Mázlé fotky? Lokty k tělu a nedýchat

Fotografie mázlá pohybem

Titulkem by tento článek mohl nejen začít, ale klidně i skončit, protože obsahuje problém i jeho řešení. Za takový článek byste mi ale nepoděkovali, takže si o mázlých fotkách trochu popovídáme.

Při focení s nedostatkem světla si vypomáháme různými způsoby - používáme citlivější filmy nebo "zvedáme ISO" na digitálním fotoaparátu, otevíráme clonu kam se dá a prodlužujeme čas, po který je otevřena závěrka fotoaparátu. Mobilní telefony a kompaktní kamery tyto parametry často nastavují bez našeho vědomí. Právě dlouhé časy v kombinaci s přirozeným třesem rukou mají na svědomí pohybem rozmazané fotografie.

Jak dlouhý čas udržím z ruky?

Existuje jednoduchá poučka o obrácené hodnotě ohniskové vzdálenosti objektivu. Hrozná věta, co? Ne, je to opravdu jednoduché - představte si, že máte nasazený objektiv s ohniskem 50 mm. Relativně bezpečným časem by tedy měla být ještě 1/50 sekundy (jedna padesátina) a kratší, tedy 1/100 atd. S širokoúhlým objektivem 20 mm byste měli udržet časy kolem 1/20 s. Naopak s teleobjektivem o ohnisku 300 mm nejsou doporučeny časy delší než 1/300 s. Další ohniska a časy si stejným způsobem dosaďte sami.

Samozřejmě potkáte lidi, kteří vám budou vyprávět, že s 50mm objektivem dokážou udržet 1/8 s a naopak jiní nebudou fotit delším časem, než 1/150 s. Naše dispozice jsou individuální, stejně jako naše odvaha pouštět se do delších časů závěrky. Důležitou roli hraje i grif, který lze získat praxí.

Obecně tedy platí, že s krátkým objektivem si můžete dovolit použití delších časů, než u teleobjektivu, který se v ruce třese mnohem víc. Jestli máte doma videokameru, můžete si to vyzkoušet - za stejných podmínek natočte z ruky záběr s nejkratším a pak s nejdelším ohniskem. První scéna bude působit relativně neroztřeseně, obraz scény natočené s maximálním zoomem bude hopsat sem a tam. To samé se děje při fotografování.

Jedna ruka nefotí

Výše doporučené "bezpečné" časy nelze brát doslova jako bezpečné v případě, že budete fotoaparát držet jednou rukou nebo s ním mávat a tancovat. Jedna ruka nikdy nemá takovou stabilitu, jako když kameru vezmete do obou. Naučte se držet vždy fotoaparát oběma rukama, je-li to možné, přitiskněte lokty k tělu, nadechněte se a v momentě pořízení snímku zadržte dech. Časem si na to zvyknete a budete tak fotit i v případech, kdy je scéna nasvícená víc než dostatečně. Po focení budete možná trochu unavenější, ale rozhodně budete mít daleko menší procento mázlých fotek.

Není lepší použít stativ?

Z technického hlediska určitě, ale ne vždy máte stativ po ruce a na všechno se opravdu nehodí. Krajinu nebo panorama Hradčan vyfotíte se stativem snadno, když ale budete fotit lidi, zvířata nebo jiné dynamické scény, může vám být stativ spíš na obtíž.

Když už mluvíme o stativu, i ten se dá lehce rozhýbat přesně ve chvíli, kdy zmáčknete spoušť fotoaparátu. Lepším způsobem je použít samospoušť - po stisknutí spoušti se fotoaparát trochu zhoupne, rychle se ale uklidní a až potom dojde k expozici. Další možností, omezující otřesy, je "předzvednutí" zrcátka, tuto možnost vám ale každý fotoaparát nenabídne.

Testujte a zkoušejte, přeji vám pevnou ruku. Vlastně obě ruce.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

29
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish