Fuji X100F - přepnul mi mozek - dvakrát
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 17 May 2017
Měl jsem zase před krátkou cestou do Milána a nápad půjčit si fotoaparát Fujifilm X100F přišel na poslední chvíli a vlastně náhodou...
Důvod zápůjčky byl prostý. Věděl jsem, že na běhání po Miláně tentokrát nebudu mít ani čas ani náladu, ale jeden nikdy neví a kouzlo fotoaparátů celé řady X100 je v tom, že jsou skvělými společníky na cestování a street fotografii. Když pominu, že z nich leze kvalita shodná s jinými Fuji fotoaparáty, může za to jejich kompaktní velikost a ohnisko 23 mm.
A já jsem zatím X100F držel v ruce jen párkrát na chvilku, ale nikdy jsem s ním nefotil, natož abych ho měl u sebe delší dobu.
Přepnul mi mozek - poprvé
Chtěl jsem si ho jen osahat, vůbec mě nenapadlo o něm psát. Na trhu to přece není žádná novinka a recenzí a článků o něm je asi milion... Moment!
Vždyť to přece bylo v lednu, když nám X100F zástupci Fujifilm CZ s pýchou předvedli a prozradili, že za týden jde do světa. A vždyť jsou na něj pořadníky a do obchodů se teprve dostává po několika kusech... (aktuální stav zásob u FotoŠkoda a FujiFoto.)
Přišlo mi, jako by to bylo už dávno.
I tak recenzi psát nebudu
Důvod pro recenzi nevidím, těch je opravdu spousta a opisovat tady technické parametry nemá smysl, kdo se o X100F zajímá, ten už to všechno dávno četl. Omezím se na dojmy a nějaké ukázky.
Starý známý
Měl jsem už v ruce všechny předchůdce - X100, X100S i X100T, takže v základu nic, co bych neznal. Ve zkratce nový snímač, větší rozlišení, lepší fotky na vysoké ISO, lepší video, nějaká hardwarová vylepšení atd... Dokonce i můj starý X-E1 je velmi podobný v ovládání a celkovém dojmu, ale stejné fotopřístroje to nejsou.
Všechno chce čas
I když se na první pohled všechny Fujifilm fotoaparáty velice podobají, přeci jen se každý chová trochu jinak, navíc mezi mým X-E1 a novým X100F uběhly dvě generace. Na každý nový model si musíte trochu zvyknout, nastavit si ho podle sebe a vyždímat z něj maximum.
Prodloužený víkend mi neposkytoval příliš času na dokonalé seznámení.
Nejdřív jsem si doma nafotil nějaké testovací fotky (těmi vás teď nebudu trápit) a pak jsem vyrazil do města.
Nastavil jsem prioritu clony (ISO a čas automaticky) a tolik obdivovaný režim simulace filmu Across. Až na výjimky mi toto nastavení vydrželo po celou dobu testování, jen jsem upravoval některé parametry (většinou kontrast a kompenzaci expozice) a občas přepnul do barevného režimu.
Pozn.: všechny fotografie jsou bez úprav tak, jak vylezly z fotoaparátu (pouze zmenšené pro internet) a slouží pouze jako demonstrace technické kvality a charakteru výstupu.
Přepnul mi mozek - podruhé
Kombinace kompaktního těla, ohniska 23 mm a Across simulace (často se zvýšeným kontrastem) způsobila, že jsem začal vnímat a fotit jinak. Nebo jsem se tak aspoň cítil. Pro srovnání si představte, že se díváte do šachty dvouoké zrcadlovky, taky máte jiné pocity a vnímání...
Nejčastěji jsem nastavoval kontrast (rozpětí -2 až +4 pro stíny i světla). Následující dvě fotografie ukazují nejvyšší a nejnižší možný kontrast v režimu Across. První má světla i stíny na +4, druhá na -2.
Samozřejmě mě bavily kontrastnější fotky, i když jsem nefotil pořád jen na maximum, častěji jsem měl stíny na +2 a světla na +4.
Zkoušel jsem i fotky na vysoké ISO, X100F obstál skvěle.
Všechno nebylo dokonalé
Ne vždycky vyšla fotka, jak jsem chtěl. Chyby byly na mojí straně - nedostatečné seznámení s technikou - ale z některých věcí jsem byl zmatený. Nejčastější problém byl, že jsem na slunci zapomněl zapnout vestavěný ND filtr a když jsem fotil s plně otevřenou clonou, X100F limitoval čas na nejkratší hodnotu 1/1000 s. To není novinka a možná je to nutné, ale je to škoda.
Problém byl ale v tom, že v hledáčku jsem neviděl, že je fotka přepálená. Neměl jsem vypnutou kontrolu expozice, hledáček reagoval na korekci EV, přesto mi občas ukázal velmi světlou, ale ne přepálenou fotku. To jsem zjistil až dodatečně při prohlížení fotek.
Je možné, že předváděcí model měl nějaké mouchy, těžko říct. Nebyl jsem ani nadšený z "vychytávek" typu automatický jas hledáčku nebo možnost nastavení jeho jasu a barev. Pro někoho je to možná skvělé, já si myslím, že někdy méně je více a když si jednou zvyknu na defaultní nastavení, můžu se na svůj hledáček potom spolehnout.
Samozřejmě kdybych ho měl v dlouhodobém užívání, nastavení bych přizpůsobil svým potřebám.
Psát něco o kvalitě fotek nemá smysl, je standardně skvělá a z fotek si můžete udělat obrázek sami. Vyzkoušel jsem dokonce i dvoukrokový digitální zoom a na kvalitě fotek jsem neviděl žádné ztráty.
Český ambasador X100F Vojtěch Hurych natočil spolu s Markem Veselým (kompletně na X-T2 v Acrossu) krátký promo film, nazvaný Storyteller.
Fujifilm X100F je, jako ostatní Xstovky, svým charakterem jiný než řady X-E, X-Pro a X-T. Je to storyteller, lepší název kluci nemohli vymyslet.
A to je pro dnešek asi všechno... Hezký večer :)
Zjistit cenu a skladové zásoby u FotoŠkoda a FujiFoto.