Proč fotím v (M)anuálu

Proč fotím v (M)anuálu
Moderní fotoaparáty dokážou za fotografa udělat většinu práce - dokonale zaostří, proměří a samy se nastaví tak, aby výsledkem byla co nejlepší fotografie. Já zastávám názor, že některé věci je lepší mít vždy pod totální kontrolou.

Nemluvím o automatickém ostření. Dostatečně rychlý a hlavně přesný autofocus je boží dar, zvláště pro člověka obrýleného. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem fotil výhradně Zenitem, Prakticou a dalšími plně manuálními fotoaparáty a dostal se mi do ruky první fotoaparát s automatickým ostřením. Trochu povýšeně jsem ho vyzval na souboj s mými schopnostmi ručního ostření a samozřejmě jsem prohrál na plné čáře. Žádný odpad, jen perfektně ostré fotky. A vzpomínám na to dodnes pokaždé, když fotím s filmovou Yashicou ze šedesátých let nebo s manuálními objektivy na moderním těle.

Jinou věcí je nastavení expozičních hodnot. Uživatelé kompaktních fotoaparátů a fotoaparátů v mobilních telefonech fotí téměř bez výjimek v plně automatickém režimu - veškerá rozhodnutí jsou pouze na fotoaparátu. Mezi zkušenými fotografy je velmi populární režim priority clony. Na fotoaparátech je označován písmenem A jako aperture, česky clona. Znamená fotografovu kontrolu nad clonou, ale rychlost závěrky (a např. u mého fotoaparátu i ISO) se dopočítá automaticky tak, aby výsledkem byla co nejlépe exponovaná fotografie.

Režim priority clony s oblibou využívám na dovolené, při toulkách městem nebo přírodou a také na různých večírcích a podobně. Když chci ale fotit "svůj žánr", vždy přepínám do manuálního režimu (M). Proč?

Vídám to na svých workshopech. Podívám se na něčí displej a říkám: "máš to pod(pře)exponovaný". Jak může téměř dokonalá moderní technika dělat chyby? Nedělá chyby, ale neví, co fotíte, co je vaším záměrem. V případě mých scén expozimetr fotoaparátu často vidí velmi tmavou scénu, ze které vystupuje světlé tělo modelky. Expozimetr chce automaticky opravit/vyřešit tu hroznou nefotitelnou tmu a všechno zesvětlí. Bohužel i s modelkou. V opačném případě stojí modelka před nasvícenou bílou stěnou nebo dokonce v protisvětle před oknem a tentokrát je pro změnu tmavší než pozadí. Expozimetru se rozzářené pozadí nelíbí a fotku ztmaví - opět i s modelkou.

Protože chci mít přesnou kontrolu nad tím, jak světlá či tmavá bude modelčina pleť, exponuji manuálně. Ne, nezdržuje to. Světelné podmínky mých scén se většinou drasticky nemění a už předem vidím v hledáčku, jak moc je fotka světlá nebo tmavá (výhoda elektronických hledáčků). Navíc neustále používám dalšího pomocníka a tím je histogram, který mi totéž ukazuje v jednoduchém grafu. V levém dolním rohu hledáčku zabírá jen malé místo.

Leckdo namítne, že řešením je bodové měření. Moje zkušenost je taková, že i bodové měření si nastavuje hodnoty podle svojí, ne mojí nálady a že také může udělat chybu. Manuál je přesný.

Dalším úskalím priority clony je možnost, že fotoaparát automaticky nastaví příliš dlouhý čas závěrky, fotograf to přehlédne a fotky budou rozmazané.

Na dovolené nebo na večírku chci zachytit celkovou atmosféru scény, ale na mých fotkách je důležitá modelka.
Tak asi tak ... hezký večer :)

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

13
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish