Kde a jak sehnat modelky?

Kde a jak sehnat fotomodelky

Dovolím si anonymně ocitovat jednu z posledních zpráv, kterou jsem dostal: 
"Dobrý den, Pane Růžek prosím Vás  moc se mi líbí Vaše fotky, sám také fotím i když o něco ostřejší fotky, fotím na středoformát a jedině analog žádnej digitál :-) ale stále řeším ten zásadní problém kde sehnat ženy či holky, moc by mě zajímalo jak jste začínal Vy, pro mě je to prostě největší problém sehnat nějakou co mi bude stát před foťákem opravdu by mě zajímalo co mi napíšete a jak se to v průběhu Vaší kariéry měnilo ..."

Protože stejnou nebo podobnou otázku dostávám neustále dokola, rozhodl jsem se napsat na toto téma krátký článek jako odpověď a snad i malou pomoc.

 

Pisatel mi víceméně dal najevo, že nejspíš fotí výborně, ale přesto nemůže sehnat modelku. Kde je tedy chyba? 

Bohužel mi neposlal žádné portfolio a ani se mi nepodařilo jeho práce vygooglit, nemohu se tedy vyjádřit ke kvalitě a zajímavosti jeho fotografií. 

Sehnat modelku je v podstatě jednoduché, musíte mít něco, co jí nabídnete a to něco pro ni musí být zajímavé. Buď to budou vaše fotografie, nebo to mohou být vaše peníze. Obojí funguje. 

Moje první zkušenosti s modelkou

V roce 1995 jsem fotil kamarády po hospodách, hudební skupiny a všechno možné. Chtěl jsem si vyzkoušet práci s modelkou a znal jsem se s dívkou, která už s fotomodelingem měla nějaké zkušenosti. 

Jmenovala se Martina Cyrkvová a ochotně kývla na moji prosbu, aby si se mnou vyšla na hodinku do jedné z nejhezčích částí starých Litoměřic a pomohla mi v mém učení fotit lidi, respektive krásné ženy. Všechny fotky byly samozřejmě oblečené a mojí vinou podle očekávání nestály za nic. Nicméně se mnou šla fotit ještě několikrát a fotografie se postupně zlepšovaly. 

Když se to rozkřiklo mezi známými a když jsem občas ukázal naše fotografie, bylo už lehčí a lehčí domluvit si fotografování s novou dívkou a občas se i některá přihlásila sama.

Internet u nás v té době prakticky neexistoval, takže jsem své malé portfolio vytvořil z obyčejného fotoalba, naplněného fotografiemi ve formátu 9x13 cm. To jsem měl stále u sebe a ukazoval, když jsem chtěl někoho oslovit.

Fenomén Fotopátračka

V roce 2003 jsem náhodou objevil teprve rok starý server Fotopátračka. V té době měl necelé 2000 uživatelů, o několik měsíců později jich bylo přes 3000 a dnes je ve své kategorii bezkonkurenčně největším českým webem. Inspiroval i řadu jiných, které přes veškerou snahu i po letech zůstávají daleko za svým vzorem. 

Server Fotopátračka je od svého počátku primárně zaměřen na 3 skupiny lidí - fotografy, modelky a vizážisty. Nebudu popisovat, jak je co řešeno, o tom tento článek není.

Na Fotopátračce jsem si vytvořil malé portfolio ze svých starých fotografií, protože nové jsem neměl a ani jsem v té době nefotil. V dubnu 2004 jsem vyfotil svou první "fotopátračkovou" modelku, vystavil několik fotek, o nichž jsem si myslel, že jsou nejlepší a oslovil jsem další. Výhodou je, že dívky, které se zde registrují jako modelky (i když třeba žádnou zkušenost nemají, podobně jako řada fotografů), dávají najevo, že mají zájem být fotografovány. Ne ale každým, jen tím, jehož fotografie nebo nabídnuté peníze je zajímají. Peníze jsem utrácet nechtěl a naopak jsem chtěl dělat co nejlepší fotky. Pokaždé jsem samozřejmě neuspěl, ale během prvních 5 měsíců jsem fotil s tolika modelkami z celé republiky, že jsem to musel začít brzdit a začal jsem si sám vybírat ty nejzajímavější.

Masový nástup Facebooku se sice svým způsobem projevil i na Fotopátračce, ale jak jsem psal, je jednodušší oslovit dívku, která se zaregistruje jako modelka a na kterou si můžete přečíst nebo vyžádat reference od kolegů fotografů. 

Pro začátečníka je Fotopátračka tou nejlepší volbou a v Čechách nemá reálnou konkurenci. Dokonce ani ve světě není mnoho tak kvalitních fotoserverů. Znám jediný, který stojí za zmínku a to je ModelMayhem.com - ten je zaměřen celosvětově a v onom globálním měřítku se mu daří podobně jako Fotopátračce u nás.

Když něco chcete, musíte něco nabídnout.

Zaplaťte si modelku

Já jsem touto cestou nešel, ale je to možné řešení. 

Nedávno jsem jednomu kolegovi, který je výborným fotografem ve svém, odlišném žánru a který začínal s akty, navrhl, aby si zaplatil profesionálku. Po nějaké době mi psal naprosto vyděšený, že oslovil profesionálku a ta si řekla o 350 Eur za 2 hodiny focení. Smál jsem se, že jsem nemyslel profesionální prostitutku, ale modelku. Měl jsem na mysli modelku s profesionálními zkušenostmi, ale zároveň se zájmem o výsledek. Opravdu totiž existuje hodně slečen, které zajímá jen cena za focení a je jim úplně jedno, jak fotíte. Jeden italský kolega a kamarád se mi kdysi svěřil, že mu česká modelka poslala svůj ceník - 200 Eur za focení, 500 Eur full service - vysvětlení asi není nutné. Ptal se mě, jestli takhle u nás fungují všechny modelky, řekl jsem, že naštěstí ne.

Dívka, která nemá zájem o fotky a zajímá ji jen cena, není modelka, je spíš striptérka a dobrou fotku vám většinou nepřinese. Na dobrou fotku nestačí, že je modelka krásná a nahá, z toho žádný nadprůměr nevytřískáte. 

Proč tedy mluvím o placení? Protože si tím můžete ušetřit čas. Vyberete si zkušenou a přitom nadšenou dívku, vysvětlíte jí situaci (to maximálně doporučuji, tyhle modelky mají hodně nafoceno s mnoha kvalitními fotografy a poznají, když je taháte za nos z prvního pohledu na vaše fotky) a nabídnete nějakou kompenzaci. Pokud finanční, doporučuji například 500 Kč za hodinu focení. To je opravdu jen příklad, modelky jsou často studentky a 1000 nebo 1500 za odpoledne je potěší. Jestli jsou ale vaše fotky hodně špatné, a jak jsem řekl, tyhle dívky to poznají, může se stát, že s vámi nepůjde fotit ani za zlaté prase nebo si přinejmenším řekne o vyšší částku, protože - pochopte - nemá důvod s vámi ztrácet svůj čas a ještě se pak dívat na žalostné výsledky vaší spolupráce na Facebooku a jinde.

Vytvořte si kvalitní portfolio

Moje doporučení tedy je opravdu vytvářet kvalitní portfolio, zvěřejňovat jen kvalitu, ne kvantitu, nebát se mazat staré špatné fotky ve chvíli, kdy se posunete a uvidíte své starší práce v jiném světle. 

Začal bych portrétováním. Je to velice těžká fotografická disciplína, která vás hodně naučí. Učte se vnímat oči, pracovat s obličejem v různých úhlech a různém světle, nesymetričnost obličeje využívat jako výhodu a ne nedostatek. Pracujte i s tělem, ale v začátcích bych se nehnal do nahoty, práce s proporcemi těla se dá naučit i na oblečených fotkách. Špatný akt vám udělá horší vizitku a službu než žádný akt.

Tento způsob je sice zdlouhavější, ale vyjde vás levněji a jestli se výsledek má dostavit, dostaví se a ty výborné modelky s vámi potom budou fotit rády a zadarmo, protože si budou přát fotografie od vás nebo ještě lépe, bude je opravdu bavit se s vámi podílet na vaší tvorbě.

Efekt sněhové koule

Bude-li vaše fotografická tvorba zajímavá, přemění se časem na respekt a zájem modelek o spolupráci. Pozor ještě na jednu věc - snažte se nevytvořit si pověst naprostého idiota, se kterým z nějakého důvodu nikdo nechce fotit. Nevěřili byste, jak rychle fungují tamtamy ve fotograficko-modelkovské komunitě. Razítko "trapný sexuální loudil", "arogantní pitomec", "nikdy mi nedal fotky" a podobně se vás pak dokáže držet dlouhé roky a na zájmu modelek vám rozhodně moc nepřidá.

Když se vám ale podaří zájem modelek vzbudit, pokuste se vybírat si pořád lepší a lepší. Nemyslím hezčí, prostě lepší. Časem to dokážete rozlišit. 

Efekt sněhové koule spočívá v tom, že mimo vaše aktivní hledání se začnou modelky ozývat samy. Budou to spolužačky a kolegyně dívek, které jste fotili, úplně cizí dívky, které uvidí vaše fotografie, doporučené kamarádky a přítelkyně vašich kamarádů atd. Úspěch přináší úspěch.

Z vlastní opakované zkušenosti si dovolím varovat před něčím, co se dá nazvat "přivedu kámošku", v horším případě "přivedla jsem kámošku". Uvědomte si, že jste si pečlivě vybrali velice zajímavou modelku a její kamarádka vás většinou vůbec nezajímá. Přesto se bude prát o své místo před fotoaparátem a po focení po vás bude chtít, abyste jí udělali krásné fotky. Krásné fotky někoho, koho jste si nevybrali a kdo vás vlastně jen obíral o čas, který jste chtěli věnovat té vybrané modelce, i o její pozornost a soustředěnost. 

Když už vám modelka navrhne, že má zajímavou kamarádku, doporučuji vyžádat si nejdřív fotografie a i když vám přijde zajímavá, domluvit ji až na příští focení a to první udělat pouze s tou jednou, kterou jste si původně vybrali.

Český holky nefotíš?

Dnes mám kolem sebe kroužek stálých modelek, se kterými opakovaně pracuji. Občas se objeví nějaká nová, někdy zůstane u jednoho focení, jindy se zařadí do kroužku stálic. Jiná ho naopak z různých příčin postupně opustí, například skončí s focením nebo si prostě jen dáme na čas pauzu, když třeba máme pocit, že už jsme se přefotili a nic nového nás nenapadá.

Je pravdou, že v současnosti jsou kolem mne převážně zahraniční modelky. Některé sem přiletí, jiné v Praze žijí. Je i pravdou, že většina z nich je z Ruska a jiných států bývalého SSSR. Není v tom nic cíleného, je to zase efekt sněhové koule a momentálně je těch cizinek víc. Spolupráci s českými modelkami se vůbec nebráním, jen aktivně hledám málokdy a ty, co se ozývají samy, jsou vetšinou odjinud.

To by mohlo stačit, myslím, že je to vyčerpávající odpověď. 

Přeji vám hodně štěstí při hledání modelek a dobrou noc.


Chcete se dozvědět více? Navštivte náš workshop fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 22 Hrs. 28 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Dnes už nikdo necenzuruje knihy. U fotografie se o to stále někdo snaží. Máme svobodu slova, ale co svoboda obrazu?"

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish