Fujifilm X-Pro2, XF 16mm/F1.4 a XF 90/F2.0

Recenze, která vás možná nepotěší.

Není totiž recenzí. Proč? Protože oba objektivy nejsou žádnou novinkou a už se toho o nich napsala spousta, stejně tak o lednové novince, neskutečně dlouho očekávaném fotoaparátu Fujifilm X-Pro2.

Nebudu vás obtěžovat technickými daty ani fakty, jak moc se data kryjí s reálným provozem. Nebudu sem cpát desítky ukázkových fotografií, omezím se na minimum a tím minimem budou moje pocity a postřehy.

Fujifilm X-Pro2 + XF 16/F1.4, ISO 2500

Fujifilm FX 16mm/F1.4 R WR

Když Fuji vyhlásilo tento širokáč, dostal jsem vztek. Jsem vlastníkem XF 14mm/F2.8 (byl to můj první Fuji objektiv), který je sice ještě o dva milimetry kratší, ale ta světelnost u šestnáctky! Ono vlastně nejde o světelnost, na takhle širokých objektivech a ještě ve spojení se skvělou kvalitou fotek z Fuji na vysoké ISO není nutné světelnost řešit. Jde o malou hloubku ostrosti, které s krátkými objektivy není lehké dosáhnout, běžně je ostré (s nadsázkou) vše od metru do nekonečna. Od doby, kdy se začal prodávat, má tento objektiv samé skvělé reference. Není tedy divu, že jsem uvažoval o výměně, i za cenu ztracených dvou milimetrů ohniska.

Šestnáctka se mi už kdysi do ruky dostala, bylo to na workshopu a během pár minut jsem s ní bez rozmyslu cvaknul několik záběrů. Doma jsem zažil zklamání, fotky nevypadaly, jak bych očekával a jak jsem zvyklý. Asi jsem v tom spěchu nepřemýšlel a něco dělal špatně. Nebo špatný kus.

Tentokrát jsem měl na testování jiný kus a mnohem víc času, mohl jsem tedy srovnávat se svojí čtrnáctkou a zvážit důvody pro výměnu.

Písmena WR (weather resistant) na XF 16/1.4 pro mne nejsou důležitá, sám nejsem příliš rezistentní proti nepřízni počasí, když prší, fotím doma. S hloubkou ostrosti se podle očekávání skutečně dá pracovat lépe než na XF 14/2.8 a ty dva milimetry rozdílu ohniskové vzdálenosti nejsou na první pohled znát. Poznáte je teprve ve chvíli, kdy se nevejdete a už není kam couvnout o dvacet centimetrů, v takovém případě je 14 milimetrů k nezaplacení (stejně jako by mohlo být 12 nebo 10...). Díky vysoké světelnosti můžu fotit s nižšími hodnotami ISO, ale jak jsem zmínil, to mě moc netrápí. Ale můžu. Je to prostě velice podařený objektiv. Jenže ...

Jenže bych ho neměl srovnávat se skvělou čtrnáctkou. Při focení na plnou díru (F1.4 u XF 16, F2.8 u XF 14) vidím čtrnáctku jako výrazně ostřejší. Vím, že je to jen pocitové měření, ale v mých očích se ostrost obou srovnává právě při hodnotě F2.8, což je pořád čtrnáctka otevřená na plnou díru!

Pro jistotu zopakuji, že XF 16/1.4 je dobrý objektiv a jeho majitelé ho chválí oprávněně, ale za mne je XF 14/2.8 lepší. Měnit se nebude.

Fujifilm X-Pro2 + XF 90/F2.0

Fujifilm XF 90mm/F2.0 R LM WR

Často říkám, že skla s ohniskovou vzdáleností nad 50 mm (na APS-C nad 35 mm) mám rád, ale moc je pro svoji práci nevyužiji (viz článek Dva důvody, proč nefotím modelky dlouhým sklem nebo článek Ženy od 50 dolů v květnovém vydání časopisu Digitální foto). Důkazem je, že můj XF 56mm/F1.2 i přes jeho kvalitu a zaslouženou pověst používám opravdu málo. Kupovat si ještě delší devadesátku jen proto, že se říká, že je ještě lepší než ta padesátšestka, by byl opravdu rozmar. K testu mě vede jen a jen zvědavost, protože na XF 90/2.0 jsem zatím neměl čas vůbec.

Výřez Fuji XF 90mm/F2.0 - klikněte pro zvětšení

Hodně to zkrátím. První náhledy na malém dipleji fotoaparátu: "sakra, masakr, do prdele...". Slovní výrazy po zobrazení na monitoru nejsou publikovatelné vůbec. Tohle sklo snad Fuji vůbec nemělo vyrábět. Všechna jejich skla podávají krásný kontrast, barvy i ostrost, ale když vezmu XF 90/2.0 jako referenční sklo, zůstávají pozadu všechna, včetně XF 56/1.2.

A právě XF 56/1.2, sklo, které se neprodává, jsem prodal a koupil XF 90/2.0. Masakr!

Fujifilm X-Pro2

Konečně se dostáváme k nejžádanějšímu Fuji fotoaparátu současnosti - X-Pro2. Na jeho dokončení se čekalo snad dva roky a vášnivě se spekulovalo o tom, co všechno bude mít a umět. Když byl letos v lednu konečně uveden na trh, někoho nadchl, jiného zklamal, tak jako tak se okamžitě stal hitem sezóny.

Už ve svém prvním článku o Fuji jsem psal, že jsem se na začátku rozhodoval mezi X-Pro1 a X-E1, který u mne nakonec zvítězil.

První pocit je podobný, jako když jsem poprvé držel v ruce X-Pro1, ale už v prvních minutách je jasné, že X-Pro2 je ve všech směrech nová generace.

Sledování pohyblivého objektu - X-Pro2 + XF90/F2.0

Všechno je lepší. Je jedno, jestli srovnávám s legendárním X-Pro1 nebo svým, jen o pár měsíců mladším, X-E1. Slíbil jsem, že se nebudu zabývat podrobnostmi. Komfort a rychlost je prostě znát. Je čas přemýšlet konečně o upgrade? Přemýšlím ... ještě moment...

Srovnání rozlišení 16 a 24 Mpx (X-E1, X-Pro2)

Kvalita fotek - to je to, co mě primárně zajímá. Důvod ke zklamání rozhodně není, fotky jsou výborné. Ale z mého stařičkého X-E1 jsou taky výborné. Nezbývá, než porovnávat. Ve prospěch X-Pro2 hraje minimálně jeho rozlišení - 24 Mpx proti 16 Mpx na X-E1. Nárůst není drastický, ale je znát a může se hodit pro výřezy nebo o něco vyšší kvalitu zvětšenin.
Fujifilm uvádí i zvýšení kvality při vyšším ISO, údajně asi o jeden krok. Nemám důvod jim to nevěřit, v extrémních hodnotách ale běžně nefotím a v mezích, ve kterých se pohybuji, změnu nevidím. Tím netvrdím, že není.
Při běžném pohledu na fotky rozdíl v kvalitě nevidím, neuvědomuji si ho ani při zvětšení na 100 %. Je to špatná zpráva o X-Pro2 nebo dobrá zpráva o X-E1 (a ostatních modelech starší generace)?

Je to tak, na poslední chvíli jsem zařadil zpátečku. Ten můj stařeček (teď už se snad prodává jen v bazarech kolem 5000) pořád funguje a kvalita fotek je dostatečná. X-Pro2 je lepší. Ve všem. Ale pro mne je důležitá hlavně kvalita fotek a ta není 10x lepší a není ani 2x lepší. A hlavně X-Pro2 je první vlaštovkou z nové řady, která teď začne nastupovat. S největší pravděpodobností nás čekají modely X-E3, X-T2 a další, jako tomu bylo v minulosti. Bude z čeho vybírat a asi to zasáhne i mne. A možná padne moje volba zrovna na X-Pro2, ani trochu bych se nedivil :)

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

24
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

07
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Neztrácejte čas s někým, kdo nepozná rozdíl mezi fotkou a vodkou."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2023 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish