Fotoglosy

Tady mě zatím nechápou

Všimli jste si, kolik fotografů neustále nadává na českou scénu, kritizuje své kolegy i publikum, přesně ví, jak to venku chodí jinak atd.? Ostatně to se vůbec netýká jen fotografie.
 

Oblečte si modelku

Dnešním tématem je fundus kostýmů pro modelky. Nebojte se, nebude to přiteplalé ani úchylné (Pro vás ano? Váš problém). Někdo to zná, pro jiného to snad bude praktické a užitečné.
 

Fuji X-E1 versus Nikon D800 - David a Goliáš

To už je vážně moc. Srovnávat jeden z nejlepších fotoaparátů všech dob, Nikon D800 v hodnotě přes 60000 s Fuji X-E1 za nějakých 15000? Naprosto souhlasím.
 

Portrét není hlava

Jedním ze zažitých stereotypů je, že portrét znamená vyfotit nebo namalovat někomu obličej, hlavu, část ramen. Z toho pak plyne i časté doporučení portrétních objektivů s ohniskem mezi 85 až 135 mm.
 

Nový Nikon D800 - sleva 100000 - PRODÁNO

Téměř nepoužitý Nikon D800 - jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti - se světelnými objektivy a spoustou příslušenství na prodej se slevou až 100 tisíc.
 

Používal Brassaï odrazku?

Přestože odrazné desky nepoužívám, nic proti nim nemám, spíš proti způsobu jejich použití, který pramení ve špatných učebnicích fotografování nebo špatném pochopení těch dobrých.
 

Dívat se a vidět není totéž

Fotografie je umění dívat se, vidět a zachytit. Právě teď a tady. Neopakovatelný okamžik, náhoda, zásah vyšší moci, rozpoložení fotografa i fotografovaných objektů, to jsou faktory, které není možné předvídat ani plánovat, můžete je ale vidět a využít toho.
 

Fajne bylo ve Wrocławi

Možná jste v minulých dnech zaregistrovali tu záplavu polštiny kolem mne na Facebooku. Na pozvání polského Fujiklubu a Fujifilmu jsem totiž strávil víkend v krásné polské Wrocławi (Vratislavi).
 

Tři a půl dne s X100T

Jen dva dny po skončení největšího světového veletrhu fotografie Photokina 2014 se mi dostal do rukou předprodukční vzorek nejnovějšího fotoaparátu Fujifilm X100T. Napadlo mě přizvat k testování dva předchozí modely - X100 a X100S.
 

Dejte fotkám jména

Už to slyším: "co to je za řeči, fotka musí obstát sama o sobě, nějaký název ji nespasí". S tím naprosto souhlasím, že fotka je buď dobrá nebo ne, ať se nějak jmenuje nebo ne. Přesto si neodpustím drobnou úvahu na toto téma.
 

Ohnisko a perspektiva podruhé

V dubnovém článku o vztahu ohniskové vzdálenosti a perspektivy jsem se dopustil hloupé mystifikace, když jsem napsal, že ohnisková vzdálenost určuje perspektivu. Není to tak. Nebo je?
 

Úprava fotek v Alien Skin Exposure

Kdykoliv přijde řeč na úpravu mých fotek, musím vysvětlovat, že nad fotkami opravdu netrávím hodiny, ale minuty. Mezi mé nejoblíbenější nástroje pro editaci patří Alien Skin Exposure.
 

Fujifilm X-E1 vs. X100S v Římě

V minulém článku jsem slíbil sepsat své dojmy a subjektivní porovnání z focení s fotoparáty Fujifilm X100S a X-E1.  
 

Vzpomínky na Řím

Nevzpomínám si, jestli jsme před dvěma lety házeli do nejslavnější fontány světa nějaké peníze, jestli ano, pak pověra funguje, protože když jsme letos vybírali dovolenou, mohli jsme jet kamkoliv, kde jsme ještě nebyli, přesto jsme opět zvolili věčné město - Řím. 
 

MF objektivy a digitální fotografie

Když jsem před více než 10 lety přecházel na digitální fotografii, odnesl jsem veškerou analogovou fototechniku do bazaru k Pazderovi a všem svým Zeissům, Pentaconům a Heliosům udělal pápá ... 
 

Bokeh není buket

Kvalita a charakter objektivů se hodnotí podle ostrosti ve středu a v rozích, zkreslení, vinětace, aberace atd. A pak tu máme bokeh, pro mnoho fotografů slovo používané podobně, jako když milovníci vína mluví o buketu. Známe bokeh krásný, plný, klidný, měkký, krémový, příjemný, točící se do víru, hvězdičkový, kruhový, ale také nervózní, nepříjemný, rušivý nebo ošklivý. Realita? Bokeh je to rozmazané mimo hloubku ostrosti.
 

Půl roku bez zrcadla

Tento článek je reakcí na nedávnou úvahu Martina Kamína, porovnávající zrcadlovky s bezzrcadlovkami. Vyjadřuje se obecně k problematice, já konkrétně k jeho argumentům, nejde mi ale o vyvolání nějaké "flame war", jen stejně jako on předkládám svůj pohled na věc.
 

Ohnisková vzdálenost objektivu a perspektiva

Jak se chová perspektiva při použití krátkého nebo dlouhého ohniska objektivu? Podívejte se na tři jednoduše pochopitelné ukázky.
 

Reference na workshop fotografování aktu

Dostali jsme krásnou referenci na náš skupinový workshop fotografování aktu. Je dlouhá, proto si dovolím ji otisknout v celém znění.
 

Crop-factor a věčné omyly

PetaPixel, server zaměřený na fotografii, včera zveřejnil článek s videem, v němž se fotograf snažil objasnit pojem "crop-factor" a rozdíl mezi full-frame snímacím čipem a menšími čipy. Bohužel se mu to tak úplně nepovedlo a ve svém videu opakoval řadu běžných omylů. Ale hezky se na to oblékl a opálil (mám se co učit:)
 

Nejbližší akce na obzoru

19
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Copyright © 2006 - 2019 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish