Tady mě zatím nechápou

Všimli jste si, kolik fotografů neustále nadává na českou scénu, kritizuje své kolegy i publikum, přesně ví, jak to venku chodí jinak atd.? Ostatně to se vůbec netýká jen fotografie.

Taky mám celkem jasno. Minimálně ve chvíli, kdy slyším některou z následujících vět, jejichž společným jmenovatelem je pocit výjimečnosti a zároveň křivdy z neúspěchu nebo nedostatečného úspěchu. A samozřejmě potřeba najít viníka.

Tady mě zatím nechápou!

Autoři této věty si většinou dávají záležet, aby byla pronesena často a hlasitě, v psané formě s jedním nebo více vykřičníky. Vždy mají pocit, že tvoří něco jedinečného, ale české publikum je tolik tupé a zkažené mainstreamem, že tvořit pro ně je házení perel sviním a kdyby to šlo, zasloužilo by potrestat a poslat na převýchovu. Zahraniční publikum o nich neví (kdyby vědělo, netrápili by se tím českým). Zkuste odhadnout, jaká je jejich tvorba ve skutečnosti, já to soudit nechci, jsem součástí českého publika ...

Saudek vůbec neumí fotit

Mezi fotografy je velmi oblíbené negativně hodnotit tvorbu úspěšných, nejen Jana Saudka, ale každého, komu se trochu nebo více daří. "Žijí jen ze svého jména, kdysi dávno měli dvě tři celkem slušné fotky, ale jinak je to všechno stejné" a tak dále. Hodnocení tohoto typu znamená "umím to lépe", což by ovšem bylo značně vychloubačné prohlášení, proto se raději zabalí do neúprosné, o to však fundovanější kritiky (většinou přichází od někoho, koho zatím nechápou).

České modelky - katastrofa

"Vůbec mi neodepíšou, nebo si řeknou o nehorázné peníze". Tohle slyším často a vždycky odpovídám stejně: "buď si vybíráš špatně, nebo je tvoje portfolio neoslovuje". A téměř pokaždé je reakce stejná: "asi máš pravdu, nejspíš si vybírám špatné holky". Jen zcela výjimečně si autor dokáže přiznat, že by jeho tvorba mohla být nezajímavá. Přitom tyto modelky, které s jinými fotografy fotí zadarmo nebo za rozumný honorář, řeknou "ano, ta cena má odradit nebo mi to focení skutečně vykompenzovat, viděl jsi, co fotí?".

Venku je to jiné

Není, věřte mi. Rčení jiný kraj, jiný mrav je sice pravdivé, ale všechno to, co zde popisuji, slyším i od zahraničních kolegů a v principu si všichni stěžují na to samé a stejným způsobem.

Ani moje tvorba se nelíbí každému, existují modelky, které by se mnou nefotily, ne každý si chce koupit moji fotku nebo navštívit můj workshop. Za každý úspěch jsem vděčný, ale samozřejmě mi nevyjde vždycky všechno tak, jak bych si to přál nebo jak plánuji. Je to normální. Každý si volí svoji cestu a nese si po ní příslušné riziko. Jestli není spokojen a chce věci změnit, musí začít u sebe, ne u jiných, jediným viníkem jeho nespokojenosti je vždy on sám. V každém oboru ...

A znáte ten vtip, jak se potkali dva fotografové a nikoho nepomlouvali? :)

Mějte krásný víkend :)

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 22 Hrs. 9 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Dnes už nikdo necenzuruje knihy. U fotografie se o to stále někdo snaží. Máme svobodu slova, ale co svoboda obrazu?"

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish