Fuji X100F - přepnul mi mozek - dvakrát

Měl jsem zase před krátkou cestou do Milána a nápad půjčit si fotoaparát Fujifilm X100F přišel na poslední chvíli a vlastně náhodou... 

Důvod zápůjčky byl prostý. Věděl jsem, že na běhání po Miláně tentokrát nebudu mít ani čas ani náladu, ale jeden nikdy neví a kouzlo fotoaparátů celé řady X100 je v tom, že jsou skvělými společníky na cestování a street fotografii. Když pominu, že z nich leze kvalita shodná s jinými Fuji fotoaparáty, může za to jejich kompaktní velikost a ohnisko 23 mm. 

A já jsem zatím X100F držel v ruce jen párkrát na chvilku, ale nikdy jsem s ním nefotil, natož abych ho měl u sebe delší dobu. 

Přepnul mi mozek - poprvé

Chtěl jsem si ho jen osahat, vůbec mě nenapadlo o něm psát. Na trhu to přece není žádná novinka a recenzí a článků o něm je asi milion... Moment!

Vždyť to přece bylo v lednu, když nám X100F zástupci Fujifilm CZ s pýchou předvedli a prozradili, že za týden jde do světa. A vždyť jsou na něj pořadníky a do obchodů se teprve dostává po několika kusech... (aktuální stav zásob u FotoŠkoda a FujiFoto.) 

Přišlo mi, jako by to bylo už dávno. 

I tak recenzi psát nebudu

Důvod pro recenzi nevidím, těch je opravdu spousta a opisovat tady technické parametry nemá smysl, kdo se o X100F zajímá, ten už to všechno dávno četl. Omezím se na dojmy a nějaké ukázky. 

Starý známý

Měl jsem už v ruce všechny předchůdce - X100, X100S i X100T, takže v základu nic, co bych neznal. Ve zkratce nový snímač, větší rozlišení, lepší fotky na vysoké ISO, lepší video, nějaká hardwarová vylepšení atd... Dokonce i můj starý X-E1 je velmi podobný v ovládání a celkovém dojmu, ale stejné fotopřístroje to nejsou.

Všechno chce čas

I když se na první pohled všechny Fujifilm fotoaparáty velice podobají, přeci jen se každý chová trochu jinak, navíc mezi mým X-E1 a novým X100F uběhly dvě generace. Na každý nový model si musíte trochu zvyknout, nastavit si ho podle sebe a vyždímat z něj maximum. 

Prodloužený víkend mi neposkytoval příliš času na dokonalé seznámení.

Nejdřív jsem si doma nafotil nějaké testovací fotky (těmi vás teď nebudu trápit) a pak jsem vyrazil do města.

Nastavil jsem prioritu clony (ISO a čas automaticky) a tolik obdivovaný režim simulace filmu Across. Až na výjimky mi toto nastavení vydrželo po celou dobu testování, jen jsem upravoval některé parametry (většinou kontrast a kompenzaci expozice) a občas přepnul do barevného režimu. 

Pozn.: všechny fotografie jsou bez úprav tak, jak vylezly z fotoaparátu (pouze zmenšené pro internet) a slouží pouze jako demonstrace technické kvality a charakteru výstupu.

X100F - Praha 

Přepnul mi mozek - podruhé

Kombinace kompaktního těla, ohniska 23 mm a Across simulace (často se zvýšeným kontrastem) způsobila, že jsem začal vnímat a fotit jinak. Nebo jsem se tak aspoň cítil. Pro srovnání si představte, že se díváte do šachty dvouoké zrcadlovky, taky máte jiné pocity a vnímání... 

X100F - stínohra 

X100F - Praha, Malá Strana

Nejčastěji jsem nastavoval kontrast (rozpětí -2 až +4 pro stíny i světla). Následující dvě fotografie ukazují nejvyšší a nejnižší možný kontrast v režimu Across. První má světla i stíny na +4, druhá na -2.

X100F - nejvyšší kontrast 

X100F - nejnižší kontrast

Samozřejmě mě bavily kontrastnější fotky, i když jsem nefotil pořád jen na maximum, častěji jsem měl stíny na +2 a světla na +4. 

X100F - letiště Bergamo, přes sklo

 

X100F - Milán, kola

 

X100F - Milán, Centrale

 

X100F - Milán, Centrale

 

Zkoušel jsem i fotky na vysoké ISO, X100F obstál skvěle. 

X100F - ISO 10000

 

X100F - tma tmoucí, ISO 12800 v barvě

Všechno nebylo dokonalé

Ne vždycky vyšla fotka, jak jsem chtěl. Chyby byly na mojí straně - nedostatečné seznámení s technikou - ale z některých věcí jsem byl zmatený. Nejčastější problém byl, že jsem na slunci zapomněl zapnout vestavěný ND filtr a když jsem fotil s plně otevřenou clonou, X100F limitoval čas na nejkratší hodnotu 1/1000 s. To není novinka a možná je to nutné, ale je to škoda.

Problém byl ale v tom, že v hledáčku jsem neviděl, že je fotka přepálená. Neměl jsem vypnutou kontrolu expozice, hledáček reagoval na korekci EV, přesto mi občas ukázal velmi světlou, ale ne přepálenou fotku. To jsem zjistil až dodatečně při prohlížení fotek.

X100F - zbytečně moc světlá fotka

Je možné, že předváděcí model měl nějaké mouchy, těžko říct. Nebyl jsem ani nadšený z "vychytávek" typu automatický jas hledáčku nebo možnost nastavení jeho jasu a barev. Pro někoho je to možná skvělé, já si myslím, že někdy méně je více a když si jednou zvyknu na defaultní nastavení, můžu se na svůj hledáček potom spolehnout. 

X100F - i fotku milánského bezdomovce jsem viděl tmavší

Samozřejmě kdybych ho měl v dlouhodobém užívání, nastavení bych přizpůsobil svým potřebám.


Psát něco o kvalitě fotek nemá smysl, je standardně skvělá a z fotek si můžete udělat obrázek sami. Vyzkoušel jsem dokonce i dvoukrokový digitální zoom a na kvalitě fotek jsem neviděl žádné ztráty.

Český ambasador X100F Vojtěch Hurych natočil spolu s Markem Veselým (kompletně na X-T2 v Acrossu) krátký promo film, nazvaný Storyteller.  

 

Fujifilm X100F je, jako ostatní Xstovky, svým charakterem jiný než řady X-E, X-Pro a X-T. Je to storyteller, lepší název kluci nemohli vymyslet. 

X100F - TUTTO

A to je pro dnešek asi všechno... Hezký večer :)


Zjistit cenu a skladové zásoby u FotoŠkoda a FujiFoto. 

 

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 7 Hrs. 30 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish