Fajne bylo ve Wrocławi

Plener Fuji CRZ Krzywy Komin Wrocław
Možná jste v minulých dnech zaregistrovali tu záplavu polštiny kolem mne na Facebooku. Na pozvání polského Fujiklubu a Fujifilmu jsem totiž strávil víkend v krásné polské Wrocławi (Vratislavi).

Studio mých polských workshopů

Čekaly mě tu tři workshopy na Pleneru Fuji, jeden v sobotu a dva v neděli, přičemž poslední z nich končil hodinu před odjezdem autobusu do Prahy. Pleneru se zúčastnilo přibližně 45 fotografů, rozdělených do tří skupin. Každá skupina si postupně prošla třemi různými workshopy. Jeden z nich, nazvaný Fuji laboratoř, se konal v nepřehlédnutelném mrakodrapu Sky Tower. V CRZ Krzywy Komin probíhaly další dva - workshop fotografování fashion měl v přízemí na starost varšavský fotograf Wojtek Wojtczak, v prvním patře byl můj koutek pro fotografování aktu.

Skupina pracující s Wojtkem Wojtczakem

S Wojtkem jsme se výborně doplňovali, vzájemně překrývali a ukazovali dva absolutně různé pohledy na fotografování ženy.

Uvítání na pokoji hotelu Puro

Ubytován jsem byl v příjemném hotelu Puro.

Moje polská modelka Ewa

Při výběru modelky jsem měl šťastnou ruku, když jsem zvolil charismatickou Ewu z Poznaně, protože z nabízených modelek nejen vizuálně, ale i přístupem nejvíce odpovídala mému stylu. V sobotu jsme se na workshopu ještě trochu oťukávali, ale v neděli už by nikdo nepoznal, že spolu pracujeme teprve několik hodin.

Pro jednu fotku jsme museli na pánskou toaletu

Díky nabitému programu jsme bohužel neměli čas spolu fotit sami, těch několik fotek jsme si doslova ukradli, ale oba nás to bavilo a naše spolupráce tím neskončila.

Vzájemná srozumitelnost slovanských jazyků mě baví

S odůvodněním, že "naše jazyky připomínají jeden druhý", jsem celé dva dny včetně workshopů mluvil česky a oni polsky. Občas nám vypomohl tzv. slovanský mix a jen opravdu výjimečně došlo na pár anglických slovíček. Srozumitelnost odhaduji tak na 70 % a zbytek byl pochopitelný z kontextu, nebo jsem požádal o vysvětlení (a naopak).

Noční Wroclaw

Že je Wrocław krásné město, to jsem věděl z vyprávění a fotografií, přesto mě ale dokázala překvapit. Velikostí odpovídá asi polovině Prahy a je to největší a nejdůležitější město jihozápadní části Polska. Periferní části mě nijak neohromily, ale centrum je nádherné. Částečně připomíná naše Staroměstské náměstí, ale jako například ve Varšavě i tady jde ve většině případů o repliky původních staveb, zničených během války. Kolem rynků je spousta různých uliček a průchodů.

Wroclawští trpaslíci - tenhle se jmenuje Śpioch

Na různých místech tu potkáte trpaslíky. Jsou uměleckou připomínkou svérázného a vtipného způsobu protikomunistického odboje. Polsky se jmenují Krasnale, je jich už kolem stovky, každý má jméno, mají svůj web i mapu - Krasnale.pl.

Na rynku to v noci žije

Mám rád města, která žijí a ve Wrocławi byl pro mne největším překvapením noční život. Když řeknu, že v centru je jedna restaurace vedle druhé, nebude to dostatečně vystihovat jejich hustotu. Obrovské i malé zahrádky plné místních lidí, když jsem vstoupil do nějaké budovy, byly v podzemí i nadzemních patrech další velké haly plné návštěvníků. Několikrát jsem viděl napsanou otevírací dobu do ... (tří teček), například na dveřích nenápadného podniku s názvem Bułka z masłem. Na říjen jsme zažili krásné rekordní teploty, takže ulice žily ještě dlouho po půlnoci.

Piwnica Swidnicka - nejstarší restaurace v Evropě - bez pauzy od r. 1273

Zmínil jsem, že restaurace a ulice byly plné místních. Wrocław není turistickým městem jako třeba Krakov. Mimochodem je ale městem akademickým, takže kromě místních je plná studentů. A studentek. Na podpatcích, s perfektním makeupem a vlasy korzují nebo někde vysedávají, na každém kroku si přijdete jak na přehlídce.

Tisíce krásných dívek v ulicích

Navíc ten večer Polsko vyhrálo nad Německem 2:0 ve fotbale. Sami tomu nevěřili a dokážete si představit, co to s atmosférou města udělalo.

.... diskokoule?

Od Prahy je Wrocław vzdálená přibližně 270 kilometrů, tedy asi jako Kroměříž, a dá se tam celkem pohodlně zajet třeba autobusem Eurolines nebo Polskibus. Tentokrát jsem tam byl pracovně a kromě jedné noci neměl vůbec čas si město užít, ale přidávám Wrocław na seznam tipů pro víkendové výlety. Bylo to fajne.

Ewě, pořadatelům, jmenovitě Krzysztofovi a Gosce, i všem ostatním za pozvání, profesionální a milou podporu a pěkný víkend - Dziękuję bardzo!

Ewa během pauzy mezi dvěma workshopy

Ještě několik fotografií od zúčastněných fotografů. Díky.

Ředitel Fujifilm PL + CEE Krzysztof Powolny zahajuje workshop. Foto: Tadeusz Wróbel

Probíráme katalog břitkostí. Foto: Andrzej Waligora

Wojtek Wojtczak. Foto: Andrzej Waligora

Takhle vznikala fotka nahoře. Foto: Tadeusz Wróbel

Ve studiu s modelkou. Foto: Robert A. Mason

Jo a víte, jak se řekne polsky sekretářka? Asistentka dotykowa.


Jak takové workshopy vypadají? Sledujte AKCE a přijďte se podívat.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

WORKSHOP FOTOGRAFOVÁNÍ AKTU V BERLÍNĚ začíná za

21.06.2024 18:00 6 Hrs. 30 Min. INFO A REGISTRACE

Event List

22
Jun
Berlin, Germany
Zveme vás na workshop fotografování aktu/glamour v ulicích Berlína.

30
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

13
Jul
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Klára, Bára, Martina

Fotoglosy

"Neztrácejte čas s někým, kdo nepozná rozdíl mezi fotkou a vodkou."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish