Portrét není hlava

Portrét není hlava
Jedním ze zažitých stereotypů je, že portrét znamená vyfotit nebo namalovat někomu obličej, hlavu, část ramen. Z toho pak plyne i časté doporučení portrétních objektivů s ohniskem mezi 85 až 135 mm.

Tyto objektivy jsou výborné a skvěle se hodí pro detailní snímky obličeje, s pojmem "portrétní objektiv" ale nesouhlasím.

Portrét znamená popisné zobrazení osoby nebo osob a nikde není definováno, že by se musel omezovat pouze na výřez hlavy. Portrétem může být klidně celá postava nebo, třeba v případě rodinného portrétu, celá skupinka postav. To, co dělá portrét portrétem, je jeho charakter, ne formát výřezu.

V takovém případě přichází v úvahu téměř jakékoliv ohnisko objektivu podle toho, jak chceme náš portrét vyfotit. Až vám někdo bude tvrdit, že například ohnisko 35 mm není vhodný portrétní objektiv, víceméně na sebe jen prozradí, jakým způsobem fotí portréty on(a).

Dnes ráno jsem zahlédl diskuzi na Facebooku. Nějaká paní se ptala, jestli si má koupit 35 nebo 50 mm, že fotí převážně portréty a svoji rodinku. Zaujala mě jedna z odpovědí, kdy byl doporučen objektiv podle prostoru - prý do 20 až 30 metrů čtverečních si má koupit 35 mm, na větší prostory 50 mm. I když chápu, co tím chtěl ten člověk sdělit, přišlo mi to jako rada začátečníkovi zábavné, ale hlavně absurdní. Šlo o fotografování dětí, ne interiéru - vhodný objektiv by se měl vždy volit pro předmět fotografování a způsob, jakým ho chci zobrazit, ne pro prostor, ve kterém budu fotit (děti).

Hezký víkend :)


Fotografování lidí s důrazem na proporce, výraz, světlo a podobně se věnujeme na workshopech fotografování aktu

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Patreon
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

05
Feb
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

19
Mar
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování aktu s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Fotoglosy

"Být amatérem neznamená dělat věci hůř, ale ponechat si tvůrčí svobodu."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2023 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish