Oblečte si modelku

Oblečte si modelku
Dnešním tématem je fundus kostýmů pro modelky. Nebojte se, nebude to přiteplalé ani úchylné (Pro vás ano? Váš problém). Někdo to zná, pro jiného to snad bude praktické a užitečné.

Fotografování aktu většinou znamená zinscenovat fotografii a přestože nahé tělo je samozřejmě krásné, téměř nikdy se neobejdeme bez různých doplňků, jako jsou boty, prádlo, blůzy, košile, saka, čepice atd. Částečně zahalené tělo bývá často i zajímavější než plná nahota.

Ne každý a ne vždy však pracuje s týmem stylistů a ne každá modelka si přinese vhodné oblečení. Některé modelky sice přijdou s kufrem plným hadříků a bot, ale stává se, že jejich představa o vhodném oblečení pro fotku se naprosto liší od té vaší. Jsou i modelky, které s sebou nenosí nic, protože počítají s tím, že budou fotit nahé nebo že je do něčeho navléknete.

Pro tyto případy je vhodné mít vlastní fundus - nějaký štendr, skříň nebo alespoň krabici, do které je kdykoliv možné sáhnout pro to či ono.

To se nedoplatím ...

Pořízení vlastního šatníku pro modelky vás ani náhodou nezruinuje. Fotka je jako divadlo - prodáváte iluze. Nemusíte tedy kupovat drahé značkové oblečení a dokonce ani velikost nemusí vždy přesně odpovídat. Fotka je dvojrozměrná a modelka je vždycky vidět jen z jedné strany. Pak vůbec nevadí, že z druhé strany něco stáhnete gumičkou, svíracím špendlíkem nebo třeba kolíčkem na prádlo (nebo na sušení filmů). Stejně tak může být z druhé strany oblečení rozepnuté nebo rozstřižené, nikdo nic nepozná. Vše je jen iluze.

Při výběru ošacení pro modelky je dobré držet se dvou pravidel (aspoň já to tak dělám).

Nadčasovost

Když pořídíte letošní (nebo ještě hůře loňské) modely oblečení nebo bot, pořídíte možná skvělé fotky, ale za nějaký čas se může stát, že vás budou štvát nebo vám přijdou k smíchu kvůli tomu, jak jsou módní. Módní, ale v sezónách, které jsou dávno pryč. Vzpomeňte si třeba na šílenou módu mrkváčů a trvalé z osmdesátých let.

Klasické lodičky jsou nadčasové

Považuji za mnohem lepší kupovat věci nadčasové - z bot třeba jednoduché zavřené černé lodičky na nižším nebo vyšším podpatku, ty se drží s minimálními obměnami už desítky let a nic s nimi nezkazíte. Podobně třeba jednoduše střižená saka, sukně, blůzy, košile (i pánské nebo s ohledem na velikost chlapecké), punčochy, punčocháče, leginy, jistě vás napadne spousta dalších příkladů.

Výrazné vzory jsou efektní, ale nedají se moc opakovat

Jednoduchost

Váhal jsem nad slovem nenápadnost, ale třeba bílá pánská košile s úzkou černou kravatou a lodičkami na podpatku je pořádně nápadný kostým. Jednoduchostí tedy myslím například opatrnost před výraznými vzory a střihy. Výrazný vzor (třeba proužky nebo puntíky) může být skvělý, ale je dobré vědět, že cokoliv výrazného můžete vyfotit jednou, maximálně párkrát a dost. Ta výraznost na vašich fotkách bude až příliš vidět a nikdo se přece nechce moc opakovat. Naproti tomu neutrální věc můžete fotit roky - na vašich fotkách bude nenápadným doplňkem a nebude tolik bít do očí.

Jednoduchá sukně, fotím ji už asi sedm let

Mezi moje nejoblíbenější kousky patří bílá sukně a blůza. Fotím je opakovaně už nějakých sedm let a pořád mě baví. Bílá a černá se neomrzí, jsou to výrazné a přesto neutrální (nerušivé) barvy a navíc se vejdou do každé módní sezóny. Oba kousky mají celkem jednoduchý střih a jsou z podobného, lehce průsvitného materiálu, kterému navíc nevadí pomuchlání, možná naopak. Sukně je větší než je běžná velikost mých modelek, ale buď se vzadu sepne nebo se pustí nízko na boky. Blůza má velikost S, ale je velice variabilní a dá se s ní dělat spousta věcí.

Stejná košile, jakou má na sobě modelka úplně nahoře

Velikosti

Průměrná velikost bot mých modelek je 38 - 39, směrem dolů je celkem častá velikost 37 a občas se objeví i 36. Nahoru není problém se setkat s čísly 40 a 41. Když jsou boty malé, je to problém (i když někdy se modelka nacpe do malých bot a chvíli to "pro krásu" vydrží). Když jsou trochu větší a jsou zavřené, dají se třeba špičky bot vycpat balíčkem papírových kapesníků nebo něčím podobným.
U oblečení se nejčastěji setkávám s velikostí S nebo číslem 36, velmi štíhlé nebo drobné modelky mívají 34. Ale jak jsem psal třeba o té bílé sukni, i větší kusy se často dají uplatnit.
Punčochy a punčocháče mívají různé číslování velikosti, často jde o kombinaci výšky a váhy (moje modelky většinou měří kolem 170 cm a váží cca 50-55 kg). Na webech je většinou tabulka velikostí.

Kalhotky raději ne

Spodní prádlo, konkrétně kalhotky, ale třeba i punčocháče nebo leginy na holém těle, byste měli používat pouze s jednou modelkou (střídání je nehygienické). Proto je lepší se omezit na to, co má modelka na sobě nebo s sebou, nebo koupit prádlo konkrétně pro jednu akci a po focení jej třeba modelce věnovat nebo zahodit.

Kde nakupovat?

Zajímavé kousky najdete v second handech, ale nečekejte úspěch na první pokus. Dobré jsou velké second handy, dá se tam hodně hrabat a v některých se platí cena ne za kus, ale za kilogram. Stejně jako rekvizity najdete občas kousky oblečení nebo doplňků i v některých bazarech nebo na bleším trhu. Doplňky se dobře nakupují v nákupních centrech, snad v každém je nějaký obchod s bižuterií. Najdete tam čelenky, náušnice, korále, náramky, šátky atd. V outletech nebo i normálních obchodech s oblečením se dají v akcích objevit super věci za hubičku - nedávno jsem koupil na focení v prodejně OP Prostějov bílou kravatu za 45 Kč a malou pánskou vestu za neuvěřitelných 19 Kč. Můžete zkusit i tržnice, z nichž rozsahem jednoznačně vede Sapa.
Nakupovat se dá pohodlně i na internetu. Obrovský výběr prádla, punčoch, legin i doplňků (nejen na focení) za nízké ceny nabízí např. LuxusniPradlo.cz nebo Amoresa.cz, kde jsou navíc za pár korun i lodičky, klobouky atd. Velkou nabídkou bot disponuje také SvetBot.cz. Kdo se nebojí nakupovat v zahraničí, konkrétně v Číně, může pro nákupy využít Ebay nebo Aliexpress. Nabídka je nepřeberná, ceny zajímavé a poštovné z Číny téměř vždy zdarma. Jen mějte na paměti, že označení velikosti "one size fits all" je dobré chápat jako "one size fits all Asian girls". Naše dívky bývají výrazně vyšší, tak abyste se nedivili, že něco nekončí u kolen, ale pod zadkem. S nákupem na Ebay i Aliexpress mám dlouholeté dobré zkušenosti.
A samozřejmě dobrým zdrojem oblečení jsou samotné modelky. Na Facebooku bývají k vidění jejich výprodejové burzy a někdy vám i samy něco přinesou (třeba výměnou za jiný váš kousek).

Málem bych zapomněl - samozřejmostí by měl být teplý měkký froté župan, do kterého se modelka může zabalit v pauzách.

Přeji vám šťastnou ruku při nákupech, tolerantní partnerky a hezký nedělní večer :)


Navštivte příští workshop fotografování aktu

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

18
Aug
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Aug
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Jarka, Eliška, Jája

08
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Event List

18
Aug
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Aug
Terezín
-
Terezín
Speciální workshop v prostorách opuštěných vojenských budov v Terezíně / special workshop in abandoned army buildings in Terezin. Models: Jarka, Eliška, Jája

08
Sep
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Fotoglosy

"Úchyl? Dovolím si tvrdit, že jsem slušnější než velká část mužské populace. Možná i díky tomu, že fotím."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish