Užitečné mobilní foto aplikace
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 18 September 2012
Mobilních foto aplikací je nepřeberné množství. Část jsem přebral a o několika zajímavých vás dnes chci informovat.
Acacia
Acacia nabízí několik zajímavých funkcí pro fotografy i tvůrce filmů.
Umožňuje jednoduchou správu vašich projektů, přidávání vašeho foto vybavení (kamery, objektivy, filmy...), ukládání a načítání atd.
Na vámi zvoleném virtuálním objektivu si můžete snadno přečíst, jaká bude například hloubka ostrosti vzhledem k ohniskové vzdálenosti, cloně a vzdálenosti od fotografovaného objektů. Zajímavý je také digitální hledáček s kompasem. Ten se může hodit při přípravě nebo dokumentaci projektu, kdy oceníte informaci, v jakém úhlu byl natočen objektiv fotoaparátu nebo kamery. Sympatické, že?
Vyzkoušejte, stojí za to.
Pro Android - stahujte zde.
beeCam Light Meter
beeCam Light Meter je jeden z mnoha expozimetrů pro mobilní telefony.
Zcela upřímně, nespoléhal bych se na žádný z nich, ale mít ho po ruce může být někdy lepší než nic.
Pro Android - stahujte zde.
Photo Tools
Photo Tools nabízí víc, než si dokážete představit. Kalkulačky všeho možného (hloubka ostrosti, hyperfokální vzdálenost, expozice, čas svítání a západu slunce a mnoho dalších), čtečku EXIF dat, prohlížeč histogru, šedou tabulku, stopky i časovač, zápisník, kreslení prstem, podá vám i informace o lokalitě a počasí a tak dále...
Za geniální pomůcku považuji tzv. Check List. Je to seznam všeho, na co nesmí fotograf zapomenout. Jednoduše odškrtáte, co máte splněno (nabít baterie blesku, zabalit stativ...) a když je Check List prázdný, můžete si oddechnout. V nabídce jsou 3 předdefinované seznamy (samozřejmě v angličtině): Před focením, Běžné focení a Svatba, ale můžete si uložit své vlastní. Velmi užitečné, jen nesmíte zapomenout odškrtat Check List :)
Pro Android - stahujte zde.
SLR
Studio Light Rigger je zcela unikátní 3D simulátor fotostudia.
Z bohaté knihovny si vyberete zdroje světla, odrazné nebo transparentní desky, pózu modelky nebo modelu (v knihovně objektů je i talíř s jídlem nebo automobil), nastavíte vše včetně polohy fotoaparátu a v malém okně vidíte výsledek. Vše ve 3D a v reálném čase.
Scény si můžete ukládat a znovu načítat. Může se hodit pro plánování nebo dokumentaci scény.
RawVision
RawVision je prohlížeč a editor fotografií ve formatu Nikon, Canon, Pentax, JPG a PNG.
Veškerá práce s fotografiemi je jednoduchá, program umí kromě běžných funkcí aplikovat různé efekty - jedna sada je přiložena, další je možné dokoupit za pár korun.
Velice šikovný program. Není zdarma, ale ani drahý, plná verze vyjde pod 200 korun. K dispozici je bezplatná demoverze.
Pro Android - stahujte zde
Představovat Instagram je asi zbytečné, tak jen ve zkratce pro ty opravdu nedotčené.
Instagram je pravděpodobně nejpopulárnější program současnosti pro sdílení fotografií. Je úzce spojen s Facebookem a jeho princip je v okamžitém sdílení momentu. Jednoduše na ulici, na dovolené nebo na párty vyfotíte snímek, přidáte mu efektní rámeček a ještě efektnější retro vzhled a spolu s lokalitou a nějakým komentářem odešlete na Imstagram. Fotografie se objeví v telefonu vašich přátel (i oni musí mít Instagram a být s vámi ve spojení) a zároveň na vaší zdi na Facebooku. To je vše.
Instagram přišel z iPhone platformy, dnes je běžně rozšířen i na Androidu. Inspiroval řadu podobných aplikací, o jedné zajímavé si přečtěte níže.
iPhone verze zde
Android verze zde
EyeEm
EyeEm přichází z Berlína a je novou a zda se, že velmi povedenou aplikací inspirovanou výše zmíněným Instagramem.
EyeEm pracuje s fotografiemi o libovolném poměru stran - Instagram fotí vše na čtvercový formát. Výrobci se chlubí lepší prací s daty a zdá se, že mají pravdu. Program má své webové rozhraní, důkladněji pracuje s lokalitou, klíčovými slovy apod.
Vyzkoušejte, tentokrát i pro MS Windows.
iPhone verze zde
Android verze zde
Windows verze zde
To je pro dnešek vše, zkoušejte, testujte a napište, jaké zajímavůstky jste objevili vy, i já se rád obohatím o nové poznatky :)