35mm zima v Praze

Test Fujinon XF 23mm/F1.4 R
Protože dnes konečně do Prahy dorazila pořádná zima, nenapadlo Růžka nic jiného, než si jít ven zafotit. Display telefonu mě varoval před -8°C, ale za oknem svítilo slunce a v dáli byl vidět příjemný opar, tak jsem nasadil 35mm (základní sklo každého street fotografa) a vyrazil do ulic.

Nutno hned na začátku podotknout, že nejsem, asi nikdy nebudu a vlastně ani nechci být street fotografem. Neumím to a nemám v tomto oboru žádné ambice, ale chtěl jsem si vyzkoušet nový objektiv v exteriéru a tahat do takového počasí modelku ...

Daleko od myšlenky k činu

Už mockrát se mi stalo, že jsem stál u okna a říkal si "to dnes krásně prší/sněží/svítí slunce" apod. a přemýšlel o fotoprocházce Prahou. Uvařil jsem si kafe, díval se na tu krásu, opět přemýšlel a než jsem se dokopal k rozhodnutí, zašlo světlo, přestalo pršet nebo roztál sníh.

Dnes to málem dopadlo podobně. Nakonec jsem se ale vyhrabal a nebýt výluky desítky a šestnáctky, dorazil bych na místo podle plánu. Když jsem se dostal na nábřeží, bylo už slunce níž, ale nebylo špatné, jen jiné.

Turista u řeky

Udělal jsem si asi dvouhodinovou procházku po nábřeží Vltavy, přesněji z Palackého na Palachovo náměstí - od tramvaje 10 k metru A.
Bez rukavic, protože jsem usoudil, že v rukavicích se foťák špatně ovládá. Možná by se ovládal líp než s omrzlými prsty. Zima byla asi tak 35mm. Než jsem došel k Národnímu divadlu, nebyl jsem schopen ani přemýšlet a před omrzlinami mě zachránila vybitá baterka (jeden z případů, kdy se vyplatí zapomenout ji nabít a kdy se na Fuji nezlobím, že baterky nevydrží tolik, co v Nikonu).

I když jsem měl s sebou 14mm sklo (ekvivalent 21mm na FF), nepoužil jsem ho. Důvody byly dva - v té zimě jsem neměl chuť dělat vůbec nic, natož měnit objektivy, a hlavně jsem si řekl, že to celé zvládnu s pětatřicítkou - jako kdybych neměl možnost volby.

Pár fotek jsem pořídil. Foceno s Fuji X-E1 a 23mm/F1.4 (ekvivalent 35mm na kinofilmu) do jpg s předvolbou PRO Neg. Hi - je to jedna ze simulací Fuji filmů a nejen podle mého úsudku dělá ze všech simulací nejpřirozenější fotky. Clona v celém rozsahu od 1.4 až po 16 s přímým sluncem v záběru, časy od 1/60 do 1/4000, ISO mezi 200 a 800. ISO 800 vlastně vzniklo mojí chybou hned na začátku, psal jsem, že mi ta zima zpomalila i mozek. Kdo chce detailně zkoumat EXIF data, jsou zachována ve fotkách. Fotky jsou bez úprav, pouze u některých ořez.

 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-01
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-02
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-03
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-04
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-05
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-06
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-07
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-08
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-09
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-10
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-11
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-12
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-13
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-14
 • jiri-ruzek-fuji-35mm-prague-15

Myslím, že pro tuhle zimu si focení v ulicích můžu odškrtnout a teď zase zpátky do teplíčka k holkám, tam jsem přece jen jistější a i vás to očividně víc zajímá :)

Hezký večer...

Fotoaparáty Fujifilm můžete nakoupit např. na Fujifoto.cz nebo Megapixel.cz.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Patreon
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

05
Feb
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

19
Mar
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování aktu s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2023 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish