se samy často sympaticky spojí s naším stolním počítačem a nemusíme řešit, na kterém zařízení budeme pokračovat v započaté práci. Spousta lidí tak ani netuší, že vlastně cloudy využívá.
Evernote
Hezký příklad mám právě teď pod rukama. Tento článek, stejně jako všechny další, právě teď píšu v aplikaci Evernote. Není to typický cloud ve formě disku, je to spíš cloudový zápisník, odkladiště poznámek a dokumentů. Právě teď v něm píšu na svém stolním počítači, ale článek jsem začal psát v tramvaji ve svém telefonu. Na místě, kde jsem předtím odložil virtuální tužku, jsem teď v pohodlí klávesnice a velkého monitoru plynule navázal a je možné, že za hodinu budu pokračovat z gauče, kde si stejnou aplikaci otevřu v tabletu nebo se přihlásím online kdekoliv jinde.
Evernote je sympaticky integrovaný do libovolného zařízení (telefon, webový prohlížeč atd.) a umožňuje rychlým a jednoduchým způsobem uschovat na později např. zajímavý článek, letenky, jízdenky nebo potvrzení z hotelu, obrázek, kontakt, nebo v něm přímo můžete své poznámky a dokumenty tvořit (jako je právě psaní tohoto článku).
Není zapotřebí žádného tlačítka Uložit nebo Otevřít, složky se v Evernote jmenují zápisníky a v nich jsou jednotlivé poznámky. Můžete tak mít třeba zápisník Thajsko 2016, kam si budete rok dopředu odkládat zajímavé turistické informace, ale i PDF dokumenty s letenkami apod. Do zápisníku Výběr fotoaparátu si můžete jedním kliknutím odkládat různé recenze a testy, další zápisníky si můžete pojmenovat třeba Domácnost, Práce, Recepty, Inspirace atd. Počet zápisníků i poznámek v nich je neomezený. Já mám třeba složku Workshop. Ráno si do ní na počítači něco napíšu, odejdu na workshop, kde vytáhnu tablet a texty mám s sebou. Praktické a pohodlné.
Každá poznámka může být navíc opatřena libovolným množstvím tagů (klíčových slov), což také usnadňuje vyhledávání a třídění. Například klíčové slovo Itálie mi zobrazí všechny poznámky s tímto slovem, přestože jsou uloženy v různých zápisnících (třeba Řím, Miláno duben, Miláno červen atd.).
Aby to nebylo málo, můžete sdílet kterýkoliv ze zápisníků s kolegy nebo přáteli a pracovat v něm společně (skvělé pro pracovní týmy nebo pro společné plánování rodinné dovolené).
Evernote je zdarma, i když je samozřejmě možné si připlatit za "bohatší" verzi. Ale to, co nabízí neplacená verze, bohatě stačí. Existuje k němu i řada doplňků.
Zkuste si Evernote sami, je to pecka.
Věčně plné maily
Pamatujete na dobu, kdy velikost přílohy v mailu byla omezená? Nadávali jsme na to, že 500 kB nebo 2 MB nestačí, ale mělo to něco do sebe. Téměř denně mi lidé posílají fotky, PDF soubory, ZIP archivy atd... Bez omezení. Často se neostýchají poslat fotografie v plném rozlišení a pak je běžné, že 2 fotky v mailu zaberou třeba 20 megabytů.
Na druhou stranu po mně často požadují fotografie ve velkém rozlišení (vydavatelství apod.). Je pohodlné a příjemné, že dnes můžu téměř jakoukoliv přílohu "odnést" na okno odesílané zprávy a bez dalších úprav a práce poslat.
Jenže po pár týdnech takové činnosti mi přijde varovná zpráva, že můj mailbox je z 96 % zaplněn. Pak nezbývá, než seřadit zprávy podle velikosti a mazat a mazat.
Na každém workshopu už fotografy žádám, aby mi neposílali fotografie mailem, ale jako odkaz na nějaký cloud. Stejně občas chodí a někdo místo toho použije různá, z mého pohledu krkolomná, řešení jako Úschovna nebo zaheslovaný soubor na Ulož.to. V obou případech musím stáhnout zip, někam ho rozbalit atd atd...
Přitom existuje velmi elegantní řešení a tím je právě cloud, resp. diskový prostor na cloudu. Podívejme se na některé z nich.
Cloud disky
V principu jsou všechny cloud disky stejné. Po instalaci na svůj počítač se vytvoří složka (někdy se skutečně tváří jako disk, i když je pořád jen složkou na vašem disku). V této složce si můžete vytvořit vlastní libovolnou strukturu vlastních složek a ukládat do nich své soubory. To vše se automaticky synchronizuje s vaším online prostorem a s ostatními zařízeními, na kterých máte nainstalovanou stejnou aplikaci a jste přihlášeni k svému účtu. Díky tomu můžete se stejným souborem pracovat doma, v práci, na cestách v telefonu nebo tabletu atd.
Hlavním benefitem je právě synchronizace. Soubor, který jste rozpracovali v kanceláři, si otevřete doma a pokračujete v práci. Odpadá tak nutnost posílat si před odchodem z práce kopii souboru na domácí mail a další úkony, které jen přidělávají práci a v důsledku jsou i zdrojem zmatků a chyb (mám správnou verzi souboru?). Vaše soubory jsou vždy aktuální a vždy po ruce.
Samozřejmostí je možnost přihlásit se do svého prostoru z webového prohlížeče. Se svými soubory tak můžete pracovat i na cizím počítači, kde nemáte možnost nebo nechcete instalovat aplikaci.
Disk Google (Google Drive)
Google Disk je asi nejznámějším cloudem. Mezi jeho hlavní výhody patří integrace do dalších produktů Google, jako např GMail nebo Dokumenty Google. Za nevýhodu považuji, že nemám možnost určit, kde v mém počítači bude jeho složka, je automaticky svázán se systémovým diskem C. Jenže ten má právě v mém počítači nejmenší kapacitu a uvítal bych možnost přesunout ho na jiný disk.
V minulosti jsem Disk Google používal převážně pracovně - všechny pracovní dokumenty jsem měl v něm a mohl tak pracovat i z domova. Dnes jej využívám převážně na Google Dokumenty.
Kapacita zdarma: 15 GB (možnost rozšířit za příplatek)
Více informací, přihlášení a instalace Disk Google.
Dropbox
Přestože nabízí nejmenší prostor, je mým favoritem. Nejsem přesně schopen vysvětlit důvody, ale je to tak. Skvělá integrace do systému v počítači i mobilních zařízeních, sympatické rozhraní, jednoduché a rychlé vyhledávání souborů, velmi snadný způsob sdílení atd. Automaticky ukládá (souhlasíte-li) screenshoty z vašeho monitoru a nabízí i synchronizaci fotografií a videí z telefonu (tuto funkci nevyužívám, zajišťuje mi ji jiná služba). Používám jej téměř na cokoliv, hlavně v souvislosti se sdílením.
Kapacita zdarma: 2 GB (možnost navýšit za poplatek, další navýšení zdarma získáte instalací Dropboxu na více zařízení - mobily, tablety... nebo pozváním přátel atd.)
Více informací, přihlášení a instalace Dropbox.
OneDrive
OneDrive je produktem Microsoftu a podobně jako služby Google se řídí filozofií jednoho účtu napříč všemi službami. Je skvěle integrován do Windows i mobilních zařízení. Používám jej převážně na synchronizaci fotografií z mobilního telefonu. Funguje to tak, že např. přijedu z dovolené, zapnu počítač, převléknu se a když pak sednu k počítači, fotky už jsou nahrané a synchronizované. Synchronizace totiž začne probíhat okamžitě po připojení telefonu k wi-fi.
Kapacita tdarma: 15 GB (možnost navýšení za poplatek; zdarma dalších 15 GB za synchronizaci fotografií z mobilu, další prostor za pozvání přátel)
Více informací, přihlášení a instalace OneDrive.
Yandex Disk
Jestli netrpíte rusofobií, zkuste Yandex Disk. Ze všeho nejvíc mi připomíná Dropbox, ale protože Yandex je v Rusku něco jako Google jinde ve světě (nebo u nás Seznam), nabízí se propojení s dalšími službami Yandexu. Nabízí víc volného místa a i v placené verzi je silným konkurentem.
Kapacita zdarma: 20 GB (možnost navýšení za poplatek; možnost dalšího prostoru zdarma, ani nevím za co, ale momentálně mám k dispozici 210 GB)
Více informací, přihlášení a instalace Yandex Disk.
Mega
Nevím, jak mi z tohoto seznamu mohl vypadnout a děkuji za upozornění.
Kapacita zdarma: 50 GB (možnost navýšení za poplatek)
Více informací, přihlášení a instalace Mega.
Copy
Další cloud na stejném principu jako ostatní. Ani lepší, ani horší, může se hodit.
Kapacita zdarma: 15 GB (možnost navýšení za poplatek, za pozvání atd...)
Více informací, přihlášení a instalace Copy.
Box
Posledním zmíněným a opět podobným cloudem je Box.
Kapacita zdarma: 10 GB (možnost navýšení za poplatek)
Více informací, přihlášení a instalace Box.
Všechno v jednom?
Přijde vám zbytečné a nepřehledné mít tolik cloudů? Zkuste si představit, že v jednom máte pracovní věci, v dalším hudbu, v jiném fotky, které chcete sdílet, do dalšího si třeba uložíte instalační soubory oblíbených programů.
Služby jako třeba Odrive navíc dokážou všechny výše zmíněné cloudy a řadu dalších spojit jakoby do jednoho. Vyzkoušejte ...
Kouzlo cloudového sdílení
Když například potřebuji poslat klientovi nebo vydavateli fotky, používám téměř výhradně Dropbox. Vytvořím složku, nakopíruji do ní soubory a do mailu pak vložím jen odkaz na tuto složku nebo dokonce konkrétní soubor. V případě fotografií se po rozkliknutí zobrazí v rozlišení pro internet, ale dají se snadno zvětšit nebo stáhnout v původním rozlišení do počítače.
Fotografie se tu dají i komentovat, takže když mi někdo třeba po workshopu pošle odkaz na fotky, které chce prodiskutovat, můžu mu napsat komentáře přímo ke konkrétním fotkám. Je to daleko elegantnější, než odpovídat na mail způsobem "třetí fotka..." nebo "fotka DSC4012...".
Ukázka sdílení na Dropboxu zde
Málo pro kompletní zálohu
Já vím. Váš fotoarchiv už dávno zaplnil několik terrabytů a ani jeden z výše popsaných cloudů takové kapacity nedosahuje. Dosahuje, ale bohužel ne zadarmo. Až desítky TB nabízejí některé čínské služby, ale musíte se prokousat čínštinou a počítejte i s velmi častým požadavkem na čínské telefonní číslo, nutné pro ověření. Mně se podařilo prokousat se registrací na Tencent Weiyun s pomocí italského telefonu (česká předvolba v nabídce není). Získal jsem 1 TB a nabídku dalších 3 TB za instalaci aplikací do mobilního telefonu. Čínské rozhraní je bohužel i v mém počítači, takže tuto službu zatím (dlouhodobě) spíš testuji.
SurDoc poskytne zdarma při registraci 100 GB a uvádí, že zdarma se můžete dostat až na 1 TB. Pořád to není nejvíc, ale je to zdarma. Neomezený prostor si samozřejmě můžete zaplatit.
Amazon Cloud Drive nabízí za krásnou cenu $11.99 ročně neomezený prostor pro fotky plus 5 GB pro videa a další soubory. Problém je v mizerném rozhraní aplikace a totální absenci jakékoliv automatizace nebo možnosti připojit tento prostor k nějakému zálohovacímu programu. Takže spíše pro hobbisty než pro vážnou práci. Ale je momentálně bezkonkurenčně nejlevnější.
Za cenu 5 USD měsíčně získáte neomezený prostor pro zálohování např. na BackBlaze. BackBlaze není "živý" cloud jako např. Dropbox, je to opravdu jen a jen online záloha vašich dat. V případě, že vám odejdou disky, můžete si svoji zálohu stáhnout jako ZIP nebo si za poplatek nechat "FedExnout" (po Googlení další americké sloveso) disk.
Jako nejlepší cloud současnosti, nabízející neomezenou diskovou kapacitu, je hodnocen Carbonite. Stejně jako předchozí vás vyjde na 5 dolarů měsíčně a nabízí výrazně větší komfort práce se soubory.
Adobe Creative Cloud
Není možné mluvit o cloudových řešeních pro fotografy a nezmínit Creative Cloud společnosti Adobe. Nabízí sofistikované online propojení produktů Adobe (Photoshop, Illustrator atd.) s vašimi daty, pro která také poskytuje online úložiště. Tolik ve zkratce, možnosti Adobe CC by byly na samostatný článek.
Jak jsem zmínil na začátku, postupně a nenápadně víc a víc využíváme cloudové služby. Už teď by se jich našlo mnohem víc, než jsem zde popsal, a další budou přibývat.
Krásný den a bezchybnou synchronizaci :)