Nejběžnější chyba při fotografování lidí

Nejběžnější chyba při fotografování lidí

Co je podle vás nejběžnější a zároveň nejhorší chybou, které se fotografové dopouštějí při fotografování lidí? Možná se zkuste zamyslet, než budete číst dál. Třeba se shodneme a nebo vás napadne něco jiného. Já to vidím takhle...

Neustále se setkávám s tím, jak moc fotografové řeší techniku, naprostí začátečníci stejně jako ti, kteří se nazývají profesionály. Věnují spoustu času a pozornosti nastavení světel, odrazných desek, tvaru a velikosti softboxů, nastavení fotoaparátu a tak dále.

Kde tedy dělají chybu?

Nedívají se na fotografovanou osobu!

Modelku (ale i svatebčany nebo kohokoliv portrétovaného) prostě jen uzavřou do rámečku záběru. Nekomunikují, a tím nemyslím jen mluvení, komunikace zde znamená navodit soulad, počkat na moment, který stojí za zachycení. Je pro ně důležité, jak je modelka ostrá, jakým způsobem je nasvícená (často víc, než jak je nasvícená), ale nevidí, že krásně nohaté modelce opticky zkrátili nohy o 10 cm, že ji nastavili do nepřirozené a nehezké pózy a zachytili s výrazem, ze kterého není jasné, jestli se náhodou nesnaží vytlačit včerejší těžkou večeři.

Že přeháním? Vůbec ne. Takových fotek je kolem spousta a právě schopnost fotografa věnovat se modelu dělá velký rozdíl mezi dobrou a špatnou fotkou.

Už nevím, kde to bylo a kdo byl autorem, ale zrovna nedávno jsem narazil na článek, který popisoval nějaký způsob svícení v exteriéru. Fotograf se do detailu věnoval technické části, ale výsledná fotografie byla hrozná, z velké části právě proto, že 'neviděl' modelku. Buď toho vůbec nebyl schopen nebo ho technické řešení zaměstnalo natolik, že obojí najednou nezvládl. Pod článkem byla celkem živá diskuze, všichni ale řešili opět jen techniku, nikdo se nepozastavil nad příšerně vyfocenou modelkou.

Technika by pro fotografa měla být rutinní záležitostí, nad kterou nemusí zdlouhavě přemýšlet. Naopak každý model je jedinečný a o to víc pozornosti vyžaduje. Mimo komunikace to zahrnuje i správnou volbu ohniska a úhlu záběru, vypozorovat, jaké nedostatky postavy nebo tváře zakrýt a jak naopak ukázat to nejlepší.

Jsou i výborní fotografové, kteří se o techniku nestarají skoro vůbec a přesto jsou jejich fotografie skvělé. Maximum své pozornosti totiž věnují tomu, co nebo koho fotí. A to by mělo být podstatou fotografie.

Jaký je váš názor?


Chcete se dozvědět více? Navštivte kurz fotografování aktu.

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, 2014-2021 an official Fujifilm X-Photographer. Born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
BooksGalleryWorkshopsPrintsPrivate shootingEvents

Find even more photos (with commented process) on my Patreon.
Patreon
Or if you just want to donate me.
CRYPTO DONATIONS are also appreciated
Donate via NOWPayments
Thank you for your kind support.

Comments:

Nejbližší akce na obzoru

12
Dec
Malostranský ateliér
-
Prague
Skupinový workshop fotografování uměleckého aktu s Jiřím Růžkem v Praze.

Fotoglosy

"Víno je nápoj bohů, věčný zdroj inspirace."

Partneři

Newsletter

Copyright © 2006 - 2021 Jiri Ruzek. All rights reserved.
Flag Counter
Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish