Jaký software na fotografie?
- Details
- Category: Fotoglosy
- Created on 21 September 2011
Pořídili jste si digitální fotoaparát nebo fotíte mobilem a hledáte software na katalogizaci a prohlížení fotografií, jejich konverzi, plošné úpravy, lokální retuše nebo všechny možné i nemožné efekty? Dnešní článek vám nedá jednoznačné rozřešení, rozhodnutí je vždy jen na vás, přesto vám snad následující řádky pomohou lépe se zorientovat v současné nabídce grafických programů.
Jak jsem již naznačil, grafický software nelze házet do jednoho pytle. Ani nekorunovaný král grafických programů, populární Adobe Photoshop, neřeší vše a není nejlepší a nejvhodnější pro všechny vaše potřeby.
Ještě než se pustíme do malého přehledu podle využití, zmíním se o rozdělení podle toho, jestli a kolik za programy pro fotografie zaplatíte. V principu existují tři základní skupiny.
- Freeware - programy, za které neplatíte nic. Zajímavou podskupinou jsou opensource programy - nejde přímo o freeware, v tomto případě se jedná o sotware, jehož zdrojový kód je veřejný a každý jej může zdokonalit a za dodržení licenčních podmínek (většinou licence typu GNU GPL) šířit dál svou vlastní mutaci. Mezi koncovými uživateli je tento typ software velmi populární nejen proto, že bývá zdarma, ale i kvůli tomu, že na nových verzích často pracuje velká skupina nadšenců, což do budoucnosti slibuje často víc, než nám nabízejí komerční výrobci.
- Shareware - tyto programy často můžete používat pro osobní nekomerční potřebu. Někdy jsou zdarma, což je vykoupeno omezenou funkčností proti jejich placené verzi, reklamou nebo nějakým jiným způsobem. Je také běžné, že program je plně funkční, přesto je v licenčních podmínkách uvedeno, že jej smíte používat až po zaplacení a do té doby jej pak vlastně používáte nelegálně. Ceny shareware jsou často symbolické.
- Komerční software - jednoduše zaplatíte za licenci programu a můžete jej legálně používat v souladu s licenční smlouvou. Částky, které zaplatíte za komerční software, se pohybují od stokorun po deseti i statisíce podle jednotlivého programu, jeho verze a typu licence. Výrobci často nabízejí tzv. trialware, což je zkušební verze na kratší dobu, většinou 14 dnů nebo měsíc. Po uplynutí této lhůty si program musíte zakoupit, nebo většinou přestane fungovat.
Pojďme se ale věnovat samotným programům. První skupinou, o které se zmíním, jsou
Programy pro prohlížení, archivaci a katalogizaci fotografií
Doba digitálních fotografií a naskenovaných negativů nebo starých fotografií přímo volá po smysluplné a fungující archivaci s možností rychlého prohlížení záběrů. Současné programy nabízejí vyspělé vyhledávání podle data pořízení, klíčových slov, vašeho osobního hodnocení nebo dokonce podle technických parametrů, jako například použité clonové číslo, použitý objektiv, citlivost a tak dále. Většinou mají zabudovaný i editor fotografií, standardem je možnost dávkového zpracování více souborů a čím dál častěji se objevují i funkce pro přímé a jednoduché sdílení na sociálních sítích nebo publikování v internetových galeriích typu Picassa nebo Flickr. Zde si pak většinou můžete zvolit, komu všemu budou vaše fotografie přístupné.
ACDSee
Pravděpodobně nejpopulárnějším prohlížečem fotografií je program ACDSee. Dnes existuje ve dvou verzích, domácí ACDSee Photo Manager 12 a funkčně bohatší ACDSee Pro 4. Obě verze jsou určeny pro MS Windows, verzi Pro si mohou zakoupit i uživatelé počítačů Apple. ACDSee je na trhu již řadu let a stále si drží svůj standard. Kromě rychlého a pohodlného prohlížení fotografií nabízí jejich konverzi, jednodušší editaci, osobní hodnocení, dávkové zpracování a podobně, prakticky víc, než běžný uživatel potřebuje. Jedná se o komerční software, jehož cena není přemrštěná a zvláště verzi ACDSee Photo Manager 12, která většině uživatelů bohatě postačí, si asi může dovolit opravdu každý. K dispozici jsou zkušební verze a výrobce často nabízí velké slevy, například nyní je možnost zakoupit oba programy s letní slevou 60 %. Více na www.acdsee.com.
Adobe Lightroom
I výrobce Photoshopu, společnost Adobe, se zdatně pere o své místo na výsluní a to komerčním programem Lightroom, jehož hlavní funkcí je ale úprava fotografií - o tom se zmíníme dále. Katalogové schopnosti Lightroom jsou zajímavé, mně ale bylo krajně nepříjemné, že se zkušební verze programu chovala, jako by šlo o jediný program svého druhu v mém počítači. Po prvním spuštění se mi nabídla katalogizace mých fotografií, což ale znamenalo nabídku přesunout nebo zkopírovat všechny mé soubory do nové Lightroom složky. Vybral jsem další z možností, ta sice neprovedla ani jednu z popsaných operací, přesto se program několik hodin pral s 94 tisíci fotografiemi, uloženými na mém disku a ve složce Dokumenty vytvořil tisíce složek a desetitisíce svých nových souborů. Ty slouží jako databáze programu - neporovnával jsem je, ale předpokládám, že ke každé fotografii patří jeden soubor. Zkušební verzi jsem zkusil s odstupem času již poněkolikáté a program mne prozatím - ve srovnání s konkurencí - nikdy neoslovil. To však neznamená, že by šlo o špatný software, o čemž svědčí řada jeho příznivců. Já mezi nimi alespoň zatím nejsem. Lightroom je ve verzi pro MS Windows a Mac OS. Ještě se k němu vrátíme v kapitole programů pro úpravu fotografií. Více na www.adobe.com/cz/products/photoshoplightroom/.
Google Picasa
Nebyl by to Google, aby nebyl u všeho a program Picasa z jeho dílny je typickou ukázkou moderního software. Program je zdarma, je jednoduchý a dělá to, co většina majitelů fotoaparátů potřebuje. Záměrně říkám "majitel fotoaparátu" a ne "fotograf", protože mi program Picasa přijde vhodný spíše pro domácí využití než pro skutečně profesionální práci, přesto mu lze jen málo vytknout. Picasa má všechny běžné funkce prohlížeče a katalogu fotografií, jednoduchý editor, vestavěné efekty, možnost tvorby prezentací atd. Čím se však vymyká, je integrace se službami Google. Přímo z programu můžete vytvářet webová alba ve službě Google Picasa, určit jim, zda budou privátní nebo veřejná a dále s nimi pracovat jako se svými dokumenty, včetně propojení s dalšími Google službami. Zvykejme si, časem bude vše na cloudu (internetovém obláčku) a budoucí generace nebudou chápat, k čemu jsme měli doma pevné disky. Jako autor fotografií se asi budu vždy snažit mít svá data, své negativy, hezky v bezpečí doma pod matrací, nicméně takto je naše budoucnost nastavena a všechny důležité počítačové společnosti (vedle Google např. Microsoft nebo Apple) nám to už začínají dávat najevo. Musím uznat, že to dělají nanásilným, nenápadným a pro uživatele často zajímavým způsobem. Před několika lety jsem si říkal, jak nás k tomu asi chtějí donutit, dnes vidím, že cesta, kterou internetové společnosti zvolily, je běžnými uživateli čím dál více považována za výhodu, za něco navíc. Klobouk dolů, ale vraťme se k tématu. Google Picasa stahujte zdarma na picasa.google.com.
IrfanView
IrfanView je freeware pro nekomerční užití (pro komerční využití požaduje rakouský autor Irfan Skiljan drobný poplatek ve výši 10 EUR nebo 12 USD) a chlubí se tím, že je jedním z nejpopulárnějších prohlížečů fotografií. Je to tak, IrfanView je rychlý, jednoduchý a nabízí řadu funkcí, včetně rozšíření o pluginy, mně však nikdy moc nepřirostl k srdci, snad pro svoje grafické rozhraní a různé drobnosti, které mi vadí a přijdou nekomfortní. Když mluvím o jeho grafice, nesmím opominout jednu věc - v logu programu je červená kočka přejetá autem :) Stahujte na www.irfanview.com.
XnView
Dalším prohlížečem z nekonečné řady, která (slovy autora IrfanVieweru) vesměs kopíruje ACDSee nebo IrfanView, je opět freewarový XnView. Právě tento software pravděpodobně nejvíce leží v žaludku autorovi IrfanVieweru pro údajné krádeže a klonování. Nehodlám soudit, kde je pravda, každopádně XnView tu je, je opět zdarma a vůbec není nezajímavý. Umí zobrazit přes 400 různých obrazových formátů a přes 50 jich umí uložit. Kdyby nic jiného, tohle není málo. Za vyzkoušení XnView určitě stojí. Stahujte na www.xnview.com.
Zoner Photo Studio
Posledním prohlížečem, o kterém se zmíním, je nejen u nás, ale i ve světě čím dál populárnější český program Zoner Photo Studio. Není to žádný nováček, poslední verze nese číslo 13 a má prakticky všechno, co od podobného programu vyžadujete - rychlost, jednoduchost, výkonné nástroje pro správu fotografií, slušný editor i možnosti sdílení vašich výtvorů. Zoner Photo Studio není zdarma, ale jeho cena (necelá tisícovka) je více než rozumná s ohledem na to, co všechno a v jaké kvalitě a komfortu nabízí. Bude-li čas a zájem, ještě se k tomuto velice zajímavému programu z domácí dílny vrátím v samostatném článku. Zoner Photo Studio totiž rozhodně stojí za pozornost. Více na www.zoner.cz.
Další důležitou skupinou programů jsou
RAW editory
Každý, kdo chce z digitální fotografie získat maximum, nefotí do formátu JPG, ale RAW. Je to, přesně podle překladu, syrový formát, umožnující úpravy fotografie s minimální ztrátou kvality. Různí výrobci používají své vlastní modifikace, v principu je však velice podobný. Nikon má svúj NEF, Canon CRW a CR2, Pentax PEF, Sony SR2 nebo ARW atd. Do toho všeho se před časem přimíchalo Adobe se snahou o sjednocení a vytvořilo formát DNG (digitální negativ), který se patrně stane univerzálním formátem blízké budoucnosti.
Editace fotografií v RAW formátu nám poskytuje ve srovnání s JPG nebo třeba TIF neskutečné možnosti, jde však o kvalitu, rychlost, pohodlí, cenu a další faktory, proto je důležité vybrat si správný editor.
Opět můžeme zmínit Photoshop i většinu výše popsaných prohlížečů. Ať je Photoshop jakkoliv mocným nástrojem, nerad v něm otevírám RAW fotografie. Netvrdím, že to neumí nebo dělá špatně, ale podle mých zkušeností to specializované programy umí lépe a komfortněji. To samé platí o většině prohlížečů, které sice často umí RAW fotografii editovat a konvertovat, ale přijde mi to spíše jako doplňková činnost.
Adobe Lightroom
Už jsem o něm psal v kapitole venované prohlížečům. Tento velmi populární software mne ani jako RAW editor příliš nenadchl. Na první pohled nabízí jednoduché a efektní úpravy fotografie, přijde mi však příliš přednastavený a dle mého mu chybí detailní ladění snímku, které nabízí některé konkurenční produkty. Kdo má zájem o informace, vyzkoušení nebo koupi, zde je odkaz www.adobe.com/cz/products/photoshoplightroom/.
ACDsee
ACDSee ve verzi Pro již nabízí pokročilejší editaci, pořád ale hlavní sílu programu vidím jako v prohlížeči. www.acdsee.com.
Zoner Photo Studio
Zoner Photo Studio hodlám detailněji prozkoumat, než se pustím do jeho hodnocení jako RAW editoru. www.zoner.cz.
Nikon Capture NX
Výkonný editor specializovaný na formát NEF, tedy RAW variantu společnosti Nikon. Toto omezení jej vyřazuje z kategorie univerzálních editorů. Obecně se dá říci, že stejně jako konkurence produkuje s každou novou verzí lepší a lepší nástroj. Umí jak plošné, tak lokální úpravy. Více na www.capturenx.com.
Capture One Pro
Capture One Pro 6 od společnosti Phase One má za sebou dlouhou tradici kvality. Nové verze jsou rychlejší, umí plošné i lokální úpravy, jeho převod do černobílé je fantastický. Patří mezi nejdražší RAW editory, komfort práce a kvalita výsledků ale vyšší cenu vynahradí. Nic není dokonalé, ale takhle nějak si představuji pořádný editor. Vyzkoušejte si - www.phaseone.com/en/Software/Capture-One-Pro-6/About/Pro-Overview.aspx.
DxO Optics Pro
DxO je podle mne největším, i když u nás ne moc známým, konkurentem Capture One. K jeho zajímavostem patří automatické korekce různých objektivů a fotoaparátů. Prostě otevřete fotografii a během chvilky se automaticky poupraví její geometrie, barva, jas, kontrast, chromatická aberace atd. Už jen otevřít a přeuložit fotografii znamená většinou její zlepšení. Program ocení i fotografové architektury a všichni, kdo často rovnají svislice, padání fotografií a různě pokřivenou perspektivu, v tomto jim nabídne nástroje, které jsem u konkurence zatím neviděl. Jistě vás zaujme také možnost nastavit fotku tak, jak by vypadala vyfocená na nějaký konkrétní film nebo dokonce na jinou digitální zrcadlovku. Zkušební verze a informace - www.dxo.com/us/photo/dxo_optics_pro/introduction.
Bibble Pro
Bibble Pro od Bibble Labs je také velice zajímavý a čím dál lepší RAW editor. K jeho zvláštnostem patří rozšiřitelnost o různé pluginy. V minulosti jsem nebyl spokojený s kvalitou výstupu, ale podle informací zde došlo k výraznému zlepšení. Více na bibblelabs.com.
Aperture
Nejpopulárnější a velice kvalitní program pro platformu Apple (od společnosti Apple, proto se asi nikdy nedočkáme verze pro Windows) - www.apple.com/aperture.
Bude konečně ten Photoshop?
Grafické editory
Ano, nelze ho obejít a ani k tomu není důvod. Dejme tomu, že jste v prohlížeči vybrali tu nejlepší fotografii, v RAW editoru ji dotáhli co nejblíže svým představám o dokonalosti, ale pořád ještě chybí nebo přebývá něco. Něco, na co je skutečně nejvhodnější silný univerzální editor s širokou škálou nástrojů a efektů pro plošné úpravy a efekty nebo detailní retuše, domalovánky a odmalovánky. Nástroj, který umí pracovat s vrstvami, průhledností, má různé štětce a další a další pomůcky. V takovém případě mluvíme o grafickém editoru a i když existují další možnosti, celý svět se točí prakticky kolem dvou jmen.
Adobe Photoshop
Prvním z nich je Adobe Photoshop. Právem se stal vítězem na plné čáře a postupně zadupal do země konkurenční Aldus Photostyler, Corel Painter, Paint Shop Pro a jiné, komerční i nekomerční. Je drahý (něco pod 30 tisíc - mimochodem v USA stojí přibližně polovinu, bohužel americkou licenci u nás nemůžete použít - důvod k podpoře free software), ale je standardně univerzální a dobrý. Jeho nové verze nebývají ničím překvapivé, nepotřebuje totiž šokovat lacinými udělátky. Dělá prostě to, co má a to dělá více než dobře. Pokud by někdo chtěl "skoro Photoshop", může si za přibližně desetinu ceny koupit ořezanou verzi Adobe Photoshop Elements.
GIMP
Ač se o to snaží řada výrobců, má Photoshop snad jediného konkurenta a tím je opensource program GIMP (zkratka GNU Image Manipulation Program). Je zdarma šířen pod licencí GNU a existuje ve verzi pro Windows, Linux/Unix a Mac OS. Má stejně velkou řadu příznivců jako odpůrců (paradoxně většinou uživatelů pirátských verzí Photoshopu). Pravdou je, že kdo je zvyklý na Photoshop, má trochu problémy s pochopením filozofie ovládání GIMPu, dále je mu například dodnes vyčítána kdysi žádná, dnes nedostatečná podpora CMYK barev a další věci. Ale je zadarmo a umí opravdu hodně, stejně jako Photoshop mnohem víc, než většina uživatelů bude kdy schopná využít. Prostě najdete málo situací, kdy by vám GIMP nestačil. Podporujte free software a stahujte zde - www.gimp.org.
No těpic, čekal jsem to výrazně kratší a stejně jsem samozřejmě opominul to a to. Nejsem vševědoucí a občas taky zapomínám. Hezký den všem ;)