Canony, Nikony a jiné ikony

Začnu oklikou. Když jsem kdysi jako teenager chodil hrát do baru, můj starší kolega a kamarád Dalibor Filip hrával na tehdy u nás velice rozšířenou kytaru Diamant. Byla to česká a pro Čechy dostupná kopie slavné Gibson Les Paul. Přestože hrál výborně, na svou Diamantku v jednom kuse nadával. Jedné noci, po několika lahvích vína, pronesl něco ve smyslu: "já sice pořád držkuju, ale ono to asi nebude jen tou kytarou, kdyby sem teď přišel Eric Clapton, asi by nám ukázal, že se na ten krám zahrát dá".


Sice nesouhlasím s názorem, že na technice nezáleží, technika by autora rozhodně neměla omezovat a kvalitní technické zázemí jistě ocení každý, ale ani sebelepší technika neudělá fotku sama, pouze nám usnadňuje cestu dál.

Výběr té či oné značky fotoaparátu je stejně jako u kytar naprosto subjektivní. V módě byly jednoznačně značky Fender a Gibson, ale já jsem v osmnácti vzal do ruky (baskytaru) Peavey T-40 a první dojem stačil na to, že už jsem ji nikdy nevyměnil. Později jsem si ze stejného důvodu pořídil akustiku Ibanez. Když jsem se před několika lety rozhodoval mezi zrcadlovkami Canon a Nikon, byl jsem téměř rozhodnut pro Canon. Jedním z důvodů byl i fakt, že hodně mých přátel vlastnilo Canon, z čehož vyplývala možnost občas si něco půjčit. Pak mi ale jeden kolega půjčil Nikon a podobně jako v případě mých kytar bylo rozhodnuto. Ten pocit v ruce byl prostě jiný. Po několika letech jsem na chvíli uvažoval o přechodu ke značce Canon - důvodem byl jeden model, jehož parametry jsem se nechal oslnit. Procitnutí nastalo, když jsem vzal fotoaparát do ruky. Nemůžu se prostě zbavit subjektivního dojmu, že všechny Canony bez výjimky působí plastově a lacině, v případě Nikonu mám pocit něčeho poctivého a téměř nerozbitného. Přestup se nekonal.

Je to tedy vše jen o pocitu a sympatiích, jakékoliv argumenty o kvalitě výstupu nebo objektivů apod. jsou podružné, od každé značky si můžete pořídit velmi kvalitní a naprosto dostačující vybavení. Nakonec ale stejně vždycky zjistíte, že tu fotku musíte udělat vy ...

... ani ta nejlepší kytara totiž nehraje sama.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BioBooksWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Comments:
blog comments powered by Disqus

Nejbližší akce na obzoru

03
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Prague group workshop of nude art photography with Jiri Ruzek in English language

Příští WORKSHOP fotografování aktu začíná za

37 dní INFO A REGISTRACE

Event List

03
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Celodenní skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

24
Jun
Malostranský ateliér
-
Prague
Prague group workshop of nude art photography with Jiri Ruzek in English language

Fotoglosy

"Člověk dosáhne všeho, čeho si zamane. Musí ale přesně vědět, co je jeho cílem a hodně pro to pracovat."

Newsletter

Copyright © 2006 - 2017 Jiri Ruzek. All rights reserved.
web counter Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish