Ze všeho nejblbější je přeostřená fotka

Pozor na přeostřené fotografie

Dnes to uděláme trochu ve stylu Quentina Tarantina - mám v hlavě dva články (resp. tři, ale jeden nesouvisí), ale napíšu je v obráceném pořadí. O nic nepřijdete, jen se příště vrátím k myšlence, která velmi úzce souvisí s tématem dnešního článku.

Kdykoliv se mluví o přednostech analogové fotografie, je zmiňována pružnost filmu. Nejčastěji se připomíná expoziční pružnost a dynamický rozsah (což si také můžeme přeložit jako pružnost dynamického rozsahu). Digitální obraz je zkrátka limitován čísly a matricí (mřížkou) pixelů. Jsou jich sice miliony, ale pořád v porovnámí s analogovým filmem narážejí na přesné hranice, které nelze překročit.

Na jeden nešvar digitální fotografie se ale často zapomíná - přeostření.

Přeostřená fotografie - podívejte se na vlasy a porovnejte s fotografií nahoře
Přeostřená fotografie - podívejte se na vlasy, ramena a porovnejte s vhodněji upravenou fotografií nahoře.

Někdy vzniká samovolně díky výše zmíněným limitům, jindy mu sami pomáháme tím, že v menu mezi efekty máme různé nabídky doostření a ty tam přece nemůžou být zbytečně.

Nejsou tam zbytečně, jsou tam pro vylepšení neostré fotografie, někdy také pro poupravení fotografie po změně velikosti - zvláště v minulosti znamenala změna velikosti obrázku téměř vždy jeho rozmazání. Jenže programy na úpravu fotografií se vyvíjejí a převzorkování fotografie při jejím zmenšení nebo zvětšení je dnes daleko kvalitnější. Ve většině případů není nutné doostřovat. Naopak.

Kdy fotografie zvětšujeme?

Když je potřebujeme tisknout ve větších formátech. Existují speciální programy, které přepočítají fotografii lepším způsobem a krásně ji doostří. Nepoužívám je a ve většině případů po zvětšení nedoostřuji. Fotografie vytištěné ve velkém formátu pak vypadají příjemně měkce a připomínají tak analogovou fotku.

Kdy fotografie zmenšujeme?

Téměř pokaždé, když se chceme pochlubit na internetu - na svých stránkách, v portfoliu na některém z fotoportálů, na facebooku nebo jiných sociálních sítích atd.

Většinu svých fotografií pro internet zmenšuji na velikost 1200 x 800 bodů. Při tomto zmenšení někdy dojde k rozostření očí, což asi není úplně to, co bych si přál. Jsou tu ale kritičtější oblasti a mezi ně patří třeba vlasy nebo třeba velice konkrétně vykreslená křivka boku, stehna a podobně. Tyto části fotografie po převzorkování působí často přeostřeně (zubatě).

Jak se přeostření bráním?

Pracuji vždy s původní velikostí fotografie. Když se mi zdá snímek přeostřený, vytvořím si dvě vrstvy. V jedné vrstvě mám fotografii ostrou tak, jak jsem ji získal díky fotoaparátu a programu, ve kterém ji upravuji. Tato vrstva je pro mne přeostřená, ale bude se mi hodit.

V další vrstvě vytvořím kopii a tu lehce rozostřím - opravdu jen lehce, neděláme žádné cirkusové kejkle, jde jen o změkčení, ne rozmazání.

Divák chce ale vidět ostré oči. Proto na vrchní (změkčenou) vrstvu použiji masku. Vyberu štětec s měkkým okrajem, zvolím velikost odpovídající přibližně polovině šířky obličeje (běžně je to 250, 500 nebo více bodů) a velmi malé krytí štětce (většinou kolem 15 %). To mi zaručí velmi jemné maskování. Postupně vymaskovávám střední část obličeje, až se mi oči zdají dostatečně ostré. Musím přitom dávat pozor, abych současně nevymaskovával vlasy, protože ty patří mezi nejchoulostivější části, na kterých si uvědomíte přeostření.

A to je všechno, celé kouzlo. Po zmenšení fotografie na mých oblíbených 1200 x 800 provedu kontrolu, případně znovu lehce rozostřím vlasy a všechno, co nemá být příliš ostré, a můžu fotku exportovat pro web. Výsledkem je příjemně měkká fotka.

Maskování se můžeme podrobně věnovat někdy v budoucnu, příště se ale nejspíš rozepíšu na jiné často diskutované téma, jestli je špatné, když se digitální fotografie chce podobat fotce z filmu.

Děkuji za pozornost a jestli se chcete dozvědět víc, přijďte na workshop fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

13
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish