Fuji XF 23 a 35 mm / F1.4 vs 2.0

Mám před sebou na stole dva Fuji objektivy s ohniskem 23 mm a dva s ohniskem 35 mm, jejich označení se liší v 1.4 R a 2.0 R WR. Novější dvojkové verze jsem si půjčil z Fujifilmu na srovnání se svými jednačtyřkovými. Ne proto, že bych chtěl něco měnit, ale proto, že je to denně probírané téma ve fórech a když se mě někdo ptá, chci mít jasno.

Objektivy Fujinon XF 23 mm/F2.0 R WR a XF 35 mm/F2.0 R WR nejsou žádnou žhavou novinkou, 23/2.0 se objevil na trhu v minulém roce a 35/2.0 dokonce ke konci roku 2015. Ve srovnání se světelnějšími verzemi jde ale o novinky, 23/1.4 je z roku 2013 a 35/1.4 byl uveden jako jeden z prvních XF Fujinonů už v roce 2012.

Právě proto, že to nejsou novinky, nebudu se zdržovat detailním popisem a přejdu rovnou k jejich srovnání. Jako vždy to bude srovnání subjektivní. Nejsem pixelhunter a zajímá mě vždy výsledná fotka jako celek, a zajímá mě také proces fotografování. Z toho důvodu v mých testech většinou nevidíte srovnávací tabulky plné technických parametrů apod.

Fujifilm XF 23mm f/1,4 R lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

WR - Weather Resistant

Tento parametr je pro mne nezajímavý. Už jsem to psal jednou, já WR nejsem a když je venku hnusně, sedím doma, fotím doma. Pro někoho ale může být stěžejní a oba nové objektivy WR jsou.

Vzhled, velikost a hmotnost

Oba nové objektivy připomínají vzhledem staré manuální objektivy, jsou menší a lehčí. Hmotnost obou 35milimetrových objektivů se liší pouze o několik gramů, u 23 mm jde téměř o poloviční hmotnost nového objektivu proti starší verzi.

Pocitově se mi lépe drží oba starší větší objektivy a mám dokonce pocit, jako bych u nových verzí s F2.0 koukal menší dírou. To sice koukám, ale nemám možnost to vidět, protože se dívám do hledáčku a tam mám pořád to samé. Ale ten pocit tam je.

Fujifilm XF 35mm f/1,4 R lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Průměr filtru

Starší FX 35/1.4 má průměr závitu pro filtry 52 mm, FX 23/1.4 dokonce 62 mm. Oba nové (35/2.0 i 23/2.0) mají závit o průměru 43 mm. Za menší filtry se méně platí a teoreticky vám stačí jeden na oba nové objektivy.

Světelnost

Konečně pro mne důležitý parametr. Moje objektivy mají světelnost F1.4, nové verze začínají na F2.0. Tohle pro mne smysl má, protože rád a celkem často fotím na plnou díru. Při focení si ale zásadní rozdíl neuvědomuji. Přesto pocitově a rozumově tíhnu k F1.4.

Fujifilm XF 35mm f/2 R WR lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Hloubka ostrosti

Další důležitý parametr. Rozdíl není drastický, ale pro někoho, kdo chce vždy maximum (tedy minimální hloubku ostrosti), to může být rozhodující faktor a musí se přiklonit k verzím F1.4.

Rychlost ostření

Dvojkové verze jsou uváděny jako rychlejší v ostření. Tabulkově to tak možná je, já si rozdíl neuvědomuji při testech v dobrém i špatném světle. Dokonce i 35/1.4 mi navzdory své pověsti nepřijde pomalejší. Není důvod si vymýšlet, rozdíl tu asi je, ale nejde o nic drastického. Všechny čtyři objektivy ostří prakticky okamžitě v dobrém světle, když je pošlu někam do tmy, odhaduji čas ostření mezi čtvrt a půl sekundou. Předpokládám, že při dlouhodobém focení bych si uvědomoval větší rozdíly.

fujifilm FUJINON XF 23/2 WR lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Ostrost

Kresba nových objektivů je vyzdvihována, své jednačtyřkové objektivy ale beru jako ostré a rozdíly nepředpokládám. A teď je asi čas na fotky (výřezy)...

Vlevo XF 35/F1.4, vpravo XF 35/F2.0

Mezi ostrostí obou 35mm objektivů nevidím rozdíl. Jestli je, tak bych ho musel zkoumat lupou. To není špatná zpráva, naopak, oba jsou velice ostré i na plnou díru.

Vlevo 23/F2.0, vpravo 23/F1.4

23mm objektivy mě překvapují. Verze F1.4 mi přijde výrazně méně ostrá než nová F2.0. Možná to na fotce není tolik vidět, ale při porovnání většího množství fotek vždycky zvítězila verze F2.0. Tedy při zvětšení na 100 %, což já nedělám. Fotka jako celek je v pořádku v případě obou objektivů.

Cena

Posledním a velmi důležitým parametrem je cena. Aktuální ceny na trhu (únor 2017) jsou přibližně takové:

  • Fujinon XF 35mm/F1.4 R - cca 14500 Kč
  • Fujinon XF 35mm/F2.0 R WR - cca 11000 Kč
  • Fujinon XF 23mm/F1.4 R - cca 22000 Kč
  • Fujinon XF 23mm/F2.0 R WR - cca 13500 Kč

Můj tip?

Pokud bych nutně potřeboval co nejvyšší světelnost, šel bych bez rozhodování a bez ohledu na peníze opět do verzí 1.4. Kdyby mým cílem bylo co nejvíce ušetřit a mít přesto krásně ostré objektivy (navíc menší, lehčí a s WR ochranou), volba by padla na méně světelné verze F2.0.

Kdybych měl po této krátké zkušenosti jít a vybrat, pravděpodobně bych koupil 35/F1.4 a 23/F2.0 WR. Dobrý pocit je, že žádná volba by nebyla špatná.

Zjistit ceny objektivů Fujifilm u FotoŠkoda.
Zjistit ceny objektivů Fujifilm u Fujifoto.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

24
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

07
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Jsem portrétní fotograf. Možná jsem jediný, kdo mne tak vidí, ale já se tak cítím."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2023 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish