Novinky Fujifilm X-T10, XF 90/2.0 a XF 16/1.4

V pátek 15. 5. představili na komorní tiskovce v Praze japonští zástupci Fujifilm nové produkty této společnosti. Hlavním bodem programu bylo seznámení s novým fotoaparátem Fujifilm X-T10 a dvou nových objektivů, Fujinon XF 90mm/F2.0 a již nedávno ohlášeného Fujinon XF 16mm/F1.4.

Po krátkém představení vývoje a filozofie společnosti Fujifilm došlo na samotné produkty.

Firmware 4.0 pro Fujifilm X-T1 (a X-T10)

Nevím, jestli označit firmware fotoaparátu za nový produkt, ale jak je u Fujifilm zvykem, díky novému firmware se občas změní funkčnost fotoaparátů takovým způsobem, že se tváří jako úplně nový model.

Podobně je tomu i v případě čtyřkového firmware, který kompletně mění vlastnosti automatického ostření. Zlepšila se citlivost fázového ostření při nízkém osvětlení, k detekci obličeje byla přidána detekce očí, 49bodový ostřicí systém byl rozšířen na 77 bodů, rozšířeny byly i možnosti výběru zón ostření. Co je hlavní a bylo na tiskovce předvedeno, X-T1 a X-T10 by měly mít konečně použitelný režim kontinuálního ostření. Firmware samozřejmě obsahuje řadu dalších vylepšení, ale je dostatečně popsán na stránkách Fujifilm, takže se tu jimi nebudu detailně zabývat, vás určitě zajímá spíš nový hardware.

Fujifilm X-T10

Fujifilm X-T10

Internet je plný spekulací na téma nového, revolučního fotoaparátu od Fujifilm, který se stoprocentně objeví v průběhu letošního roku. Mluví se o 24megapixelovém rozlišení a hlavně o full-frame snímači, o X-Pro2, X-T2, X200 apod.

Ani jeden z nich to samozřejmě není. Zjednodušeně řečeno jde o levnějšího bratříčka populárního X-T1. Raději řeknu low-cost než low-end, protože kvalita fotografií není samozřejmě v ničem okleštěná (opět dobrý zvyk u Fuji). Japonští hostitelé vysvětlili, že X-T1 byl navržen pro profesionály, X-T10 spíše pro hobbisty a ty, kteří chtějí mít kvalitní, ale o něco menší a lehčí fotoaparát stále u sebe.

Rozdíl je ve velikosti, hmotnosti a částečně v komfortu užívání. Tím ovšem nechci říct, že by ovládání bylo nekomfortní, přesto je zjednodušené. Hledáček je opět skvělý, i když i tady je proti X-T1 drobný rozdíl. Je to pochopitelné, výrazná úspora ceny se někde projevit musí.

Cena za tělo byla nastavena na 699 EUR, cena v korunách zatím oznámena nebyla, ale už teď se mluví o tom, že i s kvalitním setovým objektivem byste měli zaplatit méně než za samotné tělo X-T1.

Kdo v současnosti má nějaký X fotopřístroj od Fuji, může zůstat v klidu. Kdo ne, ten najde v X-T10 další zajímavou variantu.

Fujinon XF 16/1.4 WR

Fujinon XF 16mm/1.4Přestože nemám v úmyslu kupovat další objektivy, byly pro mne hlavním tahákem tiskovky. O širokém a světelném XF 16mm/F1.4 jsem psal nedávno, tentokrát jsem měl možnost si ho na pár minut vyzkoušet.

Vyzkoušel a musím potvrdit svá slova, že nemít doma o dva milimetry kratší, ale méně světelný XF 14mm/F2.8 R, byl by tohle určitě širokáč, který by mě maximálně zajímal. Nemůžu si pomoct, ale Fuji skla jsou prostě sexy. Až bude na trhu, zkuste si ho. Jestli vám někdy ukápla slina (nebo slza nebo obojí) při pohledu do XF 56/1.2, stane se vám to u 16/1.4 taky.

Fujinon XF 90/2.0 R LM WR

Fujinon XF 90/2.0A stane se vám to ještě minimálně jednou, a to v případě nového Fujinonu XF 90mm/F2.0. Kratší teleobjektiv, odpovídající po přepočtu crop-faktoru populárnímu ohnisku 135 mm. Víte, že se tu nikdy moc nezabývám výpisy ED, asférických a jiných čoček, antireflexními vrstvami atd., to jsou pro mne celkem nezajímavé údaje, které si nakonec přečtete kdekoliv jinde. Pro mne je důležitý pocit a ten se samozřejmě opět dostavil. Snad tedy alespoň informace pro milovníky bokeh-monster objektivů, clona má sice pouze 7 lamel, ale ty mají zaoblený, kruhový tvar. Minimální zaostřovací vzdálenost je 60 cm, hmotnost 550 gramů.

Fujinon XF 90/2.0 R LM WR bude v prodeji od července, pro nedočkavce budou brzy k dispozici předobjednávky na Fujifoto.


Po představení produktů proběhla krátká diskuze týkající se nejen nově představených produktů, ale i obecných otázek kolem vývoje Fujifilm. Odpovědi byly vstřícné, ale samozřejmě často velmi diplomatické, čemuž se s ohledem na utajení vývoje jedné z předních světových společností v oboru nelze divit. I my jsme museli podepsat dokument o mlčenlivosti. Z toho důvodu nemohu psát ani o několika dalších zajímavých objektivech, které stály na stole. Jen prozradím, že byly delší a ještě delší ... :)

Obligátní otázka na "full-frame" plány byla položena praktickou oklikou, jestli X-bajonet je schopen full-frame snímače pokrýt. Odpověď byla "ne, je příliš malý". Moje poznámka k dodatku "nevidíme důvod pro full-frame", že totéž tvrdil před 10 lety Nikon, se setkala pouze s úsměvem a pokrčením rameny.
Protože jsem si celkem zamiloval hledáček umístěný vlevo (jako u dálkoměru), neodpustil jsem si otázku, jestli vývoj v tomto směru pokračuje a jestli nás po X-T1 a X-T10 nečekají už jen samé hledáčky uprostřed (ve stylu zrcadlovek). Byl jsem ujištěn, že společnost vyvíjí nové modely pro příznivce jednoho i druhého systému.

To je z tiskovky asi vše ... málo toho myslím není.

 

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

27
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

30
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Speciální workshop fotografování s Jiřím Růžkem v Praze.

01
Dec
Malostranský ateliér
-
Prague
Čtyřhodinový workshop fotografování s Jiřím Růžkem v rámci kurzů FotoŠkoda.

Fotoglosy

"(Modelky) Foťte jen s tím, koho znáte nebo koho někdo zná."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish