Testoval jsem fotoknihu online

Nedávno jsem se zúčastnil testování online tvorby fotografické knihy v aplikaci FotoŠkoda Designer.

Šlo o moji první zkušenost s podobným formátem, kusová tvorba fotoknih mne nikdy nezajímala. Vždy jsem to vnímal spíš jako příležitost například pro novomanžele nebo novopečené rodiče vytvořit si knihu jako vzpomínku, dárek pro babičku a podobně. Nic pro fotografa...

Online aplikace pro tvorbu fotoknihy FotoŠkoda Designer

Po dohodě jsem začal vytvářet knihu v rozsahu přibližně třiceti stran o rozměru 20 x 20 cm, s knižní vazbou.

Webová aplikace FotoŠkoda Designer mě nijak nepřekvapila svou uživatelskou přívětivostí, tu jsem tak nějak automaticky očekával. Jde přeci o to, aby si knížku dokázal "naklikat" kdokoliv bez ohledu na tiskařské nebo typografické znalosti. Překvapily mě jiné věci a musím říct, že vesměs příjemně.

Skutečně jsem k aplikaci ze začátku přistupoval s jistým despektem (knížečka s fotečkami z dovolené, ani kvalita tisku asi nebude odpovídat standardu, na který jsem zvyklý).

FotoŠkoda Designer - příprava obálky

Hned na začátku jsem byl aplikací vyzván, abych do systému nahrál fotky. To byl trochu zádrhel, protože jsem neměl připravený soubor fotek a místo toho jsem tedy klikal napříč diskem a hledal vhodné fotografie v tiskovém rozlišení. Později jsem zjistil, že nahrát fotky předem není nutné, je možné to dělat přímo v průběhu přípravy knihy. To bylo velmi příjemné, protože jsem mohl měnit rozhodnutí za chodu a doplnit i nejnovější fotografie.

Rozmístění fotek na stránkách je velmi jednoduché a intuitivní. Aplikace nabízí různé šablony, moje (prozatím prázdná) kniha měla na každé stránce předpřipravená okénka pro vložení fotek. Někde byla jedna, jinde dvě, čtyři atd. Většinu okének jsem smazal a ve většině případů nechal na stránce jednu, maximálně dvě fotky, některou fotografii jsem natáhl na dvoustranu.

Jednoduchá manipulace s fotografií na stránce

Fotografie lze libovolně a zcela intuitivně přesouvat, zmenšovat, zvětšovat, otáčet nebo ořezávat.

U každé stránky jsou pouze tři ikony. První slouží k přidání fotky nebo dalších fotek na stránku, druhá k přidání textu. Nejzajímavější pro mne byla třetí ikona, jejíž označení bylo jako jediné trochu matoucí - nese grafický symbol pro otáčení a textový popisek "Rozvržení". Zkuste ji, jako jsem to udělal já. Po kliknutí automaticky navrhuje (jak slibuje v popisu) rozvržení fotografií na stránce, a to i v případě, že na ní máte pouze jednu fotografii. Umístění, velikost i ořez - vše velmi vkusně. Fotografie se dá v ořezu posouvat, takže nehrozí uřezané hlavy atd. Podlehl jsem, na většině stránek jsem si touto ikonou nechal poradit a vybral tu nejlepší verzi.

Náhled dvoustrany

Nemusíte se bát, že něco pokazíte, aplikace má i tlačítka "Zrušit" a "Předělat" (možná by byly srozumitelnější popisy Zpět a Opakovat).

S fotografiemi můžete dělat další věci - upravit jas, kontrast a průhlednost, převést je do černobílé nebo sépiového tónu, přidat jim různé typy rámečků nebo masku (třeba srdíčko). Nic z toho jsem nepoužil, stejně jako jsem nepřidal na stránky žádný z nabízených obrázků (party balónky, srdíčka atd.) nebo pozadí stránky.

Textové funkce jsou jednoduché a plně dostačující. Ocenil bych jen možnost přidat textu stín - bílý text na fotce by byl lépe vidět.

A tak dále, zkrátka když jste s výsledkem spokojeni, dokončíte objednávku a pošlete knihu do tisku.... Do tisku?

My knihy vyvoláváme!

Tento slogan jsem na stránkách přehlédl a když jsem na FotoŠkoda Festu dostal do ruky hotovou knihu, byl jsem kvalitou "tisku" opravdu překvapen. Trochu mě zarazila tloušťka listů, ale právě, když jsem mluvil o tisku na karton, bylo mi vysvětleno, že nejde o tisk a už vůbec ne na karton, že jeden list tvoří dvě k sobě slepené vyvolané fotografie.

Má to smysl pro fotografa?

Navzdory svým předsudkům musím říct, že klidně ano. Kvalita je na úrovni, za kterou se nemusíte stydět, když vaší knihou bude někdo listovat. Vzhledem k vyšší ceně za kusovou výrobu samozřejmě nemá smysl uvažovat o "vydání" knihy tímto způsobem (cena při rozsahu 32 stránek by vyšla na 1760,- Kč), ale pro toho, kdo chce např. jeden výtisk, třeba jako dárek, je to optimální volba.

Další a možná ještě zajímavější využití je vytvořit si takto působivé portfolio. Fotokniha vás vyjde na podobné peníze jako kvalitní prezentační book a vypadá jinak.

Náhled všech stránek

Opakovaně je vidět, že FotoŠkoda jde po kvalitě a spokojeném zákazníkovi, úspěšných 25 let na trhu to jen potvrzuje. Jejich fotokniha je skutečně kvalitní produkt, pokud bych chtěl něco vytknout, tak snad jen tu tloušťku listů.

Vyzkoušejte si na adrese http://designer.fotoskoda.cz/ nebo si skočte do Vodičkovy ulice a nechte si ukázat hotové knihy. Najdete tam i tu moji ...

Hezký letní den :)

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

28
Apr
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

05
May
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

12
May
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Event List

28
Apr
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

05
May
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

12
May
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

Fotoglosy

"Nemám sny, mám cíle. Na sen nikdy nedosáhnete, dá se jen snít. Sny jsou pro snění, cíle pro dosažení."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish