Fujifilm X-E3 - první dojmy

Společnost Fujifilm dnes oficiálně představuje světu nový model řady X, ultrakompaktní fotoaparát X-E3.

Jako ambasador X-E3 pro Českou republiku jsem měl možnost seznámit se s prototypem tohoto modelu několik týdnů před oficiálním spuštěním.

I když je prototyp téměř finálním produktem, finální produkt to stále není, proto si zatím netroufnu psát podrobnou recenzi. Během testování jsem několikrát dostal nový firmware, který odemkl nové funkce nebo opravil drobné nešvary. A vím s naprostou jistotou, že ani teď není 100% shodný s ostrou verzí, na kterou si sám musím dalších pár týdnů počkat. Budete se tedy muset spokojit s mými prvními dojmy. A že jich je...

Nejdřív ale v krátkosti pár bodů, které Fujifilm na X-E3 vyzdvihuje.

Co má X-E3 nového proti svým předchůdcům X-E1, X-E2 a X-E2s

  • 24.3 Mpx rozlišení fotografií
  • senzor X-Trans CMOS III
  • 4K video s možností zobrazení na monitoru přes HDMI
  • ISO až 12800
  • dotykový displej
  • Bluetooth (jako vůbec první Fuji X fotoaparát)
  • joystick
  • přepínač plné automatiky
  • přední otočný ovladač (konečně, ISO)
  • zrychlené ostření (sledování objektu rychlejší než X-T2)
  • menší rozměry a hmotnost
  • všechna zadní tlačítka jsou vpravo nebo nahoře

Co naopak proti předchůdcům z X-E3 zmizelo

  • vestavěný blesk (v balení je malý externí blesk EF-X8)
  • D-PAD ovladač (jeho funkci nahrazuje joystick a dotykový displej)

První dojmy

Je známo, že Fujifilm naslouchá požadavkům uživatelů svých fotoaparátů a stejně tomu bylo i v případě X-E3. Samozřejmě není možné vyslyšet všechny prosby, takže X-E3, jako vlastně všechny modely řady X, někoho potěší více, někoho méně. Například já s velkým respektem beru X-T2 jako skvělý pracovní nástroj, ale vím, že to není fotoaparát pro mne. Mám rád fotoaparáty s hledáčkem vlevo, tedy řady X100, X-Pro a X-E.

Kvalita fotografií je shodná se všemi novými modely, osazenými senzorem X-Trans III, tedy X-Pro2, X-T2, X-T20 a X100F. Elektronický hledáček je velmi kvalitní a rychlý. Rychlost ostření - moje focení nestojí na rychlosti, takže tento parametr nechci posuzovat. Žádné omezení jsem necítil, sledování objektu jsem si jen vyzkoušel a zdálo se hbité.

Jedním z vyslyšených požadavků Fuji komunity bylo zmenšení fotoaparátu. Přiznám se, že je to asi jediná věc, bez které bych se obešel. Můj starý X-E1 ani X-E2(s) nejsou velké. Kuriózní je, že zmenšení je spíše optické, než skutečné. Nové tělo je sice na nejdelší straně kratší o necelých 8 mm, ale ostatní rozdíly jsou minimální. Fuji ale zmenšilo všechno - kolečka, tlačítka atd., takže na pohled vypadá X-E3 mnohem menší, než jeho předchůdci. Naštěstí se mi drží dobře a když vezmu v úvahu, po jakých kapsách bund a tašek to nosím, tak vlastně musím ergonomii X-E3 pochválit jako promyšlenou (možná viděli můj relic X-E1). Komu ale byla E1 nebo E2 malá, pro toho asi E3 nebude (podobně jako X-T2 vs X-T20).

Trochu mě při prvním pohledu vyděsila i absence tzv. D-PADu na zadní stěně (5 tlačítek uspořádaných do kruhu). Jeho funkci ale nahrazuje kombinace joysticku a dotykového displeje, takže počet ovládacích prvků se nesnížil. Ten dotykáč je mimochodem celkem lehce návykový, jen uvítám, až ho Fuji nějakým příštím firmwarem povolí zcela vypnout, když fotíte přes hledáček. Kdo totiž fotí levým okem (například já), dokáže nosem udělat třeba dvojklik a nazoomovat obraz nebo skočit do nastavení vyvážení bílé barvy.

Přenos fotek přes bluetooth je prý energeticky méně náročný, než použití wi-fi, mně přijde hlavně zajímavé, že telefon i během bluetooth přenosu může být přes wi-fi na internetu. Bluetooth však wi-fi nenahrazuje, je to jen další volba.

Konečně přechod

Až doteď jsem v jednom kuse odpovídal na otázku, proč pořád používám model X-E1 z roku 2012 a ne X-E2 nebo X-E2s. Odpovím tedy ještě jednou - rozdíl v kvalitě fotek nebyl žádný, šlo pouze o komfort. V případě X-E3 je rozdíl znatelný, přesto si X-E1 nechávám jako stále skvěle fungující záložní tělo.

S modelkou Viki jsme během necelých dvou týdnů nafotili zkušební sérii fotografií a natočili krátké promo video (natáčelo se na Fuji X-T2 + několik záběrů z dronu DJI Spark).

X-E3 se začne prodávat 28. září 2017, k nám se pochopitelně opět dostane později. V prodeji bude černé a černostříbrné tělo a jako u ostatních modelů bude možnost koupit jej ve výhodné kombinaci s objektivem XF 18-55. Ceny pro český trh zatím nebyly stanoveny, brzy je určitě najdete třeba ve FotoŠkoda nebo FujiFoto.

UPDATE - Známe ceny - tělo cca 25000,- CZK, kombo X-E3 + XF 18-55mm cca 35000,- CZK, X-E3 + XF 23mm/F2 cca 33000,- CZK.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

13
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Za nejčistší formu umění považuji hudbu. Okamžik duše, přenesený prostřednictvím hudebního nástroje k uchu posluchače."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish