Fotoglosy

Zavírám oči, abych viděl

Sotva bych pro svůj dnešní článek našel lepší titulek, než slavný citát Paula Gauguina. Je o tom, že mít zavřené nebo zavázané oči neznamená nevidět. Dokonce i ve fotografii.
 

Na Vespách k Jadranu

Venku prší, což už zase mění naše plány, a tak je čas začít psát o neuvěřitelných zážitcích z našeho právě dokončeného vespařského výletu za sluncem a mořem. Dřív, než polovinu zapomeneme.
 

Testoval jsem fotoknihu online

Nedávno jsem se zúčastnil testování online tvorby fotografické knihy v aplikaci FotoŠkoda Designer.
 

Affinity konečně i pro Windows

Dnes vyšla první veřejná betaverze programu Affinity Designer pro Windows. Blíží se konečně rozumná konkurence pro Adobe na Windows platformě?
 

Krátce o DPI

Jaký je rozdíl mezi fotkou 3000 x 2000 px/300 dpi a 3000 x 2000 px/72 dpi? Udělejme si v tom jasno.
 

Fujifilm X-Pro2, XF 16mm/F1.4 a XF 90/F2.0

Recenze, která vás možná nepotěší.
 

Výstava v Ex Post - ochutnávka

Fotografie jsou nafoceny, vybrány, upraveny a vytištěny. Momentálně se rámují a ještě tento týden proběhne instalace.
 

Výstava fotek v Ex Post

Když jsem se nedávno potkal pozdě v noci v jednom pražském klubu s Ondrou Janů, prohodili jsme pár slov na téma výstav, že jsme jeden druhého už dlouho neviděli nikde "viset". Netušili jsme, že se uvidíme velice brzy...
 

Fotograf na obláčku

Ne, dnes to nebude o sjetém fotografovi, ale o využití moderních technologií, usnadňujících nejen fotografům každodenní práci.
 

Nová Leica, nové Fuji - šílenství začíná

Leica vypustila nový fotoaparát a příchod dlouho očekávaného modelu Fujifilm je konečně v dohlednu. A ve fotografických kuloárech to vře...
 

Fuji XF 16-55/2.8 vs. 18-55/2.8-4 vs. 18-135/3.5-5.6

Zoom objektivy se někdy hodí. Já mám v současnosti slušnou sbírku pevných objektivů, ale zoom žádný. A upřímně, tahat s sebou na dovolené několik objektivů a stále je přehazovat není úplně ono. Samozřejmě bych si mohl vystačit s jedním ohniskem, ale variabilita zoom objektivů je právě tím jediným důvodem, proč se vyrábějí a proč je lidé kupují.
 

Ztrácení v Monopoli

Slíbil jsem, že se podělím o zážitky a zkušenosti z nedávné návštěvy kouzelného jihoitalského regionu Puglia (česky Apulie).
 

Proč fotím v (M)anuálu

Moderní fotoaparáty dokážou za fotografa udělat většinu práce - dokonale zaostří, proměří a samy se nastaví tak, aby výsledkem byla co nejlepší fotografie. Já zastávám názor, že některé věci je lepší mít vždy pod totální kontrolou.
 
Před dvěma týdny jsem si u Fujifilmu vyžádal na test objektiv Fujinon XF 60mm/F2.4 R Macro. Zajímalo mě, jestli je to vážně tak hrozné sklo, jak se o něm říká. Něco mi tu totiž nehrálo. ale bez osobní zkušenosti je těžké soudit...
 

Žena jako krajina

Nebojte se, navzdory poetickému názvu je dnešní článek striktně faktický a týká se jen a jen fotografování. Fotografování žen, ale myslím, že podle chuti a potřeby je snadno aplikovatelný i na jiné fotografické žánry.
 

Novinky Fujifilm X-T10, XF 90/2.0 a XF 16/1.4

V pátek 15. 5. představili na komorní tiskovce v Praze japonští zástupci Fujifilm nové produkty této společnosti. Hlavním bodem programu bylo seznámení s novým fotoaparátem Fujifilm X-T10 a dvou nových objektivů, Fujinon XF 90mm/F2.0 a již nedávno ohlášeného Fujinon XF 16mm/F1.4.
 

Vražedné fotky

Do jakéhokoliv díla promítáme sami sebe, aniž víme proč. Tedy i fotíme sami sebe. Proto jsou některé fotky prázdné a jiné plné příběhů. Ale jakých?
 
Fujifilm konečně oficiálně oznámil vydání nového objektivu Fujifilm XF 16mm/F1.4 WR. Normálně bych se tu nějakým novým sklem nezabýval, ale tenhle za trochu pozornosti rozhodně stojí. Proč?
 

'Dokonalé' fotografie a umělecké vyjádření

Učebnice fotografování a většina fotokurzů nás učí, jak podle zavedených pravidel vytvářet dokonalé fotografie, dokonalé kopie fotografované scény. Je to ale jediná možná cesta?
 

RAW nebo JPG, kdy a proč?

Narazil jsem na diskuzi pod nějakým zaručeným návodem, jak být lepším fotografem. Jedním z bodů bylo "vždy a všechno foťte do RAW" a právě tento bod schytal nejvíc kritiky a protichůdných názorů...
 

Nejbližší akce na obzoru

19
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Copyright © 2006 - 2019 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish