Zkušenosti - Jak nasvítit konturovaný low key?

Jak nasvítit konturovaný low key?

Často se mne někdo ptá, jak jsem svítil tu nebo tu scénu. Jedna z nejčastěji kladených otázek se týká svícení tzv. low key aktů s vykreslenými konturami těla tak, jak je to vidět na ilustračních fotografiích. 

Není na tom nic extra složitého ani tajného, každý rozumný fotograf vám prozradí, jak na to. Ani já jsem tuto metodu neobjevil a kdysi jsem docela dlouho a zbytečně tápal. Možná, kdybych se hned na začátku zeptal někoho ze zkušenějších kolegů, ušetřil bych si spoustu času a zklamání. 

Původně jsem chtěl nakreslit plánek rozestavění světel, ale jednodušší, rozumnější a názornější mi přijde ukázat postavení světel na fotografii. 

Budete potřebovat dvě světla (je celkem jedno, jestli záblesková nebo stálá), která umístíte ze stran za modelku, přibližně v úhlu 45 stupňů - to neberte jako dogma, pro výsledný efekt je nutné experimentovat a závisí často na centimetrech. 

modelka: Jana V.

 

Světla by neměla být moc daleko od modelky, v extrémních situacích mívám světla tak blízko, že se mi ze stran téměř dotýkají modelky. Potom je samozřejmě mnohem těžší komponovat. Vzdálenost světel závisí i na jejich výkonu, čím silnější, tím mohou být dál. Pro mne byl vždycky důležitý prostor, do kterého jsem se musel vejít. Na fotografii nahoře vidíte, že na levém světle je nasazen softbox, pravé svítí napřímo. Záleží jen na vašem záměru, jestli a jaké difuzéry použijete, v případě softboxů, bílých deštníků apod. budou kontury měkčí, použijete-li stříbrné deštníky nebo přímé světlo, budou kontury ostré (viz levá a pravá noha modelky). Můžete i přidat slabší světlo zepředu, tzv. fill-in, neboli výplňové světlo pro případ, že chcete mít modelku částečně osvětlenou i zepředu. Funkci fill-in může částečně nahradit i bílá nebo stříbrná odrazná deska.

modelka: Marina

Se samotným světlem ale nevystačíte, důležité je i nastavení clony fotoaparátu. Testujte a zavřete clonu nejvíc, jak vám to podmínky dovolí - nebojte se clonových čísel 16 nebo 22, vysoká clona dodá vašim fotografiím kontrast. Díky vysokému clonovému číslu můžete klidně fotit low key akty před bílou zdí (viz ukázky), ve výsledku bude zeď tmavě šedá až černá, stačí, aby modelka byla dva až tři metry od zdi.

České Středohoří bylo svíceno jedním světlem

Ještě něco? Ne, tohle je celé tajemství, zbytek už je jen na vás a vašem experimentování. Zkoušejte měnit pozice a počet světel a vše, co vás napadne. Hlavně se snažte přenést do fotografie něco víc, něco vlastního, samotné nastavení světel a clony dobrou fotku neudělá. Nečekejte ani úspěch na první pokus, nic nejde hned a zvlášť ve fotografii to platí velice často.

Dobré světlo ... venku zase kurva sněží ... 


Chcete se dozvědět více? Navštivte kurz fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos on my Patreon.
Patreon
Or if you just want to donate me.
BTC: bc1qtugg97egw4emjwzdpm3w97qv07vca6fxjvzccs
ETH: 0x584f2e6e5cc9ef889aA6B39Ed7de2367d4d79aEA
LTC: ltc1qazzjqf6gyfvu2dmp8r4nhrq5zgerf47045656v
ADA: addr1qyl37jm7yy87pqspmj7vuydvxflm5aawtll4qdr2c88jcvflra9hugg0uzpqrh9uecg6cvnlhfm6uhll2q6x4sw09scsfsmnet
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

No upcoming event!

Fotoglosy

"Nejlepší fotky vznikají během pauzy. Nebo když si modelka myslí, že má pauzu."

Partneři

Newsletter

Copyright © 2006 - 2021 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish