Praha je Mekkou fotografování aktu

Praha je Mekkou fotografování aktu

Před sto lety by se takto pravděpodobně mluvilo o Paříži, dnes je za jedno z nejlepších míst pro fotografování aktu považována Praha. Proč a jaké jsou moje zkušenosti?

Jestli si myslíte, že jsem si právě vymyslel nějakou blbost typu "České holky jsou nejhezčí na světě", tak vás musím uvést na pravou míru. Tohle jsem už mockrát slyšel od mnoha zahraničních fotografů i od českých kolegů žijících v cizině. 

To, v čem žijeme, nám většinou přijde zcela normální. Nemám dost zkušeností, abych mluvil o celém světě, ale s evropskými modelkami fotím často a jsem asi schopen porovnat různý přístup v různých zemích nebo národech. Kromě naší domoviny mám nejlepší zkušenosti s Ruskem, Ukrajinou (a několika dalšími postsovětskými státy) a Itálií. Zapomněl jsem na Slovensko? Ne, je těsně za nimi. 

V Rusku a na Ukrajině je velká spousta modelek i nemodelek se zájmem o umělecký akt. Částečně je to asi dané tím "nas mnogo", takže stejně jako v tom množství najdete hodně skvělých ruských fotografů, najdete i hodně opravdu skvělých modelek. Dalším důvodem může být jisté kulturně-sociální mezidobí, kdy se Rusko zbavilo starých sovětských hodnot, ale ještě si neustálilo nové a proto zkouší, hledá hranice, posouvá je a překračuje... 

Mluvit o kráse ruských (ukrajinských a jiných) modelek mi přijde zavádějící - ano, jsou často krásné (ne všechny), ale díky obrovské migraci je málokterá čistá Ruska, Ukrajinka, Tatarka (kečup...) a tak dál. Většina dívek, které jsem poznal, jsou půl Rusky, půl Ukrajinky, Kazašky, Tatarky, Korejky, Čečenky ... Ale po ruském vzoru mají snad všechny vrozenou eleganci (všudypřítomné podpatky, makeup atd.). 

Znám dost evropských fotografů, kteří kromě Ruska a Ukrajiny s oblibou navštěvují také Litvu, Lotyšsko a Estonsko. 

Pojďme na jih, do Itálie. Přestože první italská modelka, která za mnou přiletěla, chtěla navštívit každý kostel, který jsme v Praze potkali a přesto, co se říká o vztahu ženy a muže v Itálii, je pro mne na modelky dalším nejbohatším zdrojem v Evropě. To zmiňované podřízení ženy muži se týká hlavně jihu Itálie (a Evropy obecně), Římem počínaje je celá severní polovina naprosto jiná. Dívky jsou moderní, často "single" atd.

A když jsem mluvil o půvabech ruských modelek, neměl bych opominout ani ty italské. Obecně máme zažito, že každá (mladá) Italka vypadá jako Lolobrigida, Sophia Loren nebo Ornella Muti. Dokonce i moje první italská modelka toto pravidlo potvrzovala. Není to tak úplně pravda, při toulkách Římem nepotkáte moc nádherných dívek (vážně, kam se hrabe na Prahu), ale když už se to povede, tak to stojí za to.

Zmínil jsem Slovensko a zmínil jsem jih. 

Kdysi mi můj slovenský kamarád řekl, že v Čechách je možné, aby se dívka přiznala příteli, že před ním měla deset jiných mužů. Na Slovensku by se prý takovým přiznáním odepsala a byla by za "kurvu". Počínaje Slovenskem se opravdu začíná měnit vztah muže a ženy a dál na východ a jih se tento trend ještě zvýrazňuje. To se samozřejmě projevuje i ve fotografii aktu. Neznamená to, že by dívky neměly zájem, ale společenské postavení je v tom často omezuje. Samotné Slovensko je ale pořád ještě zlaté, když zamířím dolů na Balkán, začnou řady modelek řídnout na každých 100 kilometrech. Podobně jako jižní Itálie je i Řecko zemí, kde je velice těžké sehnat modelku pro akty. A taky směrem na jihovýchod čím dál víc hrozí těžké ublížení na zdraví, způsobené přítelem modelky. V současné době si se mnou domlouvá focení modelka z Makedonie, ta je ale bez přítele a navíc má v úmyslu se přestěhovat do Prahy. Jinak je procento mých modelek z Balkánu mizivé.

Sakra, zapomněl jsem na Anglii. Londýn a např. Brighton jsou bohémská místa a tady je modelek spousta. Jediný problém je, že na rozdíl od vřelých a krásně bláznivých Italek jsou Angličanky konzervativnější minimálně v tom, že neskočí na první letadlo do Prahy. 

Co třeba sousední Německo? Téměř nic, mrtvo... Výjimku tvoří umělecký a multikulturní Berlín, i Němci považovaný za stát uvnitř Německa. Podobá se tím Londýnu.

Praha je Mekkou fotografování aktu

Co je tedy tak zvláštního na Praze?

Tomáš Houda, český fotograf žijící ve Švýcarsku, kdysi vyprávěl něco ve smyslu, že v Čechách je možné oslovit cizí dívku a říct jí, že má krásné nohy a úsměv a že by s ní rád fotil akty. Česká dívka se často usměje a nestane se nic horšího, než že nabídku odmítne. Ve Švýcarsku by prý byla schopna volat policii (v Americe právníka). 

Čechy leží na křižovatce Evropy, u nás se setkává východ se západem a možná i sever s jihem. Z východu a jihu (a ze slovanství) máme jistou otevřenost a také nedostatečnou obranu proti silnému dolaru a euru. Ze západu a severu máme moderní ateistický a emancipovaný přístup. 

České dívky často nemají problém s nahotou, mají pozitivní vztah k nahotě v umění a nejsou ani zdaleka tolik svázány podřízeností mužům. S domácími fotografy fotí běžně zadarmo a pro cizince s tvrdou měnou jsou levné (to není kritika, pouze konstatování faktu ekonomické síly západu vůči českým příjmům). 

A mimo to jsou české dívky samozřejmě ty ze všech nejkrásnější na celém širém světě :)

Praha rozhodně patří mezi nejlepší místa, kde je možné fotit akty.

Přihlaste se na workshop fotografování aktu

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 22 Hrs. 58 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Umělec se nesmí nechat svazovat nějakými limity kromě vlastních. Bez této svobody se stává pouhým řemeslníkem."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish