Crop-factor a věčné omyly
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 29 March 2014
PetaPixel, server zaměřený na fotografii, včera zveřejnil článek s videem, v němž se fotograf snažil objasnit pojem "crop-factor" a rozdíl mezi full-frame snímacím čipem a menšími čipy. Bohužel se mu to tak úplně nepovedlo a ve svém videu opakoval řadu běžných omylů. Ale hezky se na to oblékl a opálil (mám se co učit:)
Co je full-frame?
Full-frame, česky plný formát, je ve fotografické hantýrce označení fotoaparátu, jehož snímací senzor má velikost políčka kinofilmu, tedy 36×24 mm. Jestli se to někde liší o milimetr, není až tak důležité, taky dáváme nějaké dýško v restauraci...
Najdeme jej ve fotoaparátech vyšší třídy, tedy i s vyšší s cenou.
Co je APS-C?
APS-C (Advanced Photo System type-C) je snímací senzor přibližně o velikosti dvou třetin kinofilmového pole (full-frame). Opět píšu přibližně, protože výrobci běžně podporují vlastní standardy a velikost senzoru kolísá zhruba mezi 20,7×13,8 mm a 28,7×19,1 mm.
Existují další formáty, ale nebudu to dělat složitější, než je nutné.
Co je crop-factor?
Anglické slovo crop znamená ořez nebo výřez - z toho budeme vycházet. Právě opomíjení tohoto jednoduchého faktu zanáší do problematiky tolik nesrovnalostí a omylů. Omylů spojených převážně s objektivy, jejich vlastnostmi, chováním a využitím.
Už jsem psal, že rozměry čipů se liší podle výrobce a tím pádem se liší i hodnota crop-factoru. Například crop-factor APS-C fotoaparátů Canon je 1,6, u přístrojů Nikon nebo Fujifilm je to 1,5 (to se lépe počítá a proto budu crop-factor 1,5 používat jako příklad).
Podívejme se na zmíněné video a pak přejdeme k omylům.
Omyly kolem crop-factoru
100 mm na APS-C = 150 mm na full-frame
Toto je nejčastější omyl. Ohnisko objektivu vynásobíme crop-factorem (zde ×1,5) a pak říkáme, že na fotoaparátu s malým čipem máme objektiv s ohniskovou vzdáleností 1.5× větší.
Není to tak, ohnisko zůstává nezměněné, pořád fotíme 100mm objektivem, jen obraz je oříznutý (už je to tady s tím výřezem) a tato vyříznutá plocha obrazu odpovídá ploše, kterou by ze stejné vzdálenosti na full-frame fotoaparátu vyfotil objektiv 1.5× delší, tedy 150 mm. Důležitá je ta vzdálenost.
V souvislosti s dalšími omyly pochopíte, proč je to tak.
Crop-factor mění hloubku ostrosti a bokeh
Chyba. Crop-factor nic nemění. Pokud fotíte ze stejné vzdálenosti, je i hloubka ostrosti stejná (je to vidět i na prvních srovnávacích fotografiích ve zmíněném videu).
Hloubku ostrosti ovlivňuje:
- ohnisková vzdálenost objektivu
- clonové číslo
- vzdálenost posledního členu objektivu od snímacího média
- vzdálenost od fotografovaného objektu
Ohnisková vzdálenost je stejná (v našem případě 100 mm), crop-factor ji nemění. Není důvod měnit hodnotu clony. Vzdálenost posledního členu od snímače je u APS-C fotoaparátů menší, ale menší je také samotný snímač (všimněte si, jak se s velikostí média - kinofilm, střední, velký formát - zvětšuje vzdálenost a tím i celková velikost fotoaparátu). A pokud stojíme na stejném místě, je i fotografovaný objekt stejně daleko, takže výsledná fotografie má stejnou hloubku ostrosti.
Máme tedy stejný, ale oříznutý obraz.
F1.2 na APS-C = F1.8 na full-frame
Opět omyl. Světelnost, resp. clona zůstává stejná ve vztahu k velikosti snímacího senzoru. Tedy v případě, že pro APS-C senzor použijeme objektiv určený pro APS-C a pro full-frame použijeme kinofilmový objektiv (středoformátový pro střední formát atd.). Je logické, že malý APS-C objektiv, plně vyhovující malému čipu, nebude dostatečný pro plný formát, jeho světelnost zde tedy bude nutno považovat za nižší.
Crop-factor mění perspektivu
Ani toto není pravda (viz zmíněné srovnávací fotografie ve videu). Objektiv se stejnou ohniskovou vzdáleností a stejná vzdálenost fotografovaných objektů zaručí stejnou perspektivu na full-frame i na APS-C.
Co se tedy mění?
Mění se pouze výřez, který vidíme a vyfotografujeme. Celé to vysvětluje sám termín crop-factor.
A z čeho pramení všechny ty omyly?
Je to jednoduché. Zmínil jsem výše, že důležitá je vzdálenost od objektu, který fotíme. A pokud nechceme jen výřez, ale fotografii, která zabere stejný úhel záběru jako full-frame, musíme s APS-C fotoaparátem poodstoupit dál od objektu. Tím se změní perspektiva a změní se i hloubka ostrosti. S perspektivou bohužel nic neuděláme, ale clonu otevřeme o dvě čísla (je-li kam) a dostaneme podobný obraz jako z full-frame fotoaparátu. Až na tu zatracenou perspektivu.
A říkáme-li, že 100mm objektiv na APS-C je jako 150 mm na full-frame, znamená to, že jeho výřez odpovídá úhlu záběru 150mm objektivu.
To je vše. Capisci? :)
Nicméně ve fotografii jsou daleko důležitější i zajímavější věci. o těch si můžeme povídat na příštím workshopu fotografování aktu