Bejvávalo líp?

Stejně jako minulé generace, které jsme za to rádi kritizovali, jsme si i my zvykli říkat "bejvávalo líp". Fňukáme a nadáváme na korupci a nízkou morální úroveň představitelů naší země - stejně jako všichni naši blízcí i ti nejvzdálenější sousedé. Na druhou stranu oslavujeme hrdiny, kteří si troufnou říct svůj názor a nesouhlas nahlas. Opravdu se svět tolik mění?

Když se pročítám knihami o historii naší země a našich předků, opakovaně zjišťuji, že je jedno, jestli zapíchnu prst 200 nebo 500 let zpátky do minulosti, všude nacházím stejné rysy chování a morálky na nejvyšších zemských postech. Představitelé české aristokracie, před- i pobělohorské, vždycky rádi půjčovali peníze a poskytovali různé bohulibé služby svým králům a pro jistotu také králům cizím a dalším důležitým lidem v zemi. Protože se peníze většinou nevracely, vracely se služby a ochota panovníka přimhouřit semtam oko. Takový šlechtic - věřitel si pak mohl dovolit provádět různé lotroviny a pokud přitom doslova nekálel na hlavu císaři, většinou mu to prošlo.

Konkrétním příkladem je císař Rudolf II., jehož výdaje za obrovské sbírky umění i rozvoj vědy byly nekonečné. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že čeští aristokraté ho podporovali a postupně si ho zavázali a omotali kolem prstu takovým způsobem, že pro ně nakonec nebylo nijak těžké ho svrhnout a dosadit na trůn jeho bratra Matyáše, kterého si samozřejmě už několik let zavazovali stejným způsobem. Podobné situace najdeme kdekoliv v naší dlouhé historii.

V tomto ohledu nevidím žádný podstatný rozdíl, korupce jako korupce.

Naproti tomu se mezi aristokracií vždycky našli osvícenci a alespoň v posledních staletích cítila část české šlechty jistou národní hrdost i zodpovědnost za budoucnost rodné země, což se kromě budování a rozšiřování vlastních statků projevovalo podporou českého jazyka, umění, vědy i sociálních služeb.

Jeden z mých praprapříbuzných, František Josef Kinský, napsal v roce 1773 (německy) ve své knize Připomenutí důležité věci od jednoho Čecha: "hlavní věcí je morální vzdělání, nikoliv učenost a příjemné vzezření".

Jednoduché a nadčasové ...

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

No upcoming event!

Fotoglosy

"Člověk dosáhne všeho, čeho si zamane. Musí ale přesně vědět, co je jeho cílem a hodně pro to pracovat."

Partneři

Newsletter

Copyright © 2006 - 2021 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish