Fotoglosy

Kniha 103 osobností české fotografie

V říjnu 2017 vyšla další, v pořadí už třináctá kniha, ve které můžete najít moje fotografie. Dostala název 103 Osobností české fotografie a jejím vydavatelem je JOYRA, s.r.o.
 
Na český trh v těchto dnech přichází nová kniha od vydavatelství Zoner Press s dlouhým názvem "KOMPOZICE v [digitální] fotografii pohledem dvaceti pěti českých fotografů".
 

Fujifilm X-E3 - první dojmy

Společnost Fujifilm dnes oficiálně představuje světu nový model řady X, ultrakompaktní fotoaparát X-E3.

Jako ambasador X-E3 pro Českou republiku jsem měl možnost seznámit se s prototypem tohoto modelu několik týdnů před oficiálním spuštěním.
 

Fuji X100F - přepnul mi mozek - dvakrát

Měl jsem zase před krátkou cestou do Milána a nápad půjčit si fotoaparát Fujifilm X100F přišel na poslední chvíli a vlastně náhodou... 
 

Objektivy Zeiss na Fuji, ty s tou modrou tečkou

Na začátku března jsem se v Centru FotoŠkoda sešel se zástupci společnosti Carl Zeiss AG a půjčil si na test jejich tři objektivy s bajonetem Fuji X
 

Který objektiv je na co nejlepší?

Které ohnisko je nejlepší na portrét? Které na prodloužení nohou? Na zúžení boků? Modelování postavy i obličeje? A jak si které sklo poradí s prostorem?
 

Fuji XF 23 a 35 mm / F1.4 vs 2.0

Mám před sebou na stole dva Fuji objektivy s ohniskem 23 mm a dva s ohniskem 35 mm, jejich označení se liší v 1.4 R a 2.0 R WR. Novější dvojkové verze jsem si půjčil z Fujifilmu na srovnání se svými jednačtyřkovými. Ne proto, že bych chtěl něco měnit, ale proto, že je to denně probírané téma ve fórech a když se mě někdo ptá, chci mít jasno.
 

Nová kniha - Lesbians For Men

Na polici knih s mými fotkami dnes přibyla jedenáctá, Lesbians For Men z vydavatelství Taschen. Kniha obsahuje přes 300 barevných i černobílých fotografií a mapuje scénu lesbické fotografie od roku 1890 do současnosti.
 

Čím, jak a proč fotím, svítím, upravuji...

Je v oblibě začínat podobné články větou "často se mě ptáte...", ale je to tak a protože jsem líný a nemám čas odpovídat pokaždé detailně, dovolím si tu kompletně popsat moji aktuální fotosestavu - fotoaparát, objektivy, světla, software a celý svůj pracovní postup. Místo odpovědi narychlo pak budu posílat odkaz na vyčerpávající report :)
 

Krásné vánoce a šťastný rok 2017

Všem bez výjimky přeji krásné, veselé a klidné prožití vánočních svátků a v nastávajícím roce 2017 hodně štěstí, zdraví, lásky, samozřejmě i úspěch a také toleranci, shovívavost, smích a spokojenost se sebou.
 

Výstava fotografií Z očí do skla

Slíbil jsem letos tři knihy (z nichž dvě už jsou venku) a ani jednu výstavu. A teď vás zvu už na třetí, tentokrát samostatnou výstavu, která dostala název Z očí do skla aneb Face-To-Lens. Místem konání výstavy je Minigalerie FotoŠkoda ve Vodičkově ulici v Praze.
 

Potkalo se Fuji s Leicami

Měl jsem jednu fotku "naskicovanou" na mobil a rozhodl se ji vyfotit na fotoaparát. V ten samý den se mi do ruky dostaly doslova na pár minut dvě Leicy - Leica Q a středoformátová Leica S.
 

Zavírám oči, abych viděl

Sotva bych pro svůj dnešní článek našel lepší titulek, než slavný citát Paula Gauguina. Je o tom, že mít zavřené nebo zavázané oči neznamená nevidět. Dokonce i ve fotografii.
 

Na Vespách k Jadranu

Venku prší, což už zase mění naše plány, a tak je čas začít psát o neuvěřitelných zážitcích z našeho právě dokončeného vespařského výletu za sluncem a mořem. Dřív, než polovinu zapomeneme.
 

Testoval jsem fotoknihu online

Nedávno jsem se zúčastnil testování online tvorby fotografické knihy v aplikaci FotoŠkoda Designer.
 

Affinity konečně i pro Windows

Dnes vyšla první veřejná betaverze programu Affinity Designer pro Windows. Blíží se konečně rozumná konkurence pro Adobe na Windows platformě?
 

Krátce o DPI

Jaký je rozdíl mezi fotkou 3000 x 2000 px/300 dpi a 3000 x 2000 px/72 dpi? Udělejme si v tom jasno.
 

Fujifilm X-Pro2, XF 16mm/F1.4 a XF 90/F2.0

Recenze, která vás možná nepotěší.
 

Výstava v Ex Post - ochutnávka

Fotografie jsou nafoceny, vybrány, upraveny a vytištěny. Momentálně se rámují a ještě tento týden proběhne instalace.
 

Výstava fotek v Ex Post

Když jsem se nedávno potkal pozdě v noci v jednom pražském klubu s Ondrou Janů, prohodili jsme pár slov na téma výstav, že jsme jeden druhého už dlouho neviděli nikde "viset". Netušili jsme, že se uvidíme velice brzy...
 

Nejbližší akce na obzoru

10
Dec
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

20
Jan
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Copyright © 2006 - 2017 Jiri Ruzek. All rights reserved.
web counter Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish