Zkušenosti - Jak nasvítit konturovaný low key?

Jak nasvítit konturovaný low key?

Často se mne někdo ptá, jak jsem svítil tu nebo tu scénu. Jedna z nejčastěji kladených otázek se týká svícení tzv. low key aktů s vykreslenými konturami těla tak, jak je to vidět na ilustračních fotografiích. 

Není na tom nic extra složitého ani tajného, každý rozumný fotograf vám prozradí, jak na to. Ani já jsem tuto metodu neobjevil a kdysi jsem docela dlouho a zbytečně tápal. Možná, kdybych se hned na začátku zeptal někoho ze zkušenějších kolegů, ušetřil bych si spoustu času a zklamání. 

Původně jsem chtěl nakreslit plánek rozestavění světel, ale jednodušší, rozumnější a názornější mi přijde ukázat postavení světel na fotografii. 

Budete potřebovat dvě světla (je celkem jedno, jestli záblesková nebo stálá), která umístíte ze stran za modelku, přibližně v úhlu 45 stupňů - to neberte jako dogma, pro výsledný efekt je nutné experimentovat a závisí často na centimetrech. 

modelka: Jana V.

 

Světla by neměla být moc daleko od modelky, v extrémních situacích mívám světla tak blízko, že se mi ze stran téměř dotýkají modelky. Potom je samozřejmě mnohem těžší komponovat. Vzdálenost světel závisí i na jejich výkonu, čím silnější, tím mohou být dál. Pro mne byl vždycky důležitý prostor, do kterého jsem se musel vejít. Na fotografii nahoře vidíte, že na levém světle je nasazen softbox, pravé svítí napřímo. Záleží jen na vašem záměru, jestli a jaké difuzéry použijete, v případě softboxů, bílých deštníků apod. budou kontury měkčí, použijete-li stříbrné deštníky nebo přímé světlo, budou kontury ostré (viz levá a pravá noha modelky). Můžete i přidat slabší světlo zepředu, tzv. fill-in, neboli výplňové světlo pro případ, že chcete mít modelku částečně osvětlenou i zepředu. Funkci fill-in může částečně nahradit i bílá nebo stříbrná odrazná deska.

modelka: Marina

Se samotným světlem ale nevystačíte, důležité je i nastavení clony fotoaparátu. Testujte a zavřete clonu nejvíc, jak vám to podmínky dovolí - nebojte se clonových čísel 16 nebo 22, vysoká clona dodá vašim fotografiím kontrast. Díky vysokému clonovému číslu můžete klidně fotit low key akty před bílou zdí (viz ukázky), ve výsledku bude zeď tmavě šedá až černá, stačí, aby modelka byla dva až tři metry od zdi.

České Středohoří bylo svíceno jedním světlem

Ještě něco? Ne, tohle je celé tajemství, zbytek už je jen na vás a vašem experimentování. Zkoušejte měnit pozice a počet světel a vše, co vás napadne. Hlavně se snažte přenést do fotografie něco víc, něco vlastního, samotné nastavení světel a clony dobrou fotku neudělá. Nečekejte ani úspěch na první pokus, nic nejde hned a zvlášť ve fotografii to platí velice často.

Dobré světlo ... venku zase kurva sněží ... 


Chcete se dozvědět více? Navštivte kurz fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 23 dní 23 Hrs. 41 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

02
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

21
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish