Zkušenosti - záblesková versus trvalá světla

Problematiku zábleskových a trvalých světlech jsem opakovaně zmínil v jiných článcích zde, takže ten dnešní nebude nijak dlouhý, půjde jen o malé shrnutí výhod a nevýhod. Podotýkám, že jde opět o můj pohled na věc a důvody mojí volby, rozhodnutí o investici do foto světel je pouze na vás.

Jako největší výhodu zábleskových světel vidím jejich silný výkon. I se slabšími záblesky se dá pracovat v exteriéru a se zábleskovými hlavami s výkonem od cca 500 W nahoru si můžete dovolit přesvítit polední slunce (záleží samozřejmě na vzdálenosti světla od fotografovaného objektu a požadovaném efektu) a vytvořit například tzv. efekt americké noci. Další výhodou záblesků je nižší spotřeba elektrické energie.

Nějvětší výhodou trvalých světel je reálná kontrola světla, stínů a kontrastu scény. Záblesková světla sice mají pilotní žárovky, ty ale ukazují jen velice přibližně, jak bude fotografie vypadat. Nevýhodou trvalých světel je naopak slabý výkon (ve srovnání se záblesky), trvale konstantní a tím pádem vyšší spotřeba energie a často také vyzařované teplo.

Nemá moc smysl mluvit o tom, který typ světel vás vyjde levněji, protože oba druhy se dají pořídit za pár tisíc nebo za pár desítek tisíc. Já sám jsem už dávno všechna záblesková světla rozprodal a používám dva typy trvalých světel. Jedním z nich je tzv. daylight světlo, založené na úsporných zářivkách s klasickou šroubovací paticí E27. Tyto zářivky mají barevnou teplotu 5500 Kelvinů a díky tomu je možné světlo dobře kombinovat s denním světlem. Svítím přes transparentní bílé deštníky a dostávám krásně měkké světlo. Druhým a mnou častěji používaným světlem je asferický reflektor Dedolight, o kterém už jsem tu kdysi psal. Toto světlo je naopak silně kontrastní, jak můžete vidět na většině mých fotografií z posledních let.

Na závěr ještě několik drobných doporučení k nákupu světel. Záblesková světla rozhodně kupujte u nás, je v nich přece jen trochu elektroniky a opravy nebo reklamace se doma řeší lépe. Světlo Dedolight sice žádnou elektroniku neobsahuje (kromě napájení se stmívačem), ale koupí v cizině prakticky nic neušetříte. Trvalá světla typu daylight se u nás dají pořídit relativně levně, ale když se rozhlédnete po ebay.com, zjistíte, že v Číně je koupíte doslova za zlomek ceny. Například za hlavu - to znamená 4 objímky, dva vypínače, držák na stativ a díra na deštník - jsem dal u nás přes 2000 Kč, podobný výrobek koupíte v Číně za 400 až 500 korun. Stejně jsou u nás předražené zářivky, 4 zářivky koupíte v Číně za cenu jedné tady. S čínskými zářivkami mám zkušenosti a nejsou v ničem horší než ty, které se dají koupit doma. Na ebay.com se prodávají i úplně jednoduché držáky pro jednu nebo dvě zářivky (samozřejmě s držákem na stativ a deštník) za směšné ceny kolem 100 - 200 korun. Nechci podporovat čínskou ekonomiku, ale ty rozdíly v cenách jsou obrovské a kde myslíte, že tyhle věci nakupují naši domácí distributoři?

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 5 Hrs. 32 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish