Crop-factor a věčné omyly

Srovnání úhlu záběru full-frame a APS-C fotoaparátu

PetaPixel, server zaměřený na fotografii, včera zveřejnil článek s videem, v němž se fotograf snažil objasnit pojem "crop-factor" a rozdíl mezi full-frame snímacím čipem a menšími čipy. Bohužel se mu to tak úplně nepovedlo a ve svém videu opakoval řadu běžných omylů. Ale hezky se na to oblékl a opálil (mám se co učit:)

Co je full-frame?

Velikost snímacích senzorů (zdroj Wikipedia)

Full-frame, česky plný formát, je ve fotografické hantýrce označení fotoaparátu, jehož snímací senzor má velikost políčka kinofilmu, tedy 36×24 mm. Jestli se to někde liší o milimetr, není až tak důležité, taky dáváme nějaké dýško v restauraci...

Najdeme jej ve fotoaparátech vyšší třídy, tedy i s vyšší s cenou. 

Co je APS-C?

APS-C (Advanced Photo System type-C) je snímací senzor přibližně o velikosti dvou třetin kinofilmového pole (full-frame). Opět píšu přibližně, protože výrobci běžně podporují vlastní standardy a velikost senzoru kolísá zhruba mezi 20,7×13,8 mm a 28,7×19,1 mm. 

Existují další formáty, ale nebudu to dělat složitější, než je nutné.

Co je crop-factor?

Anglické slovo crop znamená ořez nebo výřez - z toho budeme vycházet. Právě opomíjení tohoto jednoduchého faktu zanáší do problematiky tolik nesrovnalostí a omylů. Omylů spojených převážně s objektivy, jejich vlastnostmi, chováním a využitím. 

Už jsem psal, že rozměry čipů se liší podle výrobce a tím pádem se liší i hodnota crop-factoru. Například crop-factor APS-C fotoaparátů Canon je 1,6, u přístrojů Nikon nebo Fujifilm je to 1,5 (to se lépe počítá a proto budu crop-factor 1,5 používat jako příklad).

Podívejme se na zmíněné video a pak přejdeme k omylům.

 

Omyly kolem crop-factoru 

100 mm na APS-C = 150 mm na full-frame

Toto je nejčastější omyl. Ohnisko objektivu vynásobíme crop-factorem (zde ×1,5) a pak říkáme, že na fotoaparátu s malým čipem máme objektiv s ohniskovou vzdáleností 1.5× větší. 

Není to tak, ohnisko zůstává nezměněné, pořád fotíme 100mm objektivem, jen obraz je oříznutý (už je to tady s tím výřezem) a tato vyříznutá plocha obrazu odpovídá ploše, kterou by ze stejné vzdálenosti na full-frame fotoaparátu vyfotil objektiv 1.5× delší, tedy 150 mm. Důležitá je ta vzdálenost.

V souvislosti s dalšími omyly pochopíte, proč je to tak.

Crop-factor mění hloubku ostrosti a bokeh

Chyba. Crop-factor nic nemění. Pokud fotíte ze stejné vzdálenosti, je i hloubka ostrosti stejná (je to vidět i na prvních srovnávacích fotografiích ve zmíněném videu). 

Hloubku ostrosti ovlivňuje:

  • ohnisková vzdálenost objektivu
  • clonové číslo
  • vzdálenost posledního členu objektivu od snímacího média
  • vzdálenost od fotografovaného objektu

Ohnisková vzdálenost je stejná (v našem případě 100 mm), crop-factor ji nemění. Není důvod měnit hodnotu clony. Vzdálenost posledního členu od snímače je u APS-C fotoaparátů menší, ale menší je také samotný snímač (všimněte si, jak se s velikostí média - kinofilm, střední, velký formát - zvětšuje vzdálenost a tím i celková velikost fotoaparátu). A pokud stojíme na stejném místě, je i fotografovaný objekt stejně daleko, takže výsledná fotografie má stejnou hloubku ostrosti. 

Máme tedy stejný, ale oříznutý obraz.

F1.2 na APS-C = F1.8 na full-frame

Opět omyl. Světelnost, resp. clona zůstává stejná ve vztahu k velikosti snímacího senzoru. Tedy v případě, že pro APS-C senzor použijeme objektiv určený pro APS-C a pro full-frame použijeme kinofilmový objektiv (středoformátový pro střední formát atd.). Je logické, že malý APS-C objektiv, plně vyhovující malému čipu, nebude dostatečný pro plný formát, jeho světelnost zde tedy bude nutno považovat za nižší.

Crop-factor mění perspektivu 

Ani toto není pravda (viz zmíněné srovnávací fotografie ve videu). Objektiv se stejnou ohniskovou vzdáleností a stejná vzdálenost fotografovaných objektů zaručí stejnou perspektivu na full-frame i na APS-C.

Co se tedy mění?

Mění se pouze výřez, který vidíme a vyfotografujeme. Celé to vysvětluje sám termín crop-factor. 

A z čeho pramení všechny ty omyly?

Je to jednoduché. Zmínil jsem výše, že důležitá je vzdálenost od objektu, který fotíme. A pokud nechceme jen výřez, ale fotografii, která zabere stejný úhel záběru jako full-frame, musíme s APS-C fotoaparátem poodstoupit dál od objektu. Tím se změní perspektiva a změní se i hloubka ostrosti. S perspektivou bohužel nic neuděláme, ale clonu otevřeme o dvě čísla (je-li kam) a dostaneme podobný obraz jako z full-frame fotoaparátu. Až na tu zatracenou perspektivu. 

A říkáme-li, že 100mm objektiv na APS-C je jako 150 mm na full-frame, znamená to, že jeho výřez odpovídá úhlu záběru 150mm objektivu.

To je vše. Capisci? :)


Nicméně ve fotografii jsou daleko důležitější i zajímavější věci. o těch si můžeme povídat na příštím workshopu fotografování aktu

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

29
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Mám se zlobit, že si kolega vypůjčuje mé nápady? Vždyť mě tím řadí mezi své vzory."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish