Slabší brácha nebo alternativa? Fujinon XF 60mm/F2.4 R Macro
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 28 July 2015
A právě proto, že většina fotografů tu osobní zkušenost nemá, rozhodl jsem se šedesátku otestovat v praxi a podělit se o své pocity a hlavně ukázat nějaké fotografie.
Historie objektivu s celým názvem Fujifilm Fujinon XF 60mm/F2.4 R Macro začíná v roce 2012. Spolu s Fujinony XF 35mm/F1,4, 18mm/F2 a 18-55mm/F2.8-4 patří mezi vůbec první čtyři objektivy, vytvořené pro tehdejší novinky Fujifilm X-Pro1 a o půl roku mladší X-E1.
Patří mezi nejkompaktnější a nejlevnější X Fujinony, ale hlavně je to snad nejopomíjenější Fujinon, jaký znám. Chtěl jsem si udělat vlastní názor.
Aby bylo možné říct, jestli je něco dobré nebo ne, je třeba srovnání. Asi tušíte, že srovnávat budu s Fujinonem XF 56mm/F1.2 R, jehož ohnisko se liší o pouhé 4 milimetry, ale ve všem ostatním je úplně jiný. Nebo skoro ve všem ...
O Fujinonu 56/1.2 se právem mluví jako o jednom z nejlepších objektivů z celé X řady. Šedesátka zcela pochopitelně zůstává hluboko v jeho stínu. Pro mnoho fotografů však 56/1.2 zůstává nedostižným snem.
Jaký tedy je XF 60/F2.4 R Macro ve srovnání s XF 56/F1.2 R?
Je malý a lehký (plus)
To se dá říct o všech Fujinonech řady X, ale tady to platí obzvlášť. Myslím, že se Fujifilm při výrobě svých prvních X-mount objektivů snažil o maximální kompaktnost. 215 gramů je téměř polovina hmotnosti XF 56/1.2 - ten váží 405 g).
Působí lacině? (nemyslím)
Setkávám se s názorem, že dělá dojem laciného plasťáku, ale když vezmu oba objektivy do ruky, držím stejně kvalitní kombinaci kovu a skla, rozdíl je jen v té hmotnosti - možná to má vliv na tento pocit.
Je faktem, že téměř všechny novější Fujifilm objektivy jsou těžší, dokonce i XF 14/2.8 váží o 20 gramů víc.
Je levný (plus)
Stojí o nějakých 10 tisíc korun méně než šestapadesátka, to je téměř polovina ceny. Nižší cena je také typická pro první X Fujinony.
Je to makro (plus)
Šedesátka je momentálně jediný X Fujinon, disponující makro režimem. Zvětšení je sice jen 0.5x, ale i to je nejvíc ze všech současných Fujinonů (ostatní se pohybují přibližně v rozmezí 0.1x až 0.2x, konkrétně XF 56/1.2 poskytuje zvětšení 0.09x.
Není moc světelný (mínus)
Světelnost F2.4 nepatří k nejlepším a vůbec se nemůže srovnávat s hodnotou F1.2 u padesátšestky, ale není to ani nijak tragické číslo. Vzpomeňte si na oblibu skel 135mm s nejčastější světelností F3.5.
Je to hledač a bloudič (ve špatném světle ano - mínus)
Rychlost ostření je snad nejčastěji diskutovanou vlastností tohoto skla. Moje zkušenost je taková, že v dobrých světelných podmínkách ostřil normálně. Možná nebyl nejrychlejší, ale neměl jsem pocit, že by mu něco trvalo a necítil jsem ani potřebu rychlost porovnávat, neomezoval mě. Fotil jsem s ním venku do půl desáté večer, kdy se rychle stmívalo a pak jsem musel přestat. V šeru se rychlost ostření drasticky změnila - hledal a hledal, když našel něco výrazně kontrastního, nakonec zaostřil, častým výsledkem v hledáčku byl ale jen rozmazaný flek.
Abych ale přiblížil, o jaké světelné podmínky šlo, musím doplnit i expoziční hodnoty, které bych potřeboval pro pořízení fotky - při maximálně otevřené cloně na F2.4 a ISO 6400 mi vycházely časy kolem 1/5 sekundy, takže nic, co bych mohl fotit z ruky.
Dobře fotí (plus)
Tento bod nemá smysl rozepisovat, podívejte se na fotky. Všechno je focené na "plnou díru" a fotky jsou bez úprav, tak, jak vylezly z fotoaparátu. Foceno do JPG, portréty modelky Viki s profilem PRO Neg. Std. a Vespa s profilem Provia/Standard. Doostřování ve fotoaparátu s hodnotou 0 (nula).
Shrnutí
Fujinon XF 60mm/F2.4 R Macro rozhodně není vhodný objektiv pro špatné světelné podmínky. Ale fotografové si při pozdravu přejí dobré světlo a při dobrém světle se šedesátka chová zcela standardně. Kresba objektivu je ostrá i při maximálně otevřené cloně. Proti XF 56/F1.2 má výrazně nižší světelnost, což má mimochodem dopad na hloubku ostrosti - s nižší světelností není možné dosáhnout tak malé hloubky. Ale při fotografování portrétu je stejně nutné clonu přivřít, jinak by v kombinaci s tímto ohniskem byla hloubka ostrosti až příliš malá a docházelo by například k tomu, že jedno oko bude ostré a druhé už ne, nebo k ještě větším extrémům, kdy je ostrá jen část oka. Výhoda padesátšestky je v tomto směru hlavně v tom, že i při větším odstupu (např. focení celé postavy - nebo motorky) je pořád možné docílit velmi malé hloubky ostrosti, šedesátka už není schopna tolik rozostřit pozadí.
Stačil by mi?
Šestapadesátku jsem kupoval hned v momentě jejího vydání, takže objektiv jen o 4 milimetry delší pro mne nemá význam, ale kdybych 56/1.2 neměl a nechtěl do něj investovat tolik peněz, byl by pro mne XF 60/2.4 použitelnou alternativou portrétního objektivu. Makro by bylo bonusem navíc.
Upřímně - čekal jsem hrůzu a byl celkem příjemně překvapen. Hlavně kvalitou fotek, která je srovnatelná s ostatními špičkovými Fujinony.
Pod čarou:
Původně jsem tento článek chtěl sepsat až po dovolené, ale včera mi přišel bulletin Fujifoto a v něm zmínka o končící akci Cashback (končí už 31. 7.). Cashback znamená, že vám Fujifilm vrátí téměř tři tisíce korun z ceny. A protože bych nerad poslouchal, že je škoda, že jsem to nenapsal o dva týdny dřív, rozhodl jsem se pozměnit pořadí svých plánů a tady máte moje závěry.
Aspoň vidíte, že nejde o placený článek, jinak bych byl lépe informovaný :)
Což mi připomíná (pod čarou 2) nedávnou historku - před týdnem jsem vzal fotoaparát na narozeninovou oslavu kamaráda. Přistoupil tam ke mně nějaký člověk a hrozně se divil, že opravdu fotím na Fuji, prý četl moje články, ale až doteď je považoval za placenou reklamu a čekal, že mne potká s Nikonem :)