Fotoglosy

Ohnisková vzdálenost objektivu a perspektiva

Jak se chová perspektiva při použití krátkého nebo dlouhého ohniska objektivu? Podívejte se na tři jednoduše pochopitelné ukázky.
 

Reference na workshop fotografování aktu

Dostali jsme krásnou referenci na náš skupinový workshop fotografování aktu. Je dlouhá, proto si dovolím ji otisknout v celém znění.
 

Crop-factor a věčné omyly

PetaPixel, server zaměřený na fotografii, včera zveřejnil článek s videem, v němž se fotograf snažil objasnit pojem "crop-factor" a rozdíl mezi full-frame snímacím čipem a menšími čipy. Bohužel se mu to tak úplně nepovedlo a ve svém videu opakoval řadu běžných omylů. Ale hezky se na to oblékl a opálil (mám se co učit:)
 

Praha je Mekkou fotografování aktu

Před sto lety by se takto pravděpodobně mluvilo o Paříži, dnes je za jedno z nejlepších míst pro fotografování aktu považována Praha. Proč a jaké jsou moje zkušenosti?
 

35mm zima v Praze

Protože dnes konečně do Prahy dorazila pořádná zima, nenapadlo Růžka nic jiného, než si jít ven zafotit. Display telefonu mě varoval před -8°C, ale za oknem svítilo slunce a v dáli byl vidět příjemný opar, tak jsem nasadil 35mm (základní sklo každého street fotografa) a vyrazil do ulic.
 

Proč jsem přešel od Nikonu k Fuji X?

Možná jste na Facebooku nebo jinde zaregistrovali, že jsem v listopadu prodal veškeré fotozařízení značky Nikon a přešel na bezzrcadlový systém Fuji X. 
Slíbil jsem sepsat v tomto článku důvody, které mne ke změně vedly a podělit se o první dojmy s novým fotoaparátem.
Aby bylo jasno, nechlubím se, není čím, buďme na zemi, je to pořád jen spotřební zboží, smyslem článku je podat informace a třeba někomu pomoci v rozhodování.
 

Bylo, nebylo (2013), bude, nebude (2014)

Tak jo. Máme po svátcích, půlka ledna je za námi, sníh nikde a naštěstí už docela vymizelo i to tradiční prosincové šílenství. Mne se tolik netýkalo, protože po velmi náročném roce jsem si prosinec naplánoval jako období odpočinku a aspoň částečně se mi to dařilo splnit. A jak vidíte, protáhl jsem si to až do půlky ledna, přestože snížená aktivita neznamená, že nic nedělám.
 

PF 2014

 

Hýčkejte si modelky - dělají vaše fotky!

Kolikrát už jsem v různých fórech četl debaty (až hádky) o tom, jestli fotku dělá fotograf nebo modelka. Ani zdaleka ne každý byl ochoten si připustit, že za výsledkem stojí oba a bez jednoho z nich by to nebylo ono. Těžko říct, jestli by fotka byla lepší nebo horší, ale byla by jiná.
 

Nude v Brně - workshop aktu

Speciálně pro fotografy z Brna, Moravy, Bratislavy a třeba i Vídně :) se s modelkou Terezou už tuto sobotu vydáme na workshop fotografování aktu do studia Fabion v Brně.
 

Smí se digitální fotka podobat filmové?

Není to vůbec dávno, co jsme se kochali prvními dvoumegapixelovými fotoaparáty, snili o nedostupných třímegapixelových a nějakých pět mega nám přišlo jako daleká budoucnost a leckdo dokázal pochybovat, jestli je to vůbec technologicky možné. Už v této době ale byla přirozená snaha srovnávat nastupující digitální technologii s klasickou filmovou fotografií. Ta sice měla stále obrovský náskok, ale i tak se objevovaly první zvěsti o jejím brzkém zániku. 
 

Ze všeho nejblbější je přeostřená fotka

Dnes to uděláme trochu ve stylu Quentina Tarantina - mám v hlavě dva články (resp. tři, ale jeden nesouvisí), ale napíšu je v obráceném pořadí. O nic nepřijdete, jen se příště vrátím k myšlence, která velmi úzce souvisí s tématem dnešního článku.
 

Prodám Nikon D700 a objektivy - PRODÁNO

Prodám profesionální digitální zrcadlovku Nikon D700, sadu objektivů a příslušenství - podrobnosti a ceny v článku.
 

Kterým okem fotíte? Pravým nebo levým?

Přibližně před 10 lety jsem na tehdy ještě vesele fungujícím fotoserveru Photopost rozpoutal ve fóru anketu na téma "Kterým okem se fotografové dívají do hledáčku". Reakcí byla spousta a ukázalo se, že téměř všichni fotí vždy jen jedním okem, někdo pravým, jiný levým. Zastánci obou "pohledů" nedokázali pochopit, jak se někdo může dívat jiným okem, než oni.
 

Dva důvody, proč nefotím modelky dlouhým sklem

Znáte to. Polonahá modelka před objektivem - jenže jakým? Bezradně bloumáte nad svým úžasným fotoarzenálem, o kterém jste roky snili a další roky na něj šetřili (a šetříte dál, dobrých objektivů přece není nikdy dost). Bude lepší široký, základní nebo středně dlouhý? A co něco opravdu dlouhého?
 

Nejběžnější chyba při fotografování lidí

Co je podle vás nejběžnější a zároveň nejhorší chybou, které se fotografové dopouštějí při fotografování lidí? Možná se zkuste zamyslet, než budete číst dál. Třeba se shodneme a nebo vás napadne něco jiného. Já to vidím takhle...
 

Fotografie označené vodoznakem

Opatřujete své fotografie watermarkem? Nebo vám to přijde jako ničení fotky a v přidání vodoznaku nevidíte žádný význam?
 

Co je model release a k čemu slouží?

Model release je česky dohoda mezi fotografem a modelkou o použití fotografií. K čemu je taková smlouva fotografovi, k čemu modelce a je opravdu nutná?
 

O skvělém sobotním workshopu

V sobotu se v Malostranském ateliéru konal další workshop fotografování aktu, svým způsobem výjimečný...
 
Každý fotograf, který má více než jednu zkušenost s fotografováním modelek, vám potvrdí, že to pokaždé není lehké. Ale může být i hůř.
 

Nejbližší akce na obzoru

25
Feb
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Copyright © 2006 - 2017 Jiri Ruzek. All rights reserved.
web counter Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish