Fotoglosy

Novinky Fujifilm X-T10, XF 90/2.0 a XF 16/1.4

V pátek 15. 5. představili na komorní tiskovce v Praze japonští zástupci Fujifilm nové produkty této společnosti. Hlavním bodem programu bylo seznámení s novým fotoaparátem Fujifilm X-T10 a dvou nových objektivů, Fujinon XF 90mm/F2.0 a již nedávno ohlášeného Fujinon XF 16mm/F1.4.
 

Vražedné fotky

Do jakéhokoliv díla promítáme sami sebe, aniž víme proč. Tedy i fotíme sami sebe. Proto jsou některé fotky prázdné a jiné plné příběhů. Ale jakých?
 
Fujifilm konečně oficiálně oznámil vydání nového objektivu Fujifilm XF 16mm/F1.4 WR. Normálně bych se tu nějakým novým sklem nezabýval, ale tenhle za trochu pozornosti rozhodně stojí. Proč?
 

'Dokonalé' fotografie a umělecké vyjádření

Učebnice fotografování a většina fotokurzů nás učí, jak podle zavedených pravidel vytvářet dokonalé fotografie, dokonalé kopie fotografované scény. Je to ale jediná možná cesta?
 

RAW nebo JPG, kdy a proč?

Narazil jsem na diskuzi pod nějakým zaručeným návodem, jak být lepším fotografem. Jedním z bodů bylo "vždy a všechno foťte do RAW" a právě tento bod schytal nejvíc kritiky a protichůdných názorů...
 

Tady mě zatím nechápou

Všimli jste si, kolik fotografů neustále nadává na českou scénu, kritizuje své kolegy i publikum, přesně ví, jak to venku chodí jinak atd.? Ostatně to se vůbec netýká jen fotografie.
 

Oblečte si modelku

Dnešním tématem je fundus kostýmů pro modelky. Nebojte se, nebude to přiteplalé ani úchylné (Pro vás ano? Váš problém). Někdo to zná, pro jiného to snad bude praktické a užitečné.
 

Fuji X-E1 versus Nikon D800 - David a Goliáš

To už je vážně moc. Srovnávat jeden z nejlepších fotoaparátů všech dob, Nikon D800 v hodnotě přes 60000 s Fuji X-E1 za nějakých 15000? Naprosto souhlasím.
 

Portrét není hlava

Jedním ze zažitých stereotypů je, že portrét znamená vyfotit nebo namalovat někomu obličej, hlavu, část ramen. Z toho pak plyne i časté doporučení portrétních objektivů s ohniskem mezi 85 až 135 mm.
 

Nový Nikon D800 - sleva 100000 - PRODÁNO

Téměř nepoužitý Nikon D800 - jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti - se světelnými objektivy a spoustou příslušenství na prodej se slevou až 100 tisíc.
 

Používal Brassaï odrazku?

Přestože odrazné desky nepoužívám, nic proti nim nemám, spíš proti způsobu jejich použití, který pramení ve špatných učebnicích fotografování nebo špatném pochopení těch dobrých.
 

Dívat se a vidět není totéž

Fotografie je umění dívat se, vidět a zachytit. Právě teď a tady. Neopakovatelný okamžik, náhoda, zásah vyšší moci, rozpoložení fotografa i fotografovaných objektů, to jsou faktory, které není možné předvídat ani plánovat, můžete je ale vidět a využít toho.
 

Fajne bylo ve Wrocławi

Možná jste v minulých dnech zaregistrovali tu záplavu polštiny kolem mne na Facebooku. Na pozvání polského Fujiklubu a Fujifilmu jsem totiž strávil víkend v krásné polské Wrocławi (Vratislavi).
 

Tři a půl dne s X100T

Jen dva dny po skončení největšího světového veletrhu fotografie Photokina 2014 se mi dostal do rukou předprodukční vzorek nejnovějšího fotoaparátu Fujifilm X100T. Napadlo mě přizvat k testování dva předchozí modely - X100 a X100S.
 

Dejte fotkám jména

Už to slyším: "co to je za řeči, fotka musí obstát sama o sobě, nějaký název ji nespasí". S tím naprosto souhlasím, že fotka je buď dobrá nebo ne, ať se nějak jmenuje nebo ne. Přesto si neodpustím drobnou úvahu na toto téma.
 

Ohnisko a perspektiva podruhé

V dubnovém článku o vztahu ohniskové vzdálenosti a perspektivy jsem se dopustil hloupé mystifikace, když jsem napsal, že ohnisková vzdálenost určuje perspektivu. Není to tak. Nebo je?
 

Úprava fotek v Alien Skin Exposure

Kdykoliv přijde řeč na úpravu mých fotek, musím vysvětlovat, že nad fotkami opravdu netrávím hodiny, ale minuty. Mezi mé nejoblíbenější nástroje pro editaci patří Alien Skin Exposure.
 

Fujifilm X-E1 vs. X100S v Římě

V minulém článku jsem slíbil sepsat své dojmy a subjektivní porovnání z focení s fotoparáty Fujifilm X100S a X-E1.  
 

Vzpomínky na Řím

Nevzpomínám si, jestli jsme před dvěma lety házeli do nejslavnější fontány světa nějaké peníze, jestli ano, pak pověra funguje, protože když jsme letos vybírali dovolenou, mohli jsme jet kamkoliv, kde jsme ještě nebyli, přesto jsme opět zvolili věčné město - Řím. 
 

MF objektivy a digitální fotografie

Když jsem před více než 10 lety přecházel na digitální fotografii, odnesl jsem veškerou analogovou fototechniku do bazaru k Pazderovi a všem svým Zeissům, Pentaconům a Heliosům udělal pápá ... 
 

Nejbližší akce na obzoru

10
Dec
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

29
Dec
Malostranský ateliér
Zveme vás na speciální předsilvestrovskou fotoparty, vhodnou - kromě získání skvělých fotek - hlavně k redukci tuku a cholesterolu, nabraného během vánoc.

07
Jan
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Copyright © 2006 - 2023 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish