Fotografie označené vodoznakem

Fotografie označená vodoznakem

Opatřujete své fotografie watermarkem? Nebo vám to přijde jako ničení fotky a v přidání vodoznaku nevidíte žádný význam?

Vodoznak je, když ...

Watermark, česky vodoznak, vodotisk nebo průsvitka je ochranným prvkem cenných listin, bankovek a podobně. Ze stejného důvodu se používají i v digitální fotografii. Například ve fotobance si můžete zdarma prohlédnout všechny fotografie, ale všechny jsou pochopitelně chráněny vodotiskem před krádeží. Abyste získali fotografii neznehodnocenou ochranným vodoznakem, musíte si ji koupit.

K čemu je ale vodoznak fotografovi, který své fotky neprodává ve fotobankách a chce je "pouze" důstojným způsobem vystavovat na svých stránkách, na Facebooku nebo jinde na internetu? Přece si je sám nebude ničit nějakými ohyzdnými nápisy...

Fotografie jsou sdíleny

Když se vaše fotka bude někomu líbit, je docela možné, že ji nasdílí na Facebooku, Google+, Tumblru, Twitteru, Pinterestu nebo další ze stovek sociálních sítí. Dělá to proto, aby se mohli potěšit i jeho známí - to je v pořádku, protože tak informuje veřejnost o vašem díle a zadarmo vám dělá reklamu.

Háček je v tom, že způsoby sdílení jsou různé a ne každý sdílí vaše dílo pomocí tlačítka Like, Pin It a podobně. Hodně lidí vaši fotku uloží na disk a potom uploadne na některou ze sociálních sítí. A bohužel zdaleka ne každý se obtěžuje připsat jméno autora nebo dokonce odkaz na vaše stránky. Když se to stane jednou, nic se neděje, ale divili byste se, kolik vašich fotografií koluje po internetu bez uvedení autora, často s obrovským úspěchem. Bez vodoznaku jsou ale pro většinu lidí anonymním dílem a nepřivedou na vaše stránky nové návštěvníky, fanoušky, klienty nebo modelky... naopak fotografie označená jménem a ideálně i adresou vašeho webu mnohonásobně zvýší šance, že se divák půjde podívat i na zbytek vašich prací. Vodoznak samozřejmě nemusí být přes celou fotku, stačí malý (ale čitelný!) někde v rohu. Typicky to bývá pravý dolní roh, což je ale paradoxně pro vodoznak zároveň nejnebezpečnější místo, protože některé servery automaticky přidávají na fotografie svůj vlastní vodoznak právě do tohoto místa a tím znečitelní vaši značku. Co na tom, že na to vlastně nemají právo, kdo by se tím zabýval...?

Fotografie se kradou

Vodoznak chrání vaše fotografie také před krádeží. Ano, často je možné jej oříznout, je-li malý v rohu, ale fotografie už nezůstane celá. Většina vašich fotek na internetu sice nemá dostatečné rozlišení pro tisk, přesto se v menších formátech vytisknout dají a tisk není jediným důvodem krádeže. Nejčastějším důvodem krádeže fotografií je chlubení se cizím peřím, tedy případ, kdy někdo vaše fotografie vydává za své vlastní. Dělají to sice jen hlupáci a téměř vždy se na to rychle přijde, protože někdo vaše fotky pozná a dotyčnému zbyde jen z ostudy kabát, nicméně vždy povstanou noví chytrolíni a pokusí se o to samé.

Reverzní hledání - najděte své fotografie na netu

Najít své fotografie na netu už vůbec není těžké. Průkopníkem reverzního hledání obrázků byl server TinEye.com, celkem nedávno ale stejnou službu spustil Google (kdo jiný) a i když ani ten neukáže zdaleka všechno, přesto díky svým bezedným databázím poskytuje mnohem lepší výsledky hledání zatoulaných fotografií. Funguje to tak, že půjdete na images.google.com, najdete známé vyhledávací pole, ale nenapíšete do něj hledaný text, místo toho kliknete na ikonku fotoaparátu a buď vložíte adresu vaší fotografie nebo ji přímo nahrajete z disku. Google vám okamžitě ukáže výsledek, případně nabídne různé velikosti vaší fotografie, někdy i doplní text, který je s touto fotografií často spojován a ukáže i podobné, podobně zaměřené nebo jinak relevantní fotografie. Ukázku najdete tady http://goo.gl/s3zOW. Všimněte si, že Google doplnil relevantní text "black and white girl smoking" a klikněte vedle náhledu na odkaz "Všechny velikosti".

Vyzkoušejte si reverzní hledání na svých fotografiích, podívejte se, kolik jich koluje bez označení autora a potom zvažte, jestli pro vás je přidání vodoznaku přínosem či ne. Jestli myslíte, že ano, prozradím vám, že watermark lze do fotografií snadno přidat hromadně v řadě programů - viz samostaný článek o populárních a užitečných programech pro fotografie.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Published worldwide, one of the few Czech photographers published by Taschen (and others).
Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Become a Patron!
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

13
Oct
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

Newsletter

Copyright © 2006 - 2024 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish